hwbot

HwBox Hellas O/C Team: CPU-Z Scores

Recommended Posts

Στο πολυαγαπημένο μου Socket 478 αφιέρωσα ~8 ωρίτσες αυτή τη βδομάδα συνολικά. Μέσα σε αυτό το χρόνο, δοκιμάστηκαν 50+ CPU να δω αν δουλεύουν, 4 μητρικές και όλες οι μνήμες.

Όλα τα BH5 δουλεύουν κομπλέ.

Όλες οι υπόλοιπες DDR μνήμες (BH6, CH5, Hynix κτλ) παίζουν μια χαρά εκτός από 2 512άρια dimmάκια.

P4P800-E Deluxe, off :(

P4P800 off :(

P4P800 ok

P4C800-E Deluxe ok

P4C800 modded την έχει ο [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] και την περιμένω μετά το team cup που θα χαλαρώσει :D

Τα CPU έπαιζαν όλα, μόνο μερικά είχαν κάμποσα στραβωμένα pins αλλά ίσα που τα ίσιωσα και μετά τα κάρφωσα στο socket, οπότε ήρθαν στα ίσια τους όλα :hehe:

Έψαξα με αέρα 4 CPU.

Ένα Pentium 4 2.6GHz Northwood HT μπουρούχα τελείως, τερμάτισε στα 3200MHz lol :hehe:

Ένα Celeron 320 (2.4GHz stock) που σταμάτησε στα 3500 αεράτος

Ένα Celeron 325 (2.53GHz stock) που σταμάτησε στα 3800 αεράτος

Σήμερα πριν φύγω από το lab :hehe:, είπα να βάλω πάνω άλλο ένα Celeron 325 μπας και.

Τι χαρά που είναι να βλέπεις 4GHz αεράτα (25*C ambient) στο 478 :'(.... Δεν ξέρω γιατί δείχνει -1*C το validation, μάλλον έχει λαλήσει το temperature sensor της μητρικής :hehe:

czLznGc.jpg

Και ένα γρήγορο SPi, έκανα ένα και στα 3977MHz αλλά με χειρότερα timings οπότε δεν ήταν τόσο καλός χρόνος.

image_id_1255342.jpeg

LFmgM4R.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμη με 3 λιτρα που ειχαν μεινει στη μπουκαλα απο το team cup .

CPU-Z Validator 4.0

9ernhu.png

1ον ) Ειναι ο 2ος FX57 που εχω (Οχι αυτος που επαιξα στο team cup ) και που εδειξα με τα δυο κολλημενα ποδαρακια .

2ον ) Εχει και αλλο ... αλλα δεν ειναι στιγμη για να πω κατι παραπανω . Νομιζω οτι επρεπε να τρεξω τα 3d με αυτον εδω στο team cup .

[MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] , Θυμασαι εαν ο Βαγγελης ειχε κανει 4ghz με τον fx57 του ?

Απαντηση .. ναι ειχε : http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=74304

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμη με 3 λιτρα που ειχαν μεινει στη μπουκαλα απο το team cup .

CPU-Z Validator 4.0

9ernhu.png

1ον ) Ειναι ο 2ος FX57 που εχω (Οχι αυτος που επαιξα στο team cup ) και που εδειξα με τα δυο κολλημενα ποδαρακια .

2ον ) Εχει και αλλο ... αλλα δεν ειναι στιγμη για να πω κατι παραπανω . Νομιζω οτι επρεπε να τρεξω τα 3d με αυτον εδω στο team cup .

[MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] , Θυμασαι εαν ο Βαγγελης ειχε κανει 4ghz με τον fx57 του ?

Απαντηση .. ναι ειχε : CPU-Z Validator 3.1

Έλα ρε τρελέ, πάει τον έφαγες και τον [MENTION=7]esdee[/MENTION] για 7MHz :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Εαν βγαλω 1 0 0 ακομα , μην σου φανει περιεργο . Ο τσιπιγιους ετρεξε τριαεννιακοσια 3dmark :hehe:

Ειχε λιγο βαζελινη το σοκετ και μου εκανε coldbug , αλλα θα επανελθω καποια στιγμη μολις ερθω στα ισια μου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βγαλω 1 0 0 ακομα , μην σου φανει περιεργο . Ο τσιπιγιους ετρεξε τριαεννιακοσια 3dmark :hehe:

Ειχε λιγο βαζελινη το σοκετ και μου εκανε coldbug , αλλα θα επανελθω καποια στιγμη μολις ερθω στα ισια μου.

Το ήξερα ότι δεν χάλασες το άζωτο μόνο και μόνο για validation :hehe: Έλα πες την αλήθεια, σε έχει ψήσει το 7ο division κουφαλίτσα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος μετραει πάντα. Πχ λενε ο πρωτος που πατησε στο φεγγαρι, ο πρωτος που πεταξε κλπ κλπ :P

δεν καταλαβαινω τι λέτε :>

btw ψαξε για καναν 9590/9370 ξερω γω αν βρεις σε καλες τιμες εκτος αν εχεις ορεξη να ψαξεις απειρα chips :P

Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος μετραει πάντα. Πχ λενε ο πρωτος που πατησε στο φεγγαρι, ο πρωτος που πεταξε κλπ κλπ :P

Ωραία παρομοίωση ρε. Με λίγα λόγια θες να μας πεις ότι είσαι ο Νιλ Άρμστρονγκ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παρομοίωση ρε. Με λίγα λόγια θες να μας πεις ότι είσαι ο Νιλ Άρμστρονγκ :hehe:

ヽ༼ຈل͜ຈ༽ノMOLLYヽ༼ຈل͜ຈ༽ノ

ps: Every morning, I wake up only to watch Kripp play Hearthstone arena. I decide to subscribe to Kripp, join the '5-dollar club', to be part of Kripp himself. 'Welcome', Kripp exclaims, 'to the 5-dollar club!'. He gives the stream a brofist. I feel Kripp fisting me through the stream. A silent tear of joy escapes my eye

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παρομοίωση ρε. Με λίγα λόγια θες να μας πεις ότι είσαι ο Νιλ Άρμστρονγκ :hehe:

Νιλ ΑΜΔΝορντ

Ταιριάζει κιόλας! :hehe: Απλά αυτόν ούτε η βαρύτητα δεν μπορεί να τον σηκώσει! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ヽ༼ຈل͜ຈ༽ノMOLLYヽ༼ຈل͜ຈ༽ノ

ps: Every morning, I wake up only to watch Kripp play Hearthstone arena. I decide to subscribe to Kripp, join the '5-dollar club', to be part of Kripp himself. 'Welcome', Kripp exclaims, 'to the 5-dollar club!'. He gives the stream a brofist. I feel Kripp fisting me through the stream. A silent tear of joy escapes my eye

ヽヽ༼༼ຈຈل͜ل͜ຈຈ༽༽ノノ HAFU TURN OFF THE VIBRATOR ヽヽ༼༼ຈຈل͜ل͜ຈຈ༽༽ノノ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έμεινε ένα διωράκι και έβαλα μερικά S478 CPUs πάνω να δω στα γρήγορα τι ψάρια πιάνουν. Δεν είχα πάστα βέβαια, οπότε μπαινόβγαζα μια παλιά Arctic Cooling ψύκτρα που την είχα εδώ και κάνα χρόνο στην P4C800 με ξεραμένη την πάστα εννοείται :hehe: Δεν μασάμε όμως. [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] Στέλιο για τσέκαρε και 'συ να μου πεις τη γνώμη σου.

Celeron 330

Μέτριο το κομμάτι αυτό, έχω άλλο ένα αλλά θα το δοκιμάσω στο μέλλον. Τα καλά κάνουν πάνω από 4 άνετα με αέρα, ίσως βέβαια έφταιγε ότι δεν είχε πάστα το CPU πάνω, και αυτή που ήταν στη ψύκτρα πάνω είχε γίνει τσιμέντο :hehe:

xqsrem.png

Celeron 320

Έχω 4 τέτοιους, όλοι Ε0, πρόλαβα και δοκίμασα τους δύο. Ο καλύτερος εκ των δύο έκανε ~3900 validation και λίγο πιο κάτω έπαιζε οριακά το 1Μ. Δεν κράτησα χρόνο όμως γιατί χτυπούσαν οι μνήμες εκεί, χρειάζονται ρεύμα :P Με σωστό setup θα πάει αρκετά ψηλά θαρρώ. Εδώ screenshot όταν το έψαχνα.

image_id_1348373.jpeg

Celeron 315

Από τους 5 δοκίμασα 1 και δεν φάνηκε να είναι κάτι το φοβερό. Στο bot υπάρχουν άτομα που παίζουν 1Μ @ 4GHz αεράτα, ελπίζω στα υπόλοιπα τέσσερα που μένουν να είμαι πιο τυχερός :P

image_id_1348370.jpeg

Pentium 4 2GHz Northwood

Και ερχόμαστε στο διαμαντάκι :hehe: Τελευταίο validation το έκανε στα 3500κάτι, έμεινα τελείως λακαμάς :hehe: Υπάρχουν άτομα με παλιότερα stepping που για τα 3.5GHz παίζανε με μονοβάθμιο. Θέλω να πιστεύω ότι θα πάει πολύ ψηλά στο SS αυτό το CPU :drinks:

rvdzd1.png

http://hwbot.org/submission/2772385_

image_id_1348374.jpeg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now