hwbot

HwBox Hellas O/C Team: CPU-Z Scores

Recommended Posts

τελος απο εδώ και πέρα θα σε λέω 478 :hehe:

Δώσε ρει :D

Έχω δοκιμάσει 9 από τα 56, μέχρι το καλοκαίρι ανά διαστήματα θα ξεκλέβω χρόνο να δοκιμάσω άλλους 20. Τα υπόλοιπα το καλοκαίρι :hehe:

tDnGt8b.png

Link to comment
Share on other sites

Ε όταν έρθει θα δούμε τι ψάρια πιάνει! Παίζει να είναι ακόμη καλύτερο και από τον 8320 που είχα! Η μητρική δε,δεν νοιώθει μια! :bows:

Καλή η Seidon αλλά εκεί πάνω δεν μπορεί άλλο, πνίγεται η καημένη... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έμεινε ένα διωράκι και έβαλα μερικά S478 CPUs πάνω να δω στα γρήγορα τι ψάρια πιάνουν. Δεν είχα πάστα βέβαια, οπότε μπαινόβγαζα μια παλιά Arctic Cooling ψύκτρα που την είχα εδώ και κάνα χρόνο στην P4C800 με ξεραμένη την πάστα εννοείται :hehe: Δεν μασάμε όμως. [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] Στέλιο για τσέκαρε και 'συ να μου πεις τη γνώμη σου.

Celeron 330

Μέτριο το κομμάτι αυτό, έχω άλλο ένα αλλά θα το δοκιμάσω στο μέλλον. Τα καλά κάνουν πάνω από 4 άνετα με αέρα, ίσως βέβαια έφταιγε ότι δεν είχε πάστα το CPU πάνω, και αυτή που ήταν στη ψύκτρα πάνω είχε γίνει τσιμέντο :hehe:

xqsrem.png

Celeron 320

Έχω 4 τέτοιους, όλοι Ε0, πρόλαβα και δοκίμασα τους δύο. Ο καλύτερος εκ των δύο έκανε ~3900 validation και λίγο πιο κάτω έπαιζε οριακά το 1Μ. Δεν κράτησα χρόνο όμως γιατί χτυπούσαν οι μνήμες εκεί, χρειάζονται ρεύμα :P Με σωστό setup θα πάει αρκετά ψηλά θαρρώ. Εδώ screenshot όταν το έψαχνα.

image_id_1348373.jpeg

Celeron 315

Από τους 5 δοκίμασα 1 και δεν φάνηκε να είναι κάτι το φοβερό. Στο bot υπάρχουν άτομα που παίζουν 1Μ @ 4GHz αεράτα, ελπίζω στα υπόλοιπα τέσσερα που μένουν να είμαι πιο τυχερός :P

image_id_1348370.jpeg

Pentium 4 2GHz Northwood

Και ερχόμαστε στο διαμαντάκι :hehe: Τελευταίο validation το έκανε στα 3500κάτι, έμεινα τελείως λακαμάς :hehe: Υπάρχουν άτομα με παλιότερα stepping που για τα 3.5GHz παίζανε με μονοβάθμιο. Θέλω να πιστεύω ότι θα πάει πολύ ψηλά στο SS αυτό το CPU :drinks:

rvdzd1.png

George_oc`s SuperPi - 1M score: 45sec 906ms with a Pentium 4 2.0 GHz Northwood

image_id_1348374.jpeg

τελος απο εδώ και πέρα θα σε λέω 478 :hehe:

Δώσε ρει :D

Δοκιμών συνέχεια :D Σήμερα είχα μερικές ώρες ελεύθερες και δοκίμασα 8 CPU. Βασικά το ένα από αυτά δεν δούλεψε ποτέ για κάποιο λόγο, οπότε ουσιαστικά ήταν 7.

Αρχικά έβαλα πάνω τους δύο Pentium 4 2.53GHz. Ο δεύτερος έκανε validation ~100MHz παραπάνω απ' τον πρώτο, και έπαιζε Pi 1M ~50MHz παραπάνω. Και τα δύο είναι gtp κομμάτια σε σχέση με άλλα στο bot, όμως κράτησα τον "καλό" για να μπει SS το καλοκαίρι, δίνει ποντάκια.

bhdfh7.png

image_id_1358381.jpeg

Μετά δοκιμασα τον 1.8GHz Northwood. Ο [MENTION=254]zafiropo[/MENTION] έχει ήδη τις πρώτες θέσεις, ωστόσο ήθελα να δω έτσι για πλάκα πως τα πάει. Δεν είναι άσχημο CPU, ειδικά εφόσον πρόκειται για B0 stepping. Παρατήρησα ότι σε σχέση με νεότερα northwood steppings, τα B0 θέλουν περισσότερο ρεύμα για να βγάλουν MHz.

92ykud.png

image_id_1358371.jpeg

Σειρά είχε ο μικρός 2.4 northwood με το 100άρι FSB. Ήξερα ότι τα B0 συνήθως δεν τα πάνε καλά, αλλά ο συγκεκριμένος είναι το πιο banana 478 CPU που έχω δει ποτέ :hehe: Εδώ είναι maxed out σε αέρα :hehe:

tniskr.png

image_id_1358375.jpeg

Είχα δύο D0 Prescott 3.2GHz, πέταξα στα γρήγορα πάνω τον ένα. Εντάξει αυτά θέλουν ψύξη για να αποδώσουν, με την ψυκτρούλα που ήμουν βαρούσε 60*C μες στο BIOS :hehe: Ωστόσο όπως μου είχε πει και ο [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] παλιότερα, τα καλά stepping σε Prescott είναι το E0 και το G1, δυστυχώς το D0 είναι αρκετά πίσω.

npwipz.png

image_id_1358414.jpeg

Προτελευταίο, έβαλα πάνω τον Celeron 2.3GHz Northwood, έναν είχα και λέω κάτσε να δω μπας και. Εφτούρησε λιγάκι, κάτι έκανε :hehe: Τελευταία MHz που είδα ήταν τα 3460, ενώ ένα πολύ καλό κομμάτι κάνει ~3700 αεράτο. Still, φαίνεται να ακούει στο ρεύμα οπότε έχω ελπίδες στο μονοβάθμιο. Νομίζω ότι τα 4GHz θα τα κάνει άνετα στο SS, πράγμα που σημαίνει πρωτιές στα περισσότερα. Στα υπόψην λοιπόν και τούτος.

rirlsj.png

image_id_1358542.jpeg

Για το τέλος άφησα το καλύτερο. Αφού λοιπόν κανένα CPU δεν με εντυπωσίασε σήμερα, είπα να βάλω τον 2.4 Northwood 200MHz FSB πάνω, αυτόν με το HyperThreading. Μετά από κάμποση ώρα ψάξιμο είδα 300MHz+ FSB αεράτα :drool: Δεύτερη θέση στο FSB της P4P800 :D Μεγάλο ταλέντο με βλέψεις για το μέλλον, I'm so happy :)

George_oc`s CPU Frequency score: 3684.21 mhz with a Pentium 4 2.4 GHz Northwood (200 FSB)

George_oc`s Reference Clock score: 307.02 MHz with a P4P800

p9zjsv.png

Pi έπαιξε στα 3520 max, κράτησα screenshot λίγο πιο κάτω. ~3.6 είναι το καλύτερο αεράτο στο bot, έχω όμως την εντύπωση ότι ένα πολυ καλό κομμάτι θα το βγάζει ακόμα πιο ψηλά. Δεν έχει σημασία, ρεζερβέ για το μονοβάθμιο :D

George_oc`s SuperPi - 1M score: 40sec 359ms with a Pentium 4 2.4 GHz Northwood (200 FSB)

image_id_1358376.jpeg

Μια photo του συστήματος

EotJe1L.jpg

Όταν χτύπησα τα 300MHz FSB πανηγύριζα και ο αδερφός μου ήρθε και με έβγαλε photo :hehe::hehe:

GezKv60.jpg

Δυστυχώς για κάποιο ανεξήγητο λόγο μετά από αυτό το σύστημα δεν έπαιξε ξανά. Ανάβει η μητρική αλλά στην οθόνη βλέπω μονίμως No Signal Output. Είναι η τρίτη μητρική που μου το παθαίνει αυτό, οι άλλες δύο δεν δούλεψαν ποτέ. Την άφησα χωρίς μπαταρία τώρα και το Πάσχα που θα μπορέσω να συνεχίσω τις δοκιμές, ελπίζω να ανάψει :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

H κατάντια σου δεν έχει όριο..... :hehe:

Ωραίος, ετοιμάζομαι για απάντηση Γιώργο.

Θα πας να παίξεις με τα άζωτα και τα cascade σου και μετά θα μου κάνεις κόνξες ότι με πέρασες τάχα μου :hehe: Άμα ψάχνεις Celeron 315, 320, 325 είμαι ο άνρθωπός σου πάντως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα πας να παίξεις με τα άζωτα και τα cascade σου και μετά θα μου κάνεις κόνξες ότι με πέρασες τάχα μου :hehe: Άμα ψάχνεις Celeron 315, 320, 325 είμαι ο άνρθωπός σου πάντως :hehe:

Μονοβάθμιο, τόποτα άλλο.....προς το παρών...μετά βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλά πήγε και το χθεσινό session! 4η θέση @ CPU-Z. Όταν κατάλαβα ότι με χωρίζουν 0.2MHz από τον τρίτο αφιέρωσα 2 ώρες για να τον περάσω και τελικά δεν τα κατάφερα αλλά ας είναι :hehe:

George_oc`s CPU Frequency score: 4142.39 mhz with a Celeron s478 2.8Ghz

461-albums267-picture53822.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now