Dr_Nikiforos

sandy bridge-e ( συνθέσεις - overclocking - troubleshooting) και οτι άλλο προκύψει!

Recommended Posts

H ιδέα έχει ως εξής:

Kαταγράφουμε οτι σύνθεση, πειραματισμούς overclock, η προβληματάκια που μπορεί να προκύψουν στους νέους επεξεργαστές της intel

Σκοπός ?

Θα έχουμε μαζεμένα στοιχεία που σίγουρα είναι χρήσιμα σε όλους.

1) συγκρίνοντας την σύνθεση του καθένα με τα διάφορα benchmarks, εύκολα κάποιος θα μπορεί να αποφασίσει-καταλήξει στα parts που είναι πιο κοντά στα ζητούμενα του σε περίπτωση αγοράς.

2) θα μπορούμε να συγκρίνουμε @cpu's, timings, θερμοκρασίες και ότι άλλου είδους μέτρηση υπάρχει.

3) ένα είναι το σίγουρο!!! όλο και κάποια μικροπροβληματάκια θα υπάρξουν. είτε κάτι απλό στην συνδεσμολογία- λογισμικό είτε σε κάτι πιο extreme, τύπου overclock!

Γι αυτό καλό θα είναι να γράφουμε την πλήρη σύνθεση του εκάστοτε συστήματος (hardware-software) που χρησιμοποιούμε, ώστε η μετρήσεις και η λύσεις σε τυχόν προβλήματα να είναι πιο "καθαρές".

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα μου λοιπον:

cpu i7 3930.

mobo Gigabyte GA-X79-UD5.

ram G.skill 2x4gb 1866Mhz.

psu coolermaster silent 850w.

vga ati radeon 5770.

cooling corsai hydro h100.

λειτουργικό windows 7 64bit sp1.

* μετα την εγκατασταση των παραθυρων εγινε το update της μητρικης στην εκδοση f8 που εχει ανεβει στο site της gigabyte. ( δεν ξερω αν πρεπει να προβληματιστω με το οτι δεν περασα την f7 πρωτα... θα το δειξει η πορεια.) επισης στην αρχικη εκδοση του bios δεν λειτουργει το ποντικι.

* σε stock καταστασεις με την ψυκτρα στην χαμηλοτερη ροη ηταν το πολυ μεχρι 20°C και ολα κυλουσαν ομαλα.

* ξεκινωντας δειλα δειλα το overclock εκανα τις εξης αλλαγες.

multiplier απο 32 --> 35

bus speed απο 100.00 --> 116.00

timings 11-11-13-28

το αποτελεσμα που εχω ειναι να παιζει στα 4,06Ghz που σε idle 24/7 ειναι κατω απο 30°C και σε load (1+ ωρα prime95) να ειναι γυρω στους 50-55°C παλι στην χαμηλοτερη ροη.

* θα ηθελα να διορθωσω τα timings για να το στρωσω καλυτερα αλλα ειμαι στο ψαξιμο ακομη.

* επισης ενα θεματακι που μου εχει προκυψει και πιστευω πως ειναι θεμα voltage και οχι bios ειναι πως σε startup του συστηματος πατωντας del με το g510 πληκτρολογιο δεν το βλεπει καν, ωστε να μπω στις επιλογες ενω βαζοντας ενα αρχαιο στην "ps2" θεση του, παιζει κανονικα.. ειναι κατι που πρεπει να κοιταξω στα σιγουρα του τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

σε idle ειμαι 1.236 ενω σε load παιζει μεχρι 1.248 απ οτι δειχνει το cpuz. ( το κοιταω απο καπου αλλου? ).

με AVX enabled linx δεν ειχα δοκιμασει μεχρι που μου το πες.

το βαλα μολις, για 20 loops με χρονο: 4:23", GFlops peak: 88,2701, και θερμοκρασιες 48-53°C.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα μου λοιπον:

cpu i7 3930.

mobo Gigabyte GA-X79-UD5.

ram G.skill 2x4gb 1866Mhz.

psu coolermaster silent 850w.

vga ati radeon 5770.

cooling corsai hydro h100.

λειτουργικό windows 7 64bit sp1.

Συγνωμη... εχεις επεξεργαστη 500σιων ευρω και x79 και εχεις την 5770;;; στο συστημα σου θα ταιριαζε τουλαχιστων μια 6970, απλος την θεωρω λιγο ακυρη την καρτα αυτη

Link to comment
Share on other sites

ειναι προσωρινη φιλε μου.. θα μπει 7970 συντομα μαζι με ssd.. απλως δεν τα ειχα ολα μαζι για να τα δωσω...! ειναι σκυλι παντως... δεν εχω παραπονο....!!! τιμια καρτουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now