Samaritan

AMD Radeon HD 7950: Η νέα κάρτα της AMD αποκαλύπτεται!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD Radeon HD 7950: Η νέα κάρτα της AMD αποκαλύπτεται!]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Η AMD, κυκλοφορεί την νέα κάρτα γραφικών της σειράς Radeon HD 7900, την Tahiti-based HD 7950. Η μόνη της διαφορά με το μεγάλο της αδερφάκι, Radeon HD 7970, είναι ότι έχει μερικά εξαρτήματα απενεργοποιημένα, αλλά στον τομέα των επιδόσεων παραμένει κραταιά, αφού διαθέτει συχνότητα λειτουργίας 800/1250 MHz για πυρήνα/GDDR5 μνήμες με τις τελευταίες χρονισμένες στα 5.00 GHz. Έτσι βέβαια, εύκολα διαπιστώνουμε πως με αυτές τις συχνότητες λειτουργίας υπάρχει μεγάλη δυνατότητα για επιτυχημένο overclock, οπότε σίγουρα εταιρείες του χώρου θα σχεδιάσουν factory-overclocked υλοποιήσεις με μπόλικα καλούδια.

Η τιμή της νέας Radeon HD 7950 αναμένεται να κυμανθεί στο φάσμα των $400-$450, δηλαδή $100-$150 φθηνότερα από την Radeon HD 7970.

[img_ALT=AMD Radeon HD 7950: Η νέα κάρτα της AMD αποκαλύπτεται!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f0249a152f0f.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

προβλέπεις κάτω απο 469?; Η ενημέρωση που είχα εχτές απο π ηταν αυτή.

εγω βαζω τις τιμες:o

αν παρω οπως ανεφερα καποιο πιστωτικο απο Sapphire σιγουρα θα μειωθει αλλα αυτο ειναι σχετικο με το ποτε θα γινει.

Ο καθε vendor(πχ Sapphire) περιμενει να δει τι υλοποιηση καθως και ποια τιμολογιακη πολιτικη θα ακολουθησει ο ανταγωνιστης του(Asus,Ggiabyte,MSI κτλ)και κατοπιν αποφασιζει τις κινησεις του.

Link to comment
Share on other sites

επειδή μιλάτε για τιμολογιακές τιμές, η Sapphire άλλαξε στα τρία χρόνια εγγύηση στην σειρά 7

Sapphire ATI Radeon HD 7970 3072MB PCI-Express Graphics Card []

προς αποφυγη παρεξηγησεων εμας απο την sapphire ,και στο τελευταιο pricelist 2 ετη αναφερει .

και στην ιστοσελιδα τους δεν αναφερεται τιποτα για 3 ετη

http://www.sapphiretech.com/presentation/support/?cid=3&psn=000203&lid=1

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω παλι το 400-450 δολλαρια με 469 ευρω στην ελλαδα!!!μπορει να μου το εξηγησει καποιος αυτο γιατι το δολλαριο τελικα ειναι πολυ πιο ισχυρο απ το ευρω απ οτι φαινεται!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω παλι το 400-450 δολλαρια με 469 ευρω στην ελλαδα!!!μπορει να μου το εξηγησει καποιος αυτο γιατι το δολλαριο τελικα ειναι πολυ πιο ισχυρο απ το ευρω απ οτι φαινεται!!

ειναι απλο φιλε μου.

Η Ελληνικη αγορα δεν μπορει να συγκριθει με αλλες Ευρωπαικες ΙΤ αγορες σε μεγεθος καθως και σε ζητηση ποσοτητων.

αυτο εχει ως φυσικο επακολουθο οι τιμες αγορας να ειναι κατα πολυ υψηλοτερες ,αρα και η τιμη πωλησης στον τελικο καταναλωτη.

Link to comment
Share on other sites

+ οτι εδώ εταιρείες θελουν μεγαλυτερο ΚΕΡΔΟΣ ανα προιον που πουλανε και ειδικα οταν μιλαμε για το Πλαισιο!

Εδω τα χάλια του Πλαισίου

http://www.skroutz.gr/s/316336/Creative-GigaWorks-T20-Series-II.html?keyphrase=gigaworks+t20

61 ευρω με 89 ευρω του Πλαισιου. Ποσα φερνει το Πλαισιο ? και ποσα το μαγαζακι...?

Link to comment
Share on other sites

+ οτι εδώ εταιρείες θελουν μεγαλυτερο ΚΕΡΔΟΣ ανα προιον που πουλανε και ειδικα οταν μιλαμε για το Πλαισιο!

Εδω τα χάλια του Πλαισίου

Creative GigaWorks T20 Series II | Skroutz.gr

61 ευρω με 89 ευρω του Πλαισιου. Ποσα φερνει το Πλαισιο ? και ποσα το μαγαζακι...?

Seb Τα μαγαζακια κλεινουνε σιγα σιγα και το Πλαισιο γινεται μαγαζακι.

Τα μαγαζακια σημερα εχουνε στεγνωσει χωρις αποθεματα και το μονο που τους εχει μεινει ειναι οι τιμες στο skrourz με αγνωστη ημ/νια διαθεσης.

Κοιτα πως ηταν το Πλαισιο πριν δυο χρονια σε διαθεσιμοτητες και πως ειναι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Seb Τα μαγαζακια κλεινουνε σιγα σιγα και το Πλαισιο γινεται μαγαζακι.

Τα μαγαζακια σημερα εχουνε στεγνωσει χωρις αποθεματα και το μονο που τους εχει μεινει ειναι οι τιμες στο skrourz με αγνωστη ημ/νια διαθεσης.

Κοιτα πως ηταν το Πλαισιο πριν δυο χρονια σε διαθεσιμοτητες και πως ειναι σημερα.

Πλακα μου κανεις ? Που εχει το galaxy note 700 ευρω...και γερμανια 505 ευρω!

Με αποστολη ups 15 ευρω!

Η Κinitomania το εχει 565 ευρω και με διαθεσιμοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now