Recommended Posts

Ήρθε λοιπόν η ώρα για την αναβάθμιση! Ψάχνομαι λοιπόν για ssd, με price range 150-180? (max) και χωρητικότητα 120GB. Η αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη κατηγορία έχει αρκετές επιλογές, γι' αυτό και η σχετική αναποφασιστικότητά μου! Πρωτίστως, αυτό που με απασχολεί είναι περισσότερο α) Να είναι αξιόπιστος και β) να βρεθεί το καλύτερο value for money. Η αγορά θα γίνει από κατάστημα της Αθήνας.

Ανάμεσα στις επιλογές που ξεχώρισα είναι οι παρακάτω:

Corsair Force Series 3

OCZ Agility 3

ενώ έχω ακούσει και πολύ καλές κριτικές για τον ADATA S510

Τέλος υπάρχει και πρόταση για τον Intel 510 εντός αυτού του εύρους τιμών.

Είμαι όλος αυτιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου Astalavista!

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να γνωρίζεις πως οι διαφορές των drive στην καθημερινή χρήση απλά δεν υφίστανται. Όλα αποδίδουν εξίσου καλά. Έχοντας λοιπόν ξεκαθαρίσει το παραπάνω ας τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά.

Όπως πολύ πιθανόν να γνωρίζεις τα τρία πρώτα drive βασίζονται στον ίδιο controller. Συνεπώς οι επιδόσεις τους είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Πράγματι, η πλειονότητα των διαφορών μεταξύ των aglility 3 και force 3 βρίσκονται σε fw level, το οποίο πλέον έχει αρχίσει και να ομογενοποιείται μεταξύ των εταιριών... Από αυτά τα δύο λοιπόν προσωπικά θα πήγαινα με το agility 3 γιατί πολύ απλά έχει το support της ocz, που είναι από τα καλύτερα.

Το adata, αν και έχει τον ίδιο controller με τα άλλα δύο από ότι είδα υστερεί κάπως...οπότε εγώ δεν θα το αγόραζα...

Το 510 από την άλλη μπορεί να υστερεί αρκετά στις σειριακές εγγραφές αλλά σε όλα τα υπόλοιπα(μικρά 4-64k αρχεία από τα οποία αποτελείται και το λειτουργικό) είναι αρκετά μπροστά, πλησιάζοντας ή παιρνώντας ορισμένες φορές και το vertex 3.

Συνοψίζοντας, λοιπόν, εάν η προσφορά για το 510 είναι καλή, δηλαδή κυμαίνεται στις τιμές των Agility και force, τότε νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη επιλογή σου.

Ειδάλλως, εγώ θα πήγαινα για agility 3, το οποίο και έχω ήδη κάνει!

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και οι 3 αυτοί είναι πρακτικά ίδιοι, εκτός από το firmware.

Αν σε παίρνει κοίταξε για τον Force GT, έχει σύγχρονες MLC πάνω, είναι σημαντική η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσω από έξω πρέπει να κινήσω διαδικασίες για προπληρωμένη κλπ γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω. Εκτός και αν βοηθήσει κάποιο απ τα παιδιά εδώ.

Δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να μην έχω θέμα με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now