Vehendar

Προβλημα σε HP laptop

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.

Εχω στα χερια μου ενα laptop hp, μιας φιλης (dv6xxxx) σειρα. To προβλημα που εχει ειναι το εξης:

Μεχρι και τον περασμενο ιουνιο το δουλευε στο ρευμα (ειχε βγαλει την μπαταρια) μεχρι που χαλασε το καλωδιο οποτε και αρχισε να χρησιμοποει τη μπαταρια. Μια μερα επειδη βιαζοταν το αφησε ανοιχτο, η μπαταρια τελειωνε και αυτο μπηκε αυτοματα στην εξοικονομιση για να μην κλεισει και χασει οτι εκανε. Οταν γυρισε αργα το βραδυ στο σπιτι, το ανοιξε, δουλευε κανονικα εκατσε καμια ωρα και το εκλεισε κανονικα. Το επομενο πρωι πηγε να το ανοιξει και η εκκινηση σταματου σε σημειο που βγαζει το logo της hp, χωρις να προχωραει στο logo των win κλπ. Πηρε αλλο καλωδιο αλλα και παλι τα ιδια. Με την μπαταρια τα ιδια. Μου εδωσε μηπως μπορεσω να το δωσω σε καποιο φιλο να το δει, αλλα ειναι φανταρια τωρα και οι 2 :P . Εκανα το κλασσικο να βγαλω τη μπαταρια, να πατησω το power για μερικα seconds κλπ αλλα τιποτα. Επισης τα hp οταν αμφανιζεται η logo screen τους λενε κατω δεξια press ταδε για να μπεις εκει...ξερετε για bios κλπ...αλλα και που παταω τιποτα...δεν μπαινει κολλαει εκει και μενει ετσι να δειχνει τη οθονη αυτη για ωρες...

ειναι εκτος εγγυησης...καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κατσαβίδι και ξεκίνα.

Βγάλε μια μνήμη, μέινε με την άλλη, bootαρε.

Εάν έχει μόνο μία, ομορφάαααααντρα μου, βγάλε την, αφησε την λίγο έξω, ξαναβάλε την.

Βγάλε σκληρό, πάτα power, ξαναβάλε τον, ξαναδοκίμασε.

Γενικά, βγάλε ότι μπορείς να βγάλεις και ξαναβάλε το ή βάλε άλλο να δείς εάν αλλάζει κάτι η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά HP μετά από "προβληματικές καταστάσεις" κάνουν full check κατά το post και μπορεί να πάρει πολύ ώρα. To post είναι εκεί που σου κολλάει, στο logo της hp. Δοκίμασε να το αφήσεις πολύ ώρα να δεις τι θα κάνει.

Εάν δεν γίνει τίποτα, φταίει είτε κάποια μνήμη ή η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα HP αυτής της σειράς οταν κάνουνε αυτα τα κολπα η καρτα γραφικων εειναι ετοιμη να πεθανει.μου εχουνε φερει αρκετα τέτοια αλλα για να το φτιάξεις δεν αξιζει το κόπο.....

θελει ρομποτ μηχάνημα και πάει 150+φπα.......

Link to comment
Share on other sites

ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο 50*50 θέλει ένα πιστολάκι για τα μαλλιά...καμια ωρίτσα στο youtube σε διαφορα videos... και αν είσαι τυχερός θα στρώσει...αν φυσικά είναι το chip τις vga

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να δωσω ενα + στον TONY γιατι και εγω οσα ΗΡ εχω πιασει στο παρελθον στα χερια μου να το παω στα παιδια, παντα οταν αρχιζε να κανει μ@@@@@ τετοιου ειδους, σε 6-7 μηνες βαραγε καρτα....και δεν ηθελα να το πιστεψω μεχρι που το παθε το ΗΡ της sis μου :-P

παω να βγαλω και να βαλω :-D

Link to comment
Share on other sites

ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο 50*50 θέλει ένα πιστολάκι για τα μαλλιά...καμια ωρίτσα στο youtube σε διαφορα videos... και αν είσαι τυχερός θα στρώσει...αν φυσικά είναι το chip τις vga

αυτα ολα ειναι μουφες φιλαράκι........εμενα προσωπικά με τέτοια ουτε ενα δεν εχει φτιάξει...(κατι φουρνίσματα με πατάτες και και και..:)...)

το πρόβλημα σε αυτά είναι οτι η κολησης ειναι μάπα τελείως λογο μη ύπαρξης μολύβδου με αποτέλεσμα να ξεκολλάει το τσιπακι της vga ......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now