alexakos89

Προβλημα Με BSOD

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολη την παρεα!

θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα με τον υπολογιστη μου!

Eστησα πριν ενα μηνα ενα καινουργιο pc και εχω BSOD.

SPECS:

Gigabyte Z68A-D3H-B3(Updated Bios)

Intel i5 2500K (O/C 4.3Ghz Stock Voltage)

Corsair 8GB 1600Mhz

WD 750 SATA 3 Caviar Black 64MB

Sapphire Dual Fan 6950 Unlocked Shaders 840/1325

Λοιπον τα μηνυματα που περνω ειναι:

Memory Managment

System Service Exception

και μερικες φορες PNF Corrupt List

Θα το παθω μονο στην πρωτη εκκινηση η στο κλεισιμο του υπολογιστη.

imag0213hr.jpg

imag0214j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε ένα προγραμμάτι διάγνωσης σφαλμάτων των μνημών, ή ακόμα καλύτερα το Prime95. Αν δεν βγάλουν σφάλματα, τότε το πρόβλημά σου είναι θέμα software ή conflict από κάποια άσχετη συσκευή (π.χ. κάποια PCI κάρτα).

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μαλλον ειναι απο μνημες

το 2 πιθανον απο driver

Kατεβασε αυτο τρεχτο.

θα σου διαβασει αυτοματα ολα τα minidump και δες πιο αρχειο εχει δημιουργησει προβλημα

Blue screen of death (STOP error) information in dump files.

Mπορει να ειναι και απο overclock, αν ολα τα εχεις auto

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να τα βγάλεις όλα με υπομονή από το κουτί. Να περάσεις πάλι Windows (ξέρω ότι το έχεις κάνει), έχοντας το σύστημα FULL STOCK (fail safe defaults μάλιστα). Αν σου ξεκινήσει πάλι κουλά, πρέπει να τα βγάλεις όλα από πάνω και να αφήσεις μόνο μητρική, CPU, κάρτα γραφικών και μία μνήμη. Μετά να βάζεις σιγά-σιγά όλα τα υπόλοιπα μέχρι να δεις αν καταφέρεις κάτι. Δοκίμασε αν μπορείς με διαφορετικές RAM. Επίσης αν έχεις κάποιο άλλο σκληρό δίσκο, δοκίμασε με αυτόν.

Δεν γίνεται να τα έχεις δοκιμάσει όλα και να μην είναι τίποτα από αυτά. Κάτι από αυτά είναι.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι πρεπει να κανω ολο αυτο..

απο σκληρο και φορματ δεν ειναι γιατι το ειχα στο προηγουμενο pc τον σκληρο και δεν ειχε κανενα προβλημα..απλα τον ειχα sata2 τωρα τον εβαλα sata 3.

θα τον βαλω σε 2 μπας και εχει κανενα προβλημα ο controller.

Link to comment
Share on other sites

Μπα χλωμό το κόβω να φταίει κάτι τέτοιο.

Νταξ δεν ήξερα ότι το ξέρεις :P Απλά στο πρότεινα γιατί συνήθως μου την δίνει στα νεύρα το σύστημα και τα βγάζω όλα έξω για εξονυχιστικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο περιστατικό είχα με ένα pc στη δουλειά και τελικά έφταιγα οι drivers της κάρτας. Εάν μπορείς μπες σε safe mode και βγάλτους. Άσε να μείνει με αυτούς που δίνουν τα windows. Δες αν στο ξανακάνει. Και μετά πέρασε πάλι καθαρούς τελευταίους. Εμένα το έκανε πάντα λίγο πριν σβήσει ή κάνει restart. Και έγραφε κάτι για memory στην bsod.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τον κοντρολερ που τον εχεις?ahci η IDE?

για μένα μνήμες κοίτα πιο εξονυχιστικά.δεν σημαίνει επειδή περνάει το memtest ειναι ολα οκ?

αν θυμάστε κάποιοι εδω μεσα κάποιες corsair περνάγανε memtest και στο 32αρι αντε γειαααα.......

δώσε λιγη τάσι παραπάνω και βαλτες 2τ......9-9-9-24 , τάση 1,65 volt και 2τ.........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now