reynolds

Απορία με pixel size και ανάλυση!!

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!! :)

Έχω μια απορία σχετικά με το pixel size και την ανάλυση!

Για παράδειγμα έχω μία 23'' οθόνη με ανάλυση 1920x1080 και pixel size 0,2652.

Αν κατεβάσω την ανάλυση της οθόνης σε 1680x1050 θα αλλάξει τότε και το pixel size και θα γίνει 0,2949; Ισχύει αυτό;

Σας το λέω γιατί δουλεύω σε μία 23'' οθόνη κατέβασα την ανάλυση σε 1680x1050 και μου φαίνεται πιο ξεκούραστη!! Το θέμα είναι, ότι ισχύει αυτό επειδή μεγάλωσε το pixel size ή ότι όνειρο ζω και μη με ξυπνάτε τώρα;; :P

Link to comment
Share on other sites

To pixel size είναι φυσικό μέγεθος και προφανώς δεν αλλάζει. Σε μικρότερη ανάλυση απλώς τα pixel "μαζεύουν" σε group. Πιο ξεκούραστη σου φαίνεται γιατί μεγάλωσε η εικόνα, το οποίο σημαίνει ότι είτε κάθεσαι μακρύτερα απ'ότι προέβλεψε ο κατασκευαστής ή έχεις λιγάκι μυωπία/αστιγματισμό/στραβισμό.

Link to comment
Share on other sites

To pixel size είναι φυσικό μέγεθος και προφανώς δεν αλλάζει. Σε μικρότερη ανάλυση απλώς τα pixel "μαζεύουν" σε group. Πιο ξεκούραστη σου φαίνεται γιατί μεγάλωσε η εικόνα, το οποίο σημαίνει ότι είτε κάθεσαι μακρύτερα απ'ότι προέβλεψε ο κατασκευαστής ή έχεις λιγάκι μυωπία/αστιγματισμό/στραβισμό.

Σε ευχαριστώ φίλε για την γρήγορη απάντηση!! :)

Οκ επομένως δεν αλλάζει το pixel size! 70-80 εκατοστά μακρυά από την οθόνη κάθομαι περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι lcd/tft είναι πιο "ξεκούραστες" και "σωστές" όταν παίζουν στην φυσική (native) ανάλυσή τους. Απλά μάλλον σε βόλεψαν τα μεγαλύτερα γράμματα/εικονίδια - λόγω της απόστασης :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι lcd/tft είναι πιο "ξεκούραστες" και "σωστές" όταν παίζουν στην φυσική (native) ανάλυσή τους. Απλά μάλλον σε βόλεψαν τα μεγαλύτερα γράμματα/εικονίδια - λόγω της απόστασης :)

Ναι όντως γιατί πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να κάνει zoom in σε εφαρμογές και internet για να βλέπω καλύτερα!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now