Recommended Posts

Καλημέρες.

Έχω το εξής πρόβλημα. Το σύστημα μου είναι αυτό:

CPU: Athlon II x4 630

Ram: OCZ3ob1600lv2g

Mobo: GA-770T-USB3

GPU: Sapphire HD5770

Εχω το latest non-beta BIOS (F4 2010) και έχει τα default settings.

Έχω,λοιπόν, και αυτές τις μνήμες KHX1866C9D3T1K2/4GX .

Όταν τις βάζω μαζί (και τα 4 dimm δηλαδή OCZ @ #1,#2 Kingston @ #3,#4) το pc δεν post-άρει.

Όταν βάζω μόνο τις Kingston πάλι δεν post-άρει.Nα σημειωθεί ότι μόνες τους τις βάζω στα slot #3 και #4 γιατί στα #1 και #2 δεν χωράνε εξαιτίας τις ψύχτρας του επεξεργαστή (Hyper 212+) .Οι OCZ χωράνε γιατί κουμπώνουν ακριβώς κάτω από το fan, ενώ οι Kingston βρίσκουν στα heatsinks.:victory:...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να δουλέψει είτε και με τα 4 dimms είτε με τα 2 τις Kingston ? Και αν δουλέψει με τα 2 dimm της Kingston θα έχει κάποια διαφορά στην απόδοση από τις OCZ ώστε να δικαιολογεί τον κόπο:que:...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διαφορά απο το 1866 στο 1600 δεν θα δείς.

Το προβλημα νομίζω έιναι το Vdimm της μητρικής σου.

Μάλλον δίνει πολύ λίγο !

Οι OCZ που έχεις έιναι Low Voltage ενώ η Kingston θέλουν 1.65V, σωστά?

Bootαρε το μηχάνημα με τις μνήμες που ανοίγουν, μπές Bios και δώσε 1.65V.

Ύστερα κλέισε και βάλε και τα 4 Dimm !

καλό θα ήταν να βάλεις manual mhz όλες στα 1600MHz !

ή όταν δουλέψουν οι 1600, να τις δοκιμάσεις στα 1866, για να τις βάλεις όλες εκέι !

Έτσι και αλλιώς το 1.65V, θα τις βοηθήσει !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Λοιπόν, έβαλα τις OCZ στα 1600, τους έδωσα 1,65V και άφησα τα timings στο auto (ήταν 11-11-11-24).

Πριν crasharei το έκλεισα και το έκανα reboot με τα 4 dimms και πάλι δεν postαρε. Δοκίμασα και με 3 dimms εναλλάξ τις Kingston (μήπως η μια από τις 2 είχε πρόβλημα αλλά δεν postαρε καμία από τις 2 φορές).

Btw όταν τρέχει το σύστημα και είναι stable οι OCZ είναι underclocked στα 1066 με timings 7-7-7-27.Είχα διαβάσει online ότι έτσι τις αναγνωρίζει η μητρική και αν θες να πάνε στα 1600 πρέπει να τις αλλάξεις εσύ manually. Όσες φορές δοκίμασα με τάση και timings κάθε φορά crashare. Δεν έχω καταφέρει να τις πάω στα 1600 και να είναι stable. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είπα πιο πάνω με τις Kingston μόνες τους δεν postarei, πέρασα τα settings με τις OCZ και μετά αντικατέστησα τα dimm. Έβαλα 1,7V DRAM , 1,36V NB (επιλογή για ρεύμα στο HT δεν βρήκα, δεν ξέρω αν λέγεται κάπως αλλιώς η επιλογή στο BIOS) και τις μνήμες στα 1333 με 9-9-9-27. Εξακολουθεί να μην postarei.

Link to comment
Share on other sites

Οι Kingston δουλεύουν σε άλλο μηχάνημα; Μήπως απλά πάνε για rma;

Το αναφέρω,γτ σε ολες τις απαντήσεις σου δε δουλεύουν..

Αυτό είναι το επόμενο που σκέφτηκα και εγώ. Θα τις δοκιμάσω λογικά σήμερα ή αύριο σε άλλο μηχάνημα.Απλά ήθελα να δω μήπως τυχόν δουλέψει κάτι από αυτά που θα μου πρότεινε κάποιος εδώ. :'(....

Μέχρι να τις δοκιμάσω σε άλλο pc μήπως τυχόν μπορεί να βοηθήσει κανείς για το πως να πάω τις καταραμένες τις OCZ στα 1600 stable :que:... Όσες φορές προσπάθησα μόνο fail και crashes.... :'(....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιο πρόβλημα θα έχουν. Με ανεβασμένα ρεύματα στη μητρική και διαφορετικές υποδοχές θα έπρεπε να δουλέψει το 1 dimm τουλάχιστον.

Πήγαινέ τες γι'αλλαγή..;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ήταν δώρο από τον διαγωνισμό. Οπότε φαντάζομαι ότι πρέπει να τις στείλω πίσω στο Gorillako.Θα του στείλω ένα pm just in case που δεν το δει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now