bep1995

Καινουριο pc 2012 για games

Recommended Posts

Γεια σας, εγω με τον αδερφο μου σκοπευουμε να φτιαξουμε ενα νεο μηχανημα γυρω στα ?1.000 (μονο πυργο και χωρις σκληρο) για παιχνιδια κυριος και διαφορα γενικα... Εχω σκεφτει καποια κοματια και θελω την γνωμη σας :D

Intel Core i5 2500K

Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3

Aerocool Strike X

Corsair HX850W

Corsair Vengeance 8GB

Sapphire Radeon HD 6970 FleXBattlefield 3 Edition

Samsung SH-222AB

Τον υπολογιστη θα τον παρουμε στα τελη της Ανοιξης ισος (καπου εκει...) το μονο που ισος να αλαξω μεχρι τοτε ειναι η καρτα γραφικων με καποια 7000 της AMD (την 7870 ισος αν εχει γυρω στα 300-350)

Να ρωτισω κατι, το 1115 θα ειναι συμβατο και τους ivy-bridge σε περιπτοση αναβαθμησης;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι απολύτως συμβατοί οι Ivy Bridge με όλες τις Z68 μητρικές, μόνο BIOS update θα χρειαστείς :) Το σύστημα που έχεις παραθέσει είναι πολύ καλό και θα σε καλύψει άνετα για 2 χρονάκια :)

Το μόνο που θα άλλαζα εγώ προσωπικά θα ήταν το κουτάκι, αλλά γούστα είναι αυτά, δεν μπορώ να σου πω τίποτα :D

Α και καλώς σε βρήκαμε :T:

Link to comment
Share on other sites

Η Radeon HD 6970 θα σε καλύψει απροβλημάτιστα για αρκετά χρονάκια, και όταν θα είναι ώρα για αναβάθμιση, αγοράζεις μια δεύτερη (φθηνότερα), τα crossfirίζεις και είσαι τζετ. ;)

Καλώς μας ήρθες. :drinks:

Edited by Samaritan
Link to comment
Share on other sites

Η Radeon HD 7970 θα σε καλύψει απροβλημάτιστα για αρκετά χρονάκια, και όταν θα είναι ώρα για αναβάθμιση, αγοράζεις μια δεύτερη (φθηνότερα), τα crossfirίζεις και είσαι τζετ. ;)

Καλώς μας ήρθες. :drinks:

Καλως σας βρηκα!!!

Οχι και 7970 ενα πεντακοσαρικο εχει, για 6970 λεω η 7870... Ακριβος για αυτο τα ηθελα τα 850 wattaκια, γι cfx

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι όποια κι από τις δύο κι αν αγοράσεις, θα είσαι καλυμμένος. Με μια 6970 βγάζεις 63FPS average στο Crysis 2 @ 1920x1080 και maxed out AA - http://www.hwbox.gr/reviews/14203-sapphire-hd-6970-2gb-dual-fan-review-dual-fun-7.html#content_start. Τι άλλο να ζητήσεις; :D

Link to comment
Share on other sites

Ενας 120GB Agility 3 με 150? χωραει αρκετα προγραμματα. Τα 240GB τα θεωρω υπερβολή.

120 εχει τωρα ο σκληρος μου με 20-25 προγραμματα και 6 παιχνιδια και ΟΛΑ τα update, και τα 240 λιγα ειναι, θα ου πεις βαλε τα παιχνιδα σε αλο δισκο, ειναι μια λυση αλλα το θεορω λιγο αβολο. Οταν τα 240gb πανε στα ?200 τοτε ισος...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παρεις και μικροτερο, χρησιμοποιωντας τον σαν cache

πχ http://www.hwbox.gr/reviews/14467-kingston-hyperx-120gb-ssd-review-faster-speeds-serious-users.html

http://www.hwbox.gr/reviews/15028-ocz-synapse-cache-ssd-review-cache-me-up.html

και για μεγαλο ssd, εγω θα επαιρνα μικρους γρηγορους και θα τους εβαζα raid 0

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτισω κατι ασχετο, ξερει κανεις αν η 7870 θα ειναι graphics core next (GCN) η οχι;;; ξερω οτι θα ειναι οι 7950-7970 αλλα δεν ξερω για την 7870 (που μαλλον θα παρω)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτισω και κατι αλλο, αν τους ανεμιστηρες του κουτιου ( 3 ειναι στις 1.200 στροφες - Link - κατω κατω λεει τα τεχνικα χαρ. τους) τους συνδεσω στο τροφοδοτικο με molex και δουλευουν συνεχεια στις 1.200 rpm πιστευεται θα κανουν αρκετο θορυβο η οχι;; απλος αν ξερεται αν θα εχω προβλημα σε αυτες τις στροφες, αν και δεν νομιζω οτι ειναι πολλες ο στροφες για κανουν φασαρια, εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!!!!!!!ειμαι κενουργιος στο forum και θα ηθελα τη βοηθεια σας.ειχα 1 πσ και ξεκηνησα να πουλαω τα πραγματα του.αυτη την στηγμη θα κρατησω το μοβο το οποιο ειναι P6T7 WS SuperComputer και το τροφοδοτικο 1000w.εχω βρει εναν επεξεργαστη μεταχηρησμενο ο οποιος ειναι ο 980χ extreme edition και θελω να τον αγορασω αλλα δεν εχω πσ για να τον τσεκαρω να δω την κατασταση του.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΚΗΜΑΣΟΥΜΕ?Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για την κατανοηση!!!!!Με εκτημηση osfp1980.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι μου προτινεται; να παρω την 570 για να εχω σταθερους drivers;;; γιατι οι Radeon τι εχουν; μια χαρα ξερω οτι ειναι και πολυ δυνατες και μια χαρα σταθεροτατες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους σταθερούς drivers είναι λιγο άκυρο, θα πρεπει να πεσεις στην περιπτωση...και αν πεσεις στην περιπτωση, τοτε η περιπτωση δεν θα διακρίνει αν εχεις nvidia ή amd vga :hehe:

Σακη μια φορα και εναν καιρο η nvidia είχε σταθερους drivers και φοβερο scaling στο SLI κάτι που η ΑΤΙ δεν ειχε, σημερα ίσως να είναι το ίδιο ή και ανάποδα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους σταθερούς drivers είναι λιγο άκυρο, θα πρεπει να πεσεις στην περιπτωση...και αν πεσεις στην περιπτωση, τοτε η περιπτωση δεν θα διακρίνει αν εχεις nvidia ή amd vga :hehe:

Σακη μια φορα και εναν καιρο η nvidia είχε σταθερους drivers και φοβερο scaling στο SLI κάτι που η ΑΤΙ δεν ειχε, σημερα ίσως να είναι το ίδιο ή και ανάποδα δεν ξερω...

Δεν λεω οχι .... αλλα εγω που ειμαι αρκετα παλιος στο gaming εχω απο παντα αυτη την κακη εντυπωση για την ATI, σαν αλεργεια ενα πραμα. Το κακο παρελθον της ΑΤΙ για μενα ειναι και η καταδικη της, στην συνειδηση μου τουλαχιστον !!!

Σιγουρα και βεβαια δεν εχει εκεινα τα χαλια αλλα καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα δεν λενε !!!

Φιλε με την 570 ΤΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑΠΑ !!!

Και του χρονου παιρνεις αλλη μια για SLI και εισαι πρωτος !!

Εγω εκλεισα ενα χρονο με την 580 και ακομα περιμενω να πεσει η τιμη της για να κανω SLI αλλα τιποτα.... του χρονου με το καλο και εγω !!!

The Way It's Meant To Be Played NVIDIA

223440-bigthumbnail.jpg

223440-bigthumbnail.jpg

223440-bigthumbnail.jpg

223440-bigthumbnail.jpg.9d274d4d6ea4faca

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now