bep1995

Καινουριο pc 2012 για games

Recommended Posts

Αυτό με τους σταθερούς drivers είναι λιγο άκυρο, θα πρεπει να πεσεις στην περιπτωση...και αν πεσεις στην περιπτωση, τοτε η περιπτωση δεν θα διακρίνει αν εχεις nvidia ή amd vga :hehe:

Σακη μια φορα και εναν καιρο η nvidia είχε σταθερους drivers και φοβερο scaling στο SLI κάτι που η ΑΤΙ δεν ειχε, σημερα ίσως να είναι το ίδιο ή και ανάποδα δεν ξερω...

πολύ σωστός. κάτοχος και των 2 αντιμετωπίζω προβλήματα με τους nvidia drivers σε αναπαραγωγή ταινιών 1080p. ενώ με την 6870 κανένα πρόβλημα σε επιδόσεις και αξιοπιστία.

και πάντα έγερνα προς nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οχι .... αλλα εγω που ειμαι αρκετα παλιος στο gaming εχω απο παντα αυτη την κακη εντυπωση για την ATI, σαν αλεργεια ενα πραμα. Το κακο παρελθον της ΑΤΙ για μενα ειναι και η καταδικη της, στην συνειδηση μου τουλαχιστον !!!

Σιγουρα και βεβαια δεν εχει εκεινα τα χαλια αλλα καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα δεν λενε !!!

Φιλε με την 570 ΤΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑΠΑ !!!

Και του χρονου παιρνεις αλλη μια για SLI και εισαι πρωτος !!

Εγω εκλεισα ενα χρονο με την 580 και ακομα περιμενω να πεσει η τιμη της για να κανω SLI αλλα τιποτα.... του χρονου με το καλο και εγω !!!

The Way It's Meant To Be Played NVIDIA

κι εγώ παλιός gamer είμαι c64, amiga 500 κτλ κτλ

παλιά είχε προβλήματα η ΑΤΙ ναι είναι αληθεια...

Από την συγχωνευση με την AMD και μετα η ποιότητα των drivers, η υποστήριξη και το CFX scaling μόνο αυξάνονται...

Δεν κραζω την nvidia απλα το θέμα είναι οτι για να συστήσεις σε κάποιον τι θα πάρει πρεπει να έχεις καλύτερο επιχειρημα :P

η GTX570 είναι λίγο πιο αδύναμο chip και με λιγοτερη μνημη καρτα απο την 6970 ενώ κάνει τα ίδια λεφτα

Ο μόνος λόγος για να αγορασεις nvidia είναι αν είσαι fanboy ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να αγορασεις nvidia είναι αν είσαι fanboy ;)

Οπα. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Υπαρχει και το physics που θελουν αρκετοι καθως και η CUDA. Μετα απολα αυτα υπαρχει και ο fanboyσμος βεβαιως βεβαιως...

:shades:

Link to comment
Share on other sites

Για να ληξουμε εδω το θεμα ATi vs nVidia, δεν προκητε να παρω ποτε (ποτε μην λες ποτε βεβαια αλλα τεσπα) nVidia ποτε δεν μου αρεσε και ποτε δεν την συμπαθησα (πειτε με ξεροκεφαλο τι να πω...) οτι θα παρω AMD ειναι το μονο σιγουρο, κατα πασα πιθανοτητα 7870 (δεν λεω 6970 γιατι μετα απο 1-2 χρονια που θα θελω να παρω αλλη μια πολυ απλα δεν θα υπαρχει) αν η 7950 παει στα 350 τον Μαιο θα την τσιμπησω σιγουρα και οταν θα θελω cf σιγουρα θα υπαρχει να αγορασω (γιαυτο πολυ απλα ξεχναω την 6970) ή 7870 ή 7950 για να τελειωνουμε :D

@The One ουτε για το physic ουτε για το CUDA τρελενομαι...

Link to comment
Share on other sites

Για το μονο που δεν ειναι σιγουρος ειναι για τον επεξεργατη και την μητρικη, στην αρχη ελεγα amd, αλλα μετα την εμφανιση των μπουλντοζερ αλαξα γνωμη (δεν μπορει ο 4100 για παραδηγμα να ειναι κατωτερος απο τον 955, αν ειναι ετσι το γ@μισ@αμε το θεμα) η z68 με ivy η z77 με ivy κατι απο τα δυο (εκτος και αν παρω sandy, τον 2500k ενοω) τελος παντον θα δω τι θα κανω, σε 4 μηνες θα ξερω λογικα... :)

Link to comment
Share on other sites

Οπα. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Υπαρχει και το physics που θελουν αρκετοι καθως και η CUDA. Μετα απολα αυτα υπαρχει και ο fanboyσμος βεβαιως βεβαιως...

:shades:

Έχεις πολύ δίκιο για cuda και physics. Μαλλον "ακουστηκε" λάθος. Για την επιλογή εννοούσα μεταξύ των GTX570 & HD6970, όχι γενικά μεταξύ nvidia & amd.

Για το μονο που δεν ειναι σιγουρος ειναι για τον επεξεργατη και την μητρικη, στην αρχη ελεγα amd, αλλα μετα την εμφανιση των μπουλντοζερ αλαξα γνωμη (δεν μπορει ο 4100 για παραδηγμα να ειναι κατωτερος απο τον 955, αν ειναι ετσι το γ@μισ@αμε το θεμα) η z68 με ivy η z77 με ivy κατι απο τα δυο (εκτος και αν παρω sandy, τον 2500k ενοω) τελος παντον θα δω τι θα κανω, σε 4 μηνες θα ξερω λογικα... :)

αν και συμπαθώ amd, για cpu αυτήν την περίοδο δαγκωτό sandy ή περιμένεις για ivy όπως λες...

Link to comment
Share on other sites

Οπα. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Υπαρχει και το physics που θελουν αρκετοι καθως και η CUDA. Μετα απολα αυτα υπαρχει και ο fanboyσμος βεβαιως βεβαιως...

:shades:

Καταρχήν για τα PhysX που το ακούω συνέχεια "η Nvidia έχει PhysX" όταν εγώ ήθελα να πάρω PC τέλος πάντων μου έλεγε ένας, πάρε Nvidia έχεις PhysX (570 gpu) και ήμουν έτοιμος να πάρω την 570 τότε μιλάμε για απρίλιο 2011 και είχα την πληοψηφία άμα θες πάρε Nvidia αλλά όχι 570 πάνε 580 η οποία έκανε 576 τότε.

εγώ πιστεύω ένας Gamer δεν θα πάρει Nvidia για PhysX γιατί μόνο και μόνο το PhysX υποστηρίζει 10 παιχνίδια όλα και όλα PhysX - Games - GeForce

που είναι 2 ετίας + ενας Gamer παίζει 50 παιχνίδια όχι 10 αλλά και να παίξεις αυτά τα 10 τα οποία ειναι μόνο SP.

Και πλέον υπάρχει και η άλλη λύση άμα θες τόσο πολύ το PhysX (δηλαδή να σπάς ένα τζαμάκι και από τα 10 να σου βγούνε 50) παίρνω μια 8600GT που έχω τώρα στο σπίτι περνάω τα PhysX και βάζω τα physX από την GT αντί για cpu με κάρτα γραφικών AMD.

Link to comment
Share on other sites

Παδια αμα παρω το HX-750 αντι του ΗΧ-850 θα μπορεσω να κανω cf-x με 2 καρτες των 200watt η καθε μια (αν καιει ασπουμε η 7870 200watt) ;; θα ειμαι στο οριο με τα 750W η θα ειναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα εισαι απλα θα δουλευεις το τροφοδοτικο πιο κοντα στην ονομαστικη τιμη του με οτι συνεπαγεται αυτο (μειωμενο efficiency, υψηλοτερος θορυβος, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now