caution

Πως πάμε από ASIC quality;

Recommended Posts

Εγώ που είμαι clockάς της πλάκας (αέρα/νερό), ναι, σαφώς και έχω δει σύνδεση του υψηλού ASIC με καλά clocks σε ok τάσεις.

Και όχι "τις περισσότερες φορές", αλλά σχεδόν πάντα. Both GTX6XX/7XX και 79XX και δώθε. Τώρα στα κρύα, dunno.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εσείς οι κλοκάδες - όσοι έχετε μείνει τέλος πάντων - βλέπετε διαφορά με τα ASIC ή είναι απλά ένας αριθμός?

Αν συγκρίνω τις 4 τελευταίες κάρτες μου (XFX 8600gt 63%, SAPPHIRE 5870 1gb 74%, MSI 6950 2gb unlocked to full 6970 83% και τώρα SAPPHIRE 290 TRI-X OC 76.1%) , εκτός της 8600 που δεν ανέβαινε σχεδόν καθόλου παρόλο που είχε καλή ψύξη, όλες οι άλλες ήταν και είναι διαμάντια.

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνω τις 4 τελευταίες κάρτες μου (XFX 8600gt 63%, SAPPHIRE 5870 1gb 74%, MSI 6950 2gb unlocked to full 6970 83% και τώρα SAPPHIRE 290 TRI-X OC 76.1%) , εκτός της 8600 που δεν ανέβαινε σχεδόν καθόλου παρόλο που είχε καλή ψύξη, όλες οι άλλες ήταν και είναι διαμάντια.

Η μπουρούχα της nvidia και τα διαμάντια της Ati δηλαδή!!! :righton:

Link to comment
Share on other sites

Η μπουρούχα της nvidia και τα διαμάντια της Ati δηλαδή!!! :righton:

Κοίτα κατά καιρούς είχα κάρτες και των 2 εταιριών, 9500 soft modded σε 9700. 4600ti soft modded σε nvidia quaddro, fx5700, fx 7600gt, και οι προαναφερθείσες ποιο πάνω. Μέχρι την 7600 δεν μπορώ να πω , κουτσά στραβά ανεβαίνανε αλλά η 8600 ήταν άλλο πράγμα, ένα κλικ ποιο πάνω και μουλάρωνε!

Τα 3 διαμάντια της ATI όμως δεν έχουν προηγούμενο... η 290 μου πάει από 1000/1300 σε 1300/1600 με 0.137 ρεύμα και χωρίς περαιτέρω ξεκλείδωμα στα ρεύματα που από ότι φαίνεται τα αντέχει μια χαρά λόγω της φανταστικής ψύξης της!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ASIC είναι σχεδόν μούφα και η χρήση του είναι για....τίποτα πωλητές που θέλουν να πουλήσουν πιο ακριβά? :hehe:

πες το ψέματα xD

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα μου θελει ξεκλειδωμα για να ανεβει (παροτι το ASIC ειναι υψηλο , δε κλοκαρει με τιποτα χωρις να δωσω ρευμα- αμεσως black screen) , οποτε δε μπορω να εχω αποψη για το πως θα κλοκαρει :P .

Ετσι και αλλιως η 770 της παλιτ, ειναι με μπολικο oc απο μαμα, οποτε αντε να δωσω απο +100 σε πυρηνα και μνημες το πολύ εαν ξεκλειδωσω (το χειμωνα- γιατι δε θελω εξτρα φουρνο τωρα :P ).

Ομως την κραταω ετσι για να την πουλησω πιο ακριβα :gizmo::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now