Recommended Posts

Σκέφτομαι να συναρμολογήσω μόνος μου το νέο μου pc! Έχω δει σε πολλά video να αναφέρουν ότι πρέπει να γίνεται χρήση ενός "grounded wrist strap" για να αποφύγουμε ζημιά από στατικό ηλεκτρισμό!

Ποια είναι η ελληνική του ονομασία και που το βρίσκουμε;

Ευχαριστώ! :o

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ποτέ δεν χρησιμποποίησα τπτ τέτοιο

κι ούτε πρόκειτε xD

Σε ένα φόρουμ είχα διαβάσει ότι ένας έβγαζε παπούτσια και κάλτσες για συναρμολόγηση!! Δε θα την πάλευε το χειμώνα ο καημένος!!! :drool:

Link to comment
Share on other sites

Ακουμπα σε κατι μεταλικο πριν αρισεις να στηνεις το pc για να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος απο πανω σου και εισαι οκ, δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω και δεν αξιζει κιολας. Αν θες πες μας και τα κοματια του pc να σου πουμε την γνωμη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να συναρμολογήσω μόνος μου το νέο μου pc! Έχω δει σε πολλά video να αναφέρουν ότι πρέπει να γίνεται χρήση ενός "grounded wrist strap" για να αποφύγουμε ζημιά από στατικό ηλεκτρισμό!

Ποια είναι η ελληνική του ονομασία και που το βρίσκουμε;

Ευχαριστώ! :o

Το βραχιολάκι καλό είναι, απλά ολίγον τι υπερβολικό για μία απλή συναρμολόγηση.

Απλώς ακούμπα κάτι άβαφο και μεταλλικό που είναι σε επαφή με το έδαφος (ιδεατά ένα σωλήνα/σώμα καλοριφέρ, απλούστερα...το κουτί του υπολογιστή σου) και μετά ξεκίνα εργασίες. Δεν παραμένει αρκετός στατικός ηλεκτρισμός ικανός να προκαλέσει οποιαδήποτε ζημιά μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αχρηστα συμφωνω αλλα πειτε και τιποτα στον brother Μου που επιμενει οτι εχει δει σπιθα στατικου ηλεκτρισμου να φευγει απο το χερι του και να πηγαινει σε δισκο 5 εκατοστα μακρυα και να τον καιει.Ελεος με ζαλιζει οταν βαζω χερι (στο κουτι του).

Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι μπορεί αυτή η σπίθα που λες να σου κάψει ένα κύκλωμα μπορεί αλλά υπό προϋποθέσεις.

Προσωπικά το έχω πάθει με μια Soundblaster AWE64 αλλά για καλή μου τύχη έζησε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά καλοριφέρ και δουλειά!!! :D

Αχρηστα συμφωνω αλλα πειτε και τιποτα στον brother Μου που επιμενει οτι εχει δει σπιθα στατικου ηλεκτρισμου να φευγει απο το χερι του και να πηγαινει σε δισκο 5 εκατοστα μακρυα και να τον καιει.Ελεος με ζαλιζει οταν βαζω χερι (στο κουτι του).

Μήπως ο αδελφός σου είναι ο Χάρυ Πότερ! :whoohoo:

Link to comment
Share on other sites

Αχρηστα συμφωνω αλλα πειτε και τιποτα στον brother Μου που επιμενει οτι εχει δει σπιθα στατικου ηλεκτρισμου να φευγει απο το χερι του και να πηγαινει σε δισκο 5 εκατοστα μακρυα και να τον καιει.Ελεος με ζαλιζει οταν βαζω χερι (στο κουτι του).

Εκκένωση (σπίθα) 5 εκατοστών. Μάλιστα. Δεδομένου δηλαδή ότι ο αέρας έχει διηλεκτρική αντίσταση 30kV/cm, το χέρι του αδερφού σου σήκωσε τάση πάνω από 150.000V.

Δεν ήταν χέρι αυτό, γεννήτρια Van de Graaff ήταν...

ΥΓ. Πες του να αφήσει τα PC και να πάει σχολείο! Αυτά είναι γνώσεις λυκείου, το πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now