markadoros

Επιλογή φθηνής ψύκτρας αερόψυκτρας

Recommended Posts

Καλημερίζω όλη τη παρέα του HwBox,

Χρειάζομαι την πολύτιμη εμπειρία σας και τις γνώσεις σας, οπότε μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

Είμαι σε αναζήτηση ψύκτρας για έναν i5 2500Κ ώστε να αντικαταστήσω την stock της intel και είμαι ανάμεσα στις 3 παρακάτω:

1) Scythe "MUGEN-2 Rev.B" 6Heat Pipes CPU Cooler

2) Hyper 212 EVO - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

3) Product | Thermalright Ultimate CPU Cooling Solutions! USA (120mm)

Ο λόγος που θέλω να κάνω την αλλαγή αυτή είναι πιο πολύ για να δώσω μια "ανάσα" στον επεξεργαστή και όχι τόσο για να κάνω o/c*(αν όμως μπορεί να γίνει με κάποια απο αυτές τις 3 ψύκτρες και λίγο o/c, τότε φυσικά και είναι καλοδεχούμενο).

Οι απορίες που έχω και χρειάζομαι τη βοήθεια σας, είναι οι εξής.

1. Η Scythe MUGEN-2 Rev.B κάνει για το LGA1155 socket?

2. Η true spirit έχω δει σε review και συγκριτικά πως είναι αρκετά καλή σε αυτή τη κατηγορία.ΟΜΩΣ βγαίνει με 120mm και 140mm fan.Σε πολλά συγκριτικά που δεν έχει φώτο και δεν αναφέρει ποιά ακριβώς απο τις 2 είναι, τι παίζει?Έχουν και οι 2 τις ίδιες επιδόσεις?Είναι στα review η 140mm και δεν αναφέρεται επίτηδες πουθενά για λόγους marketing?

3. και πιο σημαντικό!Δεδομένου πως η true spirit είναι αυτή με το 120mm fan, ποιά απο τις 3 είναι καλύτερη για τον 2500Κ?

Περιμένω την βοήθεια σας και τις απαντήσεις σας!

Ευχαριστώ!

*Δε θα μου φανεί καθόλου περιέργο αν το post μου μπεί στη black list και δεν απαντηθεί απο κανέναν ή αν διαγραφεί απο κάποιον Admin για αυτή τη φράση και μόνο. :P

Link to comment
Share on other sites

Mugen 2 all the way. Μπαίνει κανονικά στο LGA1156, το οποίο έχει ίδιο mounting με το LGA1155. Την είχα την ψύκτρα αυτή, απίστευτη! Ορίστε και μια φωτογραφία στην MSI P67A-GD65 με τον 2600K από κάτω :D

4614dd728c494f4d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το μαθάινω αυτό!Ότι κάνει στο 1155 δηλαδή!

Ευχαριστώ για το info george!

Και για την Photo!Πωπώ γομάρι είναι λέμε η Mugen 2!Γουστάρω!

Το fan να υποθέσω το έχεις βαλεί εσύ εκεί αλλα πάει και απο τη πλευρά που είναι η μνήμες, σωστά?

Επίσης απο θόρυβο πως τα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Η scythe είναι πιο μεγάλη και νομίζω πιο αποδοτική απο τις άλλες 2 που ψιλομοιάζουν!

Όσον αφορά την Spirit, ο 14άρης θαρρώ πως δεν έχει διαφορά στις θερμοκρασίες αλλά

μόνο στον θόρυβο! Που είδες να την πουλάνε με 140άρη ?

Link to comment
Share on other sites

Η scythe είναι πιο μεγάλη και νομίζω πιο αποδοτική απο τις άλλες 2 που ψιλομοιάζουν!

Όσον αφορά την Spirit, ο 14άρης θαρρώ πως δεν έχει διαφορά στις θερμοκρασίες αλλά

μόνο στον θόρυβο! Που είδες να την πουλάνε με 140άρη ?

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν είδα να την πουλάνε κάπου.

Και οι διαφορές τους δεν νομίζω να είναι μόνο στο θόρυβο καθώς η μία έχει 6 heatpipes ενώ η άλλη 4.

Απλά ρωτάω να μάθω αν ξέρει κάποιος, μήπως στα review και τα συγκριτικά έχουν αυτή με το 140άρι fan και αν πάρω αυτή με το 120άρι δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα.

Προς το παρών πάντως κερδίζει η Mugen 2 με 2/2 ψήφους. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να τρελαίνεσαι. Στους SB ολα τα coolers τα πανε αρκετα καλα δεδομενου οτι οι επεξεργαστες ειναι σχετικα κρυοι. Για μενα, ο μεσος χρηστης δεν χρειάζεται να δωσει πανω απο 30 ευρω, αν ειναι να παιξει μεχρι 4300mhz :)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να τρελαίνεσαι. Στους SB ολα τα coolers τα πανε αρκετα καλα δεδομενου οτι οι επεξεργαστες ειναι σχετικα κρυοι. Για μενα, ο μεσος χρηστης δεν χρειάζεται να δωσει πανω απο 30 ευρω, αν ειναι να παιξει μεχρι 4300mhz :)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση junior

Δε τρελαίνομαι και τόσο, μη νομίζεις. :)

Ούτε έχω σκοπό να ξοδέψω πάνω απο κανα 40άρι ?.

Αν ήταν να ψάξω τη καλύτερη λύση για αερόψυξη, έδινα κανα 70άρι-80άρι ? και έπερνα μια Noctua NH-D14 ή μια silver arrow και ξεμπέρδευα.

Απλά μια φορά θα την πάρω, οπότε ας το ψάξω λιγάκι. ;)

Γι'αυτό ζητάω την άποψη σας, καθώς έχετε γνώσεις και πείρα -που προφανώς εγώ δεν έχω- και οι συμβουλές σας μετράνε!

Αν βάλουμε στο παιχνίδι και τις :

Product | Thermalright Ultimate CPU Cooling Solutions! USA

και

Product | Thermalright Ultimate CPU Cooling Solutions! USA

Έχουν διαφορές απο τις άλλες?

Η να πάρω όποια βρω ετοιμοπαράδοτη και πιο φτηνή και να τελειώνω?

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας πως δεν είχα την ανταπόκριση που περίμενα στις ερωτήσεις μου και μετά και απο τα λεγόμενα του junior-21-, θεώρησα πως όποια ψύκτρα και να έπαιρνα δε θα έβλεπα μεγάλες διαφορές μεταξύ τους -εφ'όσον δε με ενδιαφέρουν οι extreme καταστάσεις σε θέμα o/c-.

Αγόρασα λοιπόν την thermalright true spirit 120mm (Product | Thermalright Ultimate CPU Cooling Solutions! USA), καθώς την βρήκα ετοιμοπαράδοτη και πιο φτηνή απο τις άλλες και είμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημένος για την επιλογή μου!

Η ψύκτρα απλά δεν παίζεται για τα χρήματα της.Είναι σίγουρα VFM για την κατηγορία της.

Ενδεικτικά, ανέβασα τον επεξεργαστή δοκιμαστικά στα 4.3GHz και έχω κάτω απο 30°C σε idle(~27°C με ~29°C), ενώ σε full load δεν ξεπέρασε τους 60°C-62°C σε καμία περίπτωση!

Συμπέρασμα : Ο επεξεργαστής δε γλίτωσε τελικά το o/c και θα μείνει στα 4.3GHz μόνιμα απο εδώ και στο εξής! :D

(ή τουλάχιστον μέχρι να σφίξουν οι ζέστες και να δούμε τι πουλιά θα πιάνει και τότε)

Βέβαια αντιμετώπισα ένα μικρό θεματάκι και έχω κάποιες νέες απορίες τώρα,

η συνέχεια για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά, εδώ... http://www.hwbox.gr/intel-boards/15512-asus-p8z68-v-pro-problima-me-ram-slots-meta-apo-egkatastasi-kainourgias-psiktras-fixed.html#post215431

Link to comment
Share on other sites

Αναβαίνει σίγουρα και άλλο το CPU σου :D:T:

Χαχαχαχα!

Ελά μου ντέ... ΜΟΝΟ 4.3GHz?

o/c είναι τώρα αυτό? :hehe:

Ήρεμα αρχηγέ, είμαι νεούδι εγώ και τα φοβάμαι αυτά τα extreme sports :P

Θα ανοίξω thread αν πάρω την απόφαση να βρώ τα οριά του.

Dont worry... ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now