chris2005dim

Αξίζει η αναβάθμιση;

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά! :)

Έμειναν μερικά φράγκα στην άκρη και σκέφτομαι για αναβάθμιση αλλά...Θα δω διαφορά ή τσάμπα the money;

Το σύστημα που έχω είναι στην υπογραφή!

Σκέφτομαι να βάλω μια Gigabyte 990FXA UD3 για να εκμεταλλευτώ τις ταχύτητες του agility.

Gigabyte MB 990FXA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 FX) - Μητρικές - plaisio.gr

Αυτόματα, λέω και 2 από δαύτα τα κιτάκια

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr Μιας και το autocad μου έκανε νερά με τα 4...

Τέλος λέω και μια μικρή υπερβολή με ένα vertex 3

OCZ OCZ Vertex 3 Series 60GB SSD (2.5", Sata 6Gb/s, VTX3-25SAT3-60G) - Solid State Drives - plaisio.gr

Για να σας προλάβω κάρτα γραφικών δεν με ενδιαφέρει μιας και στα games που έχω παίξει η 4870 με κάλυψε στα full μάλιστα...

Thank ya all! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά SSD γιατί θέλεις, αφού ήδη έχεις 3;

Για μένα να μην προχωρήσεις γιατί το μόνο που κάνεις ουσιαστικά είναι τις DDR2 σε DDR3 με το ίδιο ακριβώς σύστημα. Δεν θα δεις καμία διαφορά. Αν σώνει και καλά θέλεις μία αλλαγή, καλό θα ήταν να πήγαινες σε κάτι που το "νιώθεις" καθημερινά, όπως π.χ. καλύτερη οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αμφέβαλα με το πόση διαφορά θα δω στην πραγματικότητα αλλά είπα να γίνω λίγο up to date...

Γενικά πάντως εάν καταφέρω να μαζέψω φράγκα για κανένα z68 με 2600K, φυσικά χωρίς άλλη κάρτα γραφικών, η διαφορά που θα δω θα είναι αισθητή ή θα είναι σαν ενός φίλου στο forum που άλλαξε τον Q9550 και δεν είδε τίποτα αισθητό (μιας και ο 955 πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία ανοίκει);

Link to comment
Share on other sites

Το 955@3.6->2600Κ σίγουρα έχει διαφορές αλλά σε user experience μην φανταστείς τίποτα τραγικό. Ειδικά αν δεν κάνεις encode/rendering και άλλα τέτοια cpu intensive...

Το μόνο που βλέπω να κρατάει πίσω το pc σου βασικά είναι τα 4GB RAM. Αν μπορούσες να πας στα 8GB θα σου έλεγα να μην αλλάξεις τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που έχουν απαντήσει!

(μιας και ο 955 πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία ανοίκει)

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Με τον 9550 εννοούσα!

Συμφωνώ για την RAM αλλά πρόβλημα έχω συναντήσει 3 φορές και μόνο όταν φόρτωνα μεγάλους χάρτες στο autocad. Φυσικά ο πιο αποθαρρυντικός παράγοντας είναι η τιμή, μιας και 4 gb ddr2 κοστίζουν περί τα 70 ευρώ ενώ τα 8 σε ddr3 περί τα 50...

Γενικά πάντως τα benchmarks λένε κάποια πράγματα αλλά το reality απέχει...Για αυτό και έκανα αυτό το thread για να ακούσω γνώμες από άτομα που έχουν κάνει παρόμοιες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κ γω στην ιδια φαση...εχω μεινει με το θρυλικο socket 775(Q6700@3.5ghz

Asus P5Q Deluxe,Cellshock DDR-2 4gb 800αρες,275gtx,postville 80gb,ener galaxy dxx 850w)

..και σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση(μονο σε cpu,mobo,ram,vga) η οχι..

η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να εχω 8gb ram αλλα να δωσω τοσα λεφτα μονο για μνημη στο ιδιο σοκετ δεν αξιζει..καλυτερα να αγορασω 8gb dd-3 στα 50 ευρω και να μου μεινουν..:hehe::hehe:..δεν εχω κανενα παραπονο απο το συστηματακι ισα ισα στα παιχνιδια που ασχολουμαι πιο πολυ παιζει τα παντα(καποια φυσικα με κλειστα φιλτρα) σε 1080p..

Λογικα προς καλοκαιρι με κοβω να πηγαινω σε νεο socket..:yum:

Link to comment
Share on other sites

Σε 2D Αutocad δεν θα δεις διαφορά. Εγώ από q6600@3.4 σε 2500Κ@4.3 δεν κατάλαβα. Σε 3D rendering είδα μεγάλη.

Η ram από 4 σε 8 θα σε ωφελήσει σε μεγάλα αρχεία, όπως οι χάρτες που αναφέρεις.

Αν δουλεύεις 3D modelling, θα σου πρότεινα μία Quadro κάρτα. Εκεί θα δεις διαφορά κατά την διάρκεια της επεξεργασίας του μοντέλου. Η μικρή quadro 600 των 150? που έχω, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now