gnta7

Προβλημα με Ram σε ΜSI 970a-g45!!!

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια επανερχομαι μετα απο καιρο με ενα νεο προβλημα που παρουσιαζετε στο pc μου. Αρχικη διαπιστωση μου ηταν η αναγραφομενη physical memory του υπολογιστη ως 4gb (usage) ενω ο υπολογιστης διαβαζει κανονικα τα 8gb απο τις Corsair xsm3 1600mhz!

οι δικες μου κινησεις επιλυσης ηταν οι εξης:

1) msconfig-boot-advanced settings για ελεγχο της πληρης αναγνωσης της μνημης

2)Δοκιμη Corsair Vengeance 1600mhz σε ολα τα Dimm και τις δικες μου με αποτελεσμα να διαπιστωσω οτι ο υπολογιστης δε bootari απο τα dimm3 dimm4

και οτι απο Cpu-z να μην ειναι δυνατη η αναγνωση του Dual channel!

(διαταξη dual dimm1-3 dimm2-4)!

Y.Γ: οταν βαζω σαν single channel σε dimm1-2 τις καρτες τοτε ο υπολογιστης αναγνωριζει κανονικα και τα 8gb!!! Επισης εαν βαλω ολες τις καρτες μαζι η mobo αναγνωριζει τα 16gb ομως μονο τα 8gb usage και ολα αυτα παλι σε single λες και το dual channel εχει κανει φτεραααα

Θελω τα φωτα σας παιδια γιατι ειμαι ενα βημα πριν το RMA!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες για έλεγχο τις πλήρης ανάγνωσης μνήμης απο msconfig-boot-advanced settings ti εννοείς?αν έχεις τικαρει εκει τα 8g δε θα τα δει.ξετικαρισε το αυτό!!!!!!!!

καταρχήν τις ram θα τις βάλεις στα μπλε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανακάτεψες τις μνήμες - μπορεί απλά να παίζεται conflict οπότε ας το αφήσουμε το 2 στην άκρη και πάμε στο κυρίως.

64bit λειτουργικό; Στο my computer -> properties τι αναφέρει όταν έχεις πάνω 2Χ4GB; :)

Link to comment
Share on other sites

Tony εννοω ακριβως αυτο οτι τα αφησα χωρις τσεκαρισμα. Επισης τι στα μπλε τι στα μαυρα παντα single διαβαζει και παντα 8gb installed (3.99gb usage)! το ξερω οτι ειναι λιγο μπερδεμενα ολα αυτα που λεω αλλα και για μενα το ιδιο ισχυει! πρωτη φορα αντιμετωπιζω τετοιας δυσκολιας προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια διαπιστωσα το πρωτο απο τα δυο προβληματα μου αυτο της αναγνωσης του dual channel και δεν ηταν αλλο απο το τελευταιο update του bios (αντωνη οχι μονο δεν εφτιαξε αυτο με ενα πισω version αλλα ουτε με 3-4 version, παρα μονο με το πρωταρχικο bios δουλευει). To δευτερο προβλημα μου σχετικα με την χρησιμοποιηση και τον 8gb παραμενει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now