Recommended Posts

[NEWS_IMG=EVGA SR-X: μητρική dual socket LGA 2011!]http://reviews.hwbox.gr/news/evga.jpg[/NEWS_IMG]Στην έκθεση της CES 2012 είχαμε πάρει μια πρώτη γεύση από την EVGA για την dual socket μητρική με το όνομα EVGA SR-X που ετοιμάζει να παρουσιάσει χωρίς όμως heatsinks. Σήμερα λοιπόν είδαμε μια καινούργια εικόνα που πλησιάζει πιο πολύ στην τελική μορφή. Η EVGA SR-X που ουσιαστικά αποτελεί τον απόγονο της EVGA SR-2 πρόκειται για μια μητρική που θα μπορεί να εφοδιαστεί με δυο επεξεργαστές (Sandy Bridge-E για single-CPU ρυθμίσεις, Sandy Bridge-EP για dual-CPU) συμβατούς με LGA 2011 socket. Επιπλέον η Dual-socket μητρική της EVGA περιλαμβάνει 12 DDR3 slots μνήμης που επιτρέπουν έως και 96 GB μνήμης RAM, δύο (μία 8-pin και μία 6-pin) υποδοχές τροφοδοσίας ανά CPU, έξι SATA και τέσσερις SAS (Serial Attached SCSI), επτά PCI -Express 3.0 x16 slots για SLI ή CrossFireX διαμορφώσεις, PCIe διακόπτες απενεργοποίησης, σημεία ανάγνωσης τάσης, ένα debug LED, dual Gigabit Ethernet, δύο θύρες eSATA, 7.1 κανάλια ήχου, Bluetooth, EVBot υποστήριξη, συν έξι υποδοχές USB 3.0 (τέσσερις στο πίσω μέρος, δύο μέσω μιας κεφαλής). Δεν γίνεται λόγος για ημερομηνία διάθεσης αλλά εικάζουμε πως στην επερχόμενη έκθεση της CeBit 2012 θα παρουσιαστεί η τελική πρόταση της EVGA.

[img_ALT=EVGA SR-X: μητρική dual socket LGA 2011!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f399fd3036b2.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=EVGA SR-X: μητρική dual socket LGA 2011!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f399fd3268f9.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

εχει πάνω SAS και SATA και θες IDE ? αν εχεις 700 ευρό για την μητρική και 2000 για τα cpu περνεις και δισκο η οπτικο σατα !!!!

Και εαν δεν βγαινει το budget?προφανως και αστειευομουν,εξου και το :P στο τελος οποτε παλι :P

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια photo σε σύγκριση με μια rampage ας πουμε για να δουμε το μεγεθος τις?

ειναι η sr2 βεβαια αλλα εχουν ιδιο μεγεθος.

2304f3a913983948.jpg

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπάινει σε Cosmos 2

Μπαίνει άνετα...Απλώς δεν έχουν ενημερώσει την λίστα..

cosmosii111.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Μπαίνει είδες??

Έχω κι'άλλες fotos...Φαίνεται και από τα νούμερα κιόλας....385mm μήκος! Η evga δεν είναι τόσο μεγάλη...η evga sr2 είναι 381mm

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα κάν την λίστα. Απλά η CM είχε βγεί και είχε πέι συγνώμη απο τους Fan της στο group τους στο Facebook επειδή το Cosmos II δεν μπορούσε να πάρει XL-ATX μητρικές!

Η εικόνα απο που έιναι? :o

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έπαιρνε XL-ATX Θα ήταν μάπα..δεν θα το αγόραζε κανείς!

Εκτός από evga sr2-srx παίρνει και τετραπλό radiator μέχρι 50mm πάχος.με μια μόντα....αλλά πρέπει να έχεις κάτι ταινίες που συνδέεται ο controller μεγαλύτερες για να τον περάσεις από δίπλα στο κουτί,εκεί που μπαίνουν τα καλώδια από πίσω...δεν ξέρω αν υπάρχουν εδώ τέτοια....

Έχω διαβάσει άπειρα reviews, και ξέρω τα πάντα για το cosmos 2 επειδή το παρήγγειλα...Θα το έχω τέλος του μηνός,και θα σας δείξω fotos....

Βασικά ο άνθρωπος είναι άπαιχτος!

Cosmos II (Liquid Edition)

Άμα προχωρήσετε ποιο κάτω,εκεί που είναι τα σχόλια,έχει και άλλες fotos ο τύπος....

Η foto που έβαλα πιο πάνω είναι από το ίδιο άτομο,αλλά την έχει ανεβάσει σε άλλο site και δεν θυμάμαι τώρα....

έχω κι'άλλες fotos από αυτόν άμα θέλετε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κανένα τρελό modd να πω ο ουάου εντυπωσιάστηκα!!

Ένα κόψιμο στα 5.25 έχει κάνει, ένα κόψιμο πάνω για παίρνει αέρα το τετραπλό ψυγείο και κάποια κοψίματα στα καπάκια, thats all.

Stay tuned για cosmos 2 modd :)

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο να κάνει ρε jason???

Αφού δεν θέλει και τίποτα modες τρελές το συγκεκριμένο κουτί....Είναι από μόνο του modαρισμένο...Έχω δει ακόμα ένας άλλος έβαλε και τριπλό από κάτω...αλλά γιατί να το κόψεις με dremel? Δεν υπάρχει λόγος...4 ψυγεία παίρνει χωρίς καμία modα,άμα κόψεις και από κάτω το πάτο,5.και άμα βάλεις και ένα πίσω,6! Τι άλλο να ζητήσει ένας απαιτητικός χρήστης??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now