jax7480

Corsair Performance Pro 256GB Review: The Speed within...

Recommended Posts

Εντυπωσιακός ο Performance Pro! Μπράβο για ακόμα ένα λαχταριστό review Ζάχο :T: Αυτό που συγκράτησα είναι το εξής:

Αν χθες με ρωτούσε κάποιος ποιο drive πιστεύω πως είναι το γρηγορότερο που να αξίζει τα λεφτά του η πρώτη μου επιλογή θα ήταν ο Samsung 830 και ο OCZ Vertex 3 MAX IOPS. Και τα δύο drives μπορούν να κάνουν στην άκρη γιατί ο Corsair Performance Pro είναι εδώ. Το drive συνδυάζει άψογα, ταχύτητα, αξιοπιστία και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ garbage collection (είναι recommended από την Corsair και για Raid-0 setups) τόσο καλά, ώστε δεν μπορούμε να προτείνουμε κάτι άλλο σαν πρώτη επιλογή.

^^ ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ρεβιου! Μπραβο Ζαχο και παλι!!!

το δισκακι ειναι πολυ καλο, αλλα κραταω μια επιφυλαξη για την τιμη... εχουμε καμια ιδεα τι παιζει?

Λογου του ρεβιου σου, παιρνω τηλ να αλλαξω την παραγγελια μου !!!! χεχε.... σε εξοδα μας εβαλες παλι!!! :P

Link to comment
Share on other sites

ζαχο οπως παντα άψογος αλλα με εβαλες σε σκεψεις τωρα .

οταν λες τον προτεινεις εναντι του 830 μιλάς για τα 256 gb η γενικά?

γιατι σε κανα μηνα θα μου κανουν δωρο ssd και ελεγα για 830 128 που τον βρίσκω Ελλάδα στα 200 euro. για να καταλαβεις τι θελω , ενας ssd σε σατα 2 μητρική (για αρκετό καιρο αποτι φαίνεται ακομα) plug n play φαση ,χωρις να με ενδιαφέρει το ενδεχόμενο raid .

Link to comment
Share on other sites

Το review αψογο οπως μας εχεις συνηθισει Ζαχο. Τα λογια ειναι περιττα πλεον !! :T:

Αλλα, επειδη δεν νομιζω οτι ειναι πολλοι αυτοι που θα πανε σε 256Gb SSD ακομη,

στα 128Gb τι πιστευεις οτι θα λεει ο δισκος ? Θα ειναι τοσο καλος οσο αυτος

(με τα νουμερα εννοειται να κατεβαινουν), ή θα ειναι στα ιδια επιπεδα με τους αλλους ?

Επισης οπως ρωτησε ο απο πανω: αξιζει να παρεις Sata3 SSD για Sata2 mobo?

Γιατι λεφτα τωρα για αναβαθμισεις δε παιζουν...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα παρω σατα 3 ssd ετσι και αλλιώς γιατι θελω να φύγω απο το raid με τούς 32ριδες επειδή αρχίσανε και κανουνε κολπα και να εχω ενα καλο ssd για οταν αλλαξω πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Δυστυχώς για τους 128αρηδες δεν μπορώ να απαντήσω αυτή τη στιγμή, αλλά θα δωθεί σίγουρα απάντηση στο προσεχές μέλλον με αποδείξεις και συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατο το review !!! Ευχαριστούμε άντε και στα επόμενα :T:

Στην κατηγορία των 120-128 GB δεν παίζουν πλέον στην ίδια τιμή Samsung 830 ,OCZ Vertex 3 Max Iops και ο Corsair Performance Pro, τον πρώτο τον βρίσκεις πλέον από 179? Ελλάδα ενώ τους άλλους στα ~220

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατο το review !!! Ευχαριστούμε άντε και στα επόμενα :T:

Στην κατηγορία των 120-128 GB δεν παίζουν πλέον στην ίδια τιμή Samsung 830 ,OCZ Vertex 3 Max Iops και ο Corsair Performance Pro, τον πρώτο τον βρίσκεις πλέον από 179? Ελλάδα ενώ τους άλλους στα ~220

Δε παιζει να τον παρω απο Ελλαδα, εξωτερικο πλεον.

Ας βαλουν τιμες σωστες να ψωνισω απο εδω αλλιως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μα και από amazon στα 180 βγαίνει ,δεν ξέρω αν το βρίσκεις αλλού πιο φτηνά.

Την τιμή την ανάφερα γιατί αν και είναι κοντά σε επιδόσεις/αξιοπιστία είναι σε άλλη κατηγορία τιμής ,αν και από εξωτερικό η διαφορά μειώνεται στα ~20? οπότε μια η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Μα και από amazon στα 180 βγαίνει ,δεν ξέρω αν το βρίσκεις αλλού πιο φτηνά.

Την τιμή την ανάφερα γιατί αν και είναι κοντά σε επιδόσεις/αξιοπιστία είναι σε άλλη κατηγορία τιμής ,αν και από εξωτερικό η διαφορά μειώνεται στα ~20? οπότε μια η άλλη.

200 βγαινει ο κορσερ: Corsair CSSD-P128GBP-BK Performance Pro Series 128GB Solid State Drive: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την πρόοδο του Marvell. Στην αρχή τους κράζανε, μετά εξαφανίστηκαν από τον χάρτη ελέω Sandforce αλλά αυτή την στιγμή έχουν κάνει καλό comeback και φαίνεται από τις επιδόσεις που δίνει στον Performance Pro.

Μπράβο Ζάχο, respect όπως πάντα. :T:

Link to comment
Share on other sites

1) H τιμή που μπορεί να τον βρει κανείς στην Ελλάδα είναι 220? περίπου, τσιμπημένος θα λέγαμε.

2) Το extra technologies αντιπροσωπεύει στη συγκεκριμένη περίπτωση το πάντρεμα του Marvell με τις "καλές" tongle NAND της Toshiba, κάτι που έχουν κάνει μόνο 2 εταιρίες στο χώρο. Η Plextor και η Corsair.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο κομματι ο ssd και το review πεταει!

Κατατοπιστικότατο το review !!! Ευχαριστούμε άντε και στα επόμενα :T:

Στην κατηγορία των 120-128 GB δεν παίζουν πλέον στην ίδια τιμή Samsung 830 ,OCZ Vertex 3 Max Iops και ο Corsair Performance Pro, τον πρώτο τον βρίσκεις πλέον από 179? Ελλάδα ενώ τους άλλους στα ~220

Καποιο λινκ για τον samsung;

διοτι δεν τον βρισκω τοσο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now