Recommended Posts

Δε λέω, εντυπωσιακό το Kingston 64GB DataTraveler HyperX 3.0 - DTHX30/64GB με τις ταχύτητές του σε σχέση με τις δικές μου:

attachment.php?attachmentid=6925&stc=1&d=1329561263

οι οποίες είναι από ένα Transcend JF V60 των 4GB αλλά σίγουρα καλύτερες των DT109K που είναι γύρω στα 6ΜΒ/s read και 3MB/s write. Την αγαπάω και την εκτιμάω την kingston για τις μνήμες που βγάζει οι οποίες ήταν πάντα άριστες σε επιδόσεις και τιμές. Και γενικά από τα Datatraveler έχω θετικές εντυπώσεις.

Τι θα ήθελα να δω; Περισσότερα features. Το memory stick ειναι κατι που το κουβαλάω πάντα μαζί μου. Θα μπορούσε να έχει figerprint προστασία (κάποια έχουν αλλά είναι κάπως ακριβά) και να κατασκευαστεί επιτέλους ένα παγκόσμια συμβατό interface ώστε να μπορώ να κουβαλάω όχι απλώς τα αρχεία μου αλλά ένα δικό μου μικρό λειτουργικό όπως πχ το ceedo. Ιδιαίτερα χρήσιμο αν θες να κάνεις δουλειά σε κοινόχρηστο υπολογιστή.

Επίσης θα ήθελα να σταματήσει η μαρτετινίστικη χαζομάρα με το USB3. Ο κόσμος USB2 αγοράζει ακόμα και για πολύ καιρό και τα περισσότερα memory sticks φτάνουν το μισό του διαθέσιμου εύρους του usb 2.0. To USB3 αντέχει άνετα νέους 2.5 SSD αλλά ποιος κουβαλάει SSD για data storage;

flashaki.JPG

flashaki.JPG

flashaki.JPG

flashaki.JPG.58c1abe009009fbf46cb6bac356

Link to comment
Share on other sites

Στα μελλοντικα Kingston flashακια θα ηθελα να δω καλυτερες ταχυτητες στα USB 2.0 στην ιδια τιμη με αυτα που κυκλοφορουν σημερα.

[ATTACH]6926[/ATTACH]

Το συγκεκριμμενο ειναι απο Kingston Data Traveler 2GB.

Ετσι ηταν τα φλασακια 5 χρονια πριν και κοστιζαν 20? για 2GB.

Lets do the math λοιπον για να δουμε που θα φτασουμε στα επομενα 5 χρονια...

CrystalDiskMark.jpeg

CrystalDiskMark.jpeg.b8dd719fc30aa2473e0

Link to comment
Share on other sites

Mmmm tasty :)

Kingston DT 101 II 8gb

[ATTACH]6932[/ATTACH]

Οσον αφορά τις βελτιώσεις σίγουρα θέλουμε τα πάντα USB 3.0 με 5 ευρά και 32+gb χώρου :drinks:.

On a more serious note, δεδομένου ότι προσωπικά χρησιμοποιώ το usb για αρκετά casual stuff δεν αισθάνομαι ότι ειναι "ανάγκη" να δω κάποια αλλαγή. Και δεδομένου των ατελείωτων τρόπων για filesharing τα στικάκια παίζουν το δικό τους ρόλο στο χώρο με την υπάρχουσα αναλογία speed/size/money.

Τώρα σε περιπτώσεις που το χρησιμοποιώ για να bootαρω OS, ομολογώ πως θα ήταν αρκετά cool να έπιανα τα speeds του Mr. 64gb κατά την αντιγραφή των αρχείων.

Anyway, ευχαριστούμε για το Giveaway sirs και gratz για τα μέλη!

HWBox giveaway.png

57fd08052d371_HWBoxgiveaway.png.0426372e

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα Kingston 8gb αλλα καπου το εχω χασει μεσα στο σπιτι οποτε το μονο που θα ηθελα απο την kingston ειναι να κανει κατι γι'αυτο.ας τα βαλει εναν συναγερμο ρε παιδι μου :)...

Κατα τα αλλα ενα τεστακι με το ταπεινο transend jetflash 2gb που εχει ανοιχτει και επισκευαστει γιατι δεν το εβλεπε πουθενα κανενας υπολογιστης.Το write του πολυ λιγο δεν ειναι?

stickaki test.jpg

stickaki test.jpg

stickaki test.jpg

57fd080535d9b_stickakitest.jpg.a7d290ba5

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά ένα Kingston G3 Datatraveler, και δεξιά καρτα Memory Stick Pro HG duo σε αντάπτορα usb (το χρησιμοποιώ σαν usb drive).

Το θετικό είναι ότι οι τιμές στα usb drives έχει πέσει αρκετά, αλλά τα 10mb/s write είναι οριακά. Θα ήθελα στα φθηνά drives λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα εγγραφής με min τα 15mb/s.

Untitled-1.jpg

Untitled-1.jpg

Untitled-1.jpg

Untitled-1.jpg.14e46e24b4471af5833aa990a

Link to comment
Share on other sites

Transcend Jetflash 600 8GB

transcendjetflash600.png

Σαν καταναλωτής αυτό που θα ήθελα να δω είναι πιο δελεαστικές τιμές, δεδομένου ότι για καθημερινή χρήση τα στικάκια είναι ό,τι πιο βολικό για εμένα.

Θεωρώ παράλογο ένα USB 2.0 flash drive των 64GB να κοστίζει όσο ένας USB 3.0 εξωτερικός σκληρός 500GB.Πολύ θα ήθελα να ήμουν κάτοχος ενός, δυστυχώς όμως είναι εκτός των οικονομικών μου δυνατοτήτων όντας άνεργος φοιτητής.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]6937[/ATTACH]

kingston data traveler g3 8gb

θα ηθελα να μην τα κανουν τοσο μικρα (μην τα χάνουμε κιολας) και να ειναι προσιτά τα μεγαλα σε χωρητικότητα usb η ταχύτητα έρχεται δεύτερη το βασικό ειναι να εχουν καλη αναλογία τιμής και χωρητικότητας

Capture.PNG

Capture.PNG.5d9a54d18f6a1ea0e41da2778519

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα παίξω με το kingston DT109 (το δεύτερο στη λίστα :D), από το HWBOX! :)

Thx Box! :P

Αυτό που θα ήθελα, είναι να ανεβάσει τις ταχύτητες (όσο γίνεται γιατί το πρωτόκολλο usb "κόβει" αρκετά) και να ρίξει τις τιμές στα high end μοντέλα της..

[ATTACH]6938[/ATTACH]

Image 1.jpg

57fd0805619a8_Image1.jpg.6dde9b14c5bb0b0

Link to comment
Share on other sites

και το δικό μου score με:

Kingston DT101 G2 16GB

1692-albums22-picture402.jpg

τα μελλοντικά usb της Kingston θα ήθλελα να μην μπαινοβγαίνουν!

πάντα στραβώνει κάτι ή χαλάει το κράτημα τους, και μπαίνουν στη θήκη τους κάθε φορά που τα βάζεις σε usb θύρα!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι:

Στο post θα θέλαμε να μας γράψετε τι ακριβώς επιθυμείτε να δείτε στα μελλοντικά USB flash drives της Kingston - μεγαλύτερες χωρητικότητες, βελτιωμένο encryption, υψηλότερες ταχύτητες ή ότι άλλο νομίζετε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now