WebHunter

Corsair Carbide 400R: The only limit is our imagination

Recommended Posts

Νομίζω ότι αυτό το case με μία ελαφρώς χαμηλότερη τιμή (79ε ξερωγω) θα γινόταν άνετα best selling case της Corsair. Και ευρύχωρο, και σχετικά "εύκολο" στο μάτι αρκετά features, γενικά πλήρες.

Όπως και το review webbie :T:

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα βρίσκεις τόσο ποιοτικό κουτί που να αξίζει τα λεφτά του τόσο πολύ, ακόμη και αυτό φέρει το σηματάκι της Corsair.

Εμφανισιακά, το μόνο που δεν μου αρέσει είναι αυτό το "εξόγκωμα" στην κορυφή...Αλλά κατά τα άλλα άψογο και πλήρως λειτουργικό.

Πολλά μπράβο Webbie, φωτογραφίες και παρουσίαση είναι εξαιρετικές!

Link to comment
Share on other sites

Υπερπαραγωγή το review Αντριάν, I'm speechless! :T: Μακάρι να είχε λίγο χαμηλότερη τιμή... Πάντως στα χρήματα που παίζει ανταγωνίζεται πχ το Storm Enforcer? Νομίζω το Corsair είναι ένα κλικ καλύτερο :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 600Τ και εστησα προσφατα στον αδερφο μου ενα συστημα με το 500R.Γενικως ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημενος με τα corsair.Ωραιο review και σιγουρα ενα ακομα πολυ καλο case απο την corsair.

Link to comment
Share on other sites

είμαι λίγο προβληματισμένος με την βαθμολογία, αν δλδ αυτό παίρνει τη συγκεκριμένη, τα Cosmos II, Obsidian 800D ή άλλα καλύτερα κουτιά πόσο θα παίρνουν(εξαιρούμε την βαθμολογία για το price)? 11/10? :P

Link to comment
Share on other sites

είμαι λίγο προβληματισμένος με την βαθμολογία, αν δλδ αυτό παίρνει τη συγκεκριμένη, τα Cosmos II, Obsidian 800D ή άλλα καλύτερα κουτιά πόσο θα παίρνουν(εξαιρούμε την βαθμολογία για το price)? 11/10? :P

Χωρίς να υποκαθιστώ τον reviewer, το case βαθμολογήθηκε για αυτό που είναι. Δηλαδή ένα midi αυτής την κατηγορίας. Πως θα μπορούσε να βαθμολογηθεί παρέα με τα cosmos 2 και τα 800D; Όλα μαζί σε μία κλίμακα;

Δηλαδή 9.5/10 για το 800D και 1.25/10 για το in win dragon slayer; :D Θα δημιουργούνταν παράδοξα πιστεύω... :)

Link to comment
Share on other sites

φοβερη δουλεια!:)

ειναι πολυ ανεβασμενο το επιπεδο ολων των ριβιου πλεον στεκονται ανετα διπλα στων κορυφαιων σαιτ..!:) μπραβο σε ολους σας γι αυτο!:)

το κουτι ειναι οντως πολυ καλο το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το πανω μερος του.ανετα το επαιρνα!:)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να υποκαθιστώ τον reviewer, το case βαθμολογήθηκε για αυτό που είναι. Δηλαδή ένα midi αυτής την κατηγορίας. Πως θα μπορούσε να βαθμολογηθεί παρέα με τα cosmos 2 και τα 800D; Όλα μαζί σε μία κλίμακα;

Δηλαδή 9.5/10 για το 800D και 1.25/10 για το in win dragon slayer; :D Θα δημιουργούνταν παράδοξα πιστεύω... :)

το αυτο!! ^^

Ωραιο review, το κομματι με τα μαυρα αριθμημενα facts δν μου αρεσε μονο, και το κουτακι λιγο ασχημουτσικο! Δεν ξερω σε αυτα τα λεφτα ειμαι κολλημενος με CM 690!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να υποκαθιστώ τον reviewer, το case βαθμολογήθηκε για αυτό που είναι. Δηλαδή ένα midi αυτής την κατηγορίας. Πως θα μπορούσε να βαθμολογηθεί παρέα με τα cosmos 2 και τα 800D; Όλα μαζί σε μία κλίμακα;

Δηλαδή 9.5/10 για το 800D και 1.25/10 για το in win dragon slayer; :D Θα δημιουργούνταν παράδοξα πιστεύω... :)

δεν μου κάθεται καλά στο μάτι πάντως, λεπτομέρεια το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια! Προσπαθούμε για το καλύτερο.

@Thresh, Σχετικά τώρα με τη βαθμολογία που δόθηκε, αφορά όντως κουτιά midi-ATX και στην κατηγορία αυτή είναι και CM 690 II Advanced. Αν τα βάλεις αυτά δίπλα δίπλα, το δεύτερο κερδίζει με 1-2 χαρακτηριστικά, όχι πως ποιοτικά είναι ανώτερο από το Carbide 400R. Τα δούλεψα και τα δυο για εξίσου μεγάλο χρονικό διάστημα.

@Spiross, για σένα και μόνο δεν θα βάλουμε μαύρα αριθμημένα facts, τι λές για άσπρο; :)

Το παν σε αυτό το κουτί δεν είναι το look, η Corsair το ήθελε μινιμαλιστικό και γενικά να μην τραβάει την προσοχή, αλλά μέσα είναι διαμαντάκι από χώρους. Σε μια από τις τρέλες μου του έβαλα 10 δίσκους, ψυγείο και όλο το υπόλοιπο setup έτσι για να δούμε πως τα χωράει και συγκριτικά με το CM 690 II τα πήγε καλύτερα! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν μου κάθεται καλά στο μάτι πάντως, λεπτομέρεια το ξέρω...

Θα σου πώ εγώ που έιμαι ψυχολόγος κουτιών τι έχεις πάθει και πές μου εάν πέφτω μέσα :P Επειδή τόσα χρόνια έχεις συνηθήσει να βλέπεις σε φτηνιάρικα κουτιά, μεγάλα κομμάτια mesh κυρίως στα side panels και το έχεις συνδιάσει με ποιότητα "τσίγκου" aka πολύ μαλακά και ευλήγιστα σου αφήνει μια περίεργη εντύπωση το κουτί.

Και εγώ το ίδιο με εσένα πάντως παθαίνω :P

O Webbie μπορώ να πώ πώς έιναι απο τους πιο "περίεργους" και απαιτητικούς user που ξέρω όσον αφορά τα πάντα. Κοιτάει λεπτομέριες που κάποιοι άλλοι δεν θα μπάινανε καν σε κόπο να τις ψάξουν, οπότε για να βαθμολογεί τόσο πολύ το κουτί αυτό μάλλο είναι όντως πολύ καλό απο κοντά!

Webbie :T:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πώ εγώ που έιμαι ψυχολόγος κουτιών τι έχεις πάθει και πές μου εάν πέφτω μέσα :P Επειδή τόσα χρόνια έχεις συνηθήσει να βλέπεις σε φτηνιάρικα κουτιά, μεγάλα κομμάτια mesh κυρίως στα side panels και το έχεις συνδιάσει με ποιότητα "τσίγκου" aka πολύ μαλακά και ευλήγιστα σου αφήνει μια περίεργη εντύπωση το κουτί.

Και εγώ το ίδιο με εσένα πάντως παθαίνω :P

O Webbie μπορώ να πώ πώς έιναι απο τους πιο "περίεργους" και απαιτητικούς user που ξέρω όσον αφορά τα πάντα. Κοιτάει λεπτομέριες που κάποιοι άλλοι δεν θα μπάινανε καν σε κόπο να τις ψάξουν, οπότε για να βαθμολογεί τόσο πολύ το κουτί αυτό μάλλο είναι όντως πολύ καλό απο κοντά!

Webbie :T:

θα σου δώσω ένα παράδειγμα με τι ακριβώς έχω πάθει...

Καθηγητής, βάζει σε άριστο-τέλειο γραπτό 8 διότι το 9 είναι για αυτόν και το 10 για το Θεό :D

δεν διαφωνώ με την κρίση του, απλά με το τρόπο βαθμολόγησης, δεν μου κάθεται καλά στο μάτι :P

Link to comment
Share on other sites

θα σου δώσω ένα παράδειγμα με τι ακριβώς έχω πάθει...

Καθηγητής, βάζει σε άριστο-τέλειο γραπτό 8 διότι το 9 είναι για αυτόν και το 10 για το Θεό :D

δεν διαφωνώ με την κρίση του, απλά με το τρόπο βαθμολόγησης, δεν μου κάθεται καλά στο μάτι :P

δες το αλλιως! δειξε μου ενα καλυτερο μιντι ταουερ απο αυτο!;)

(εμενα μερικα λιαν λι μου αρεσουν καλυτερα να πω την αληθεια αλλα δεν δικαιολογουν τα χρηματα που ζητανε!:) και το 650d καλυτερο απο αυτο το θεωρω αλλα δεν του λειπει του 400αριου κατι για τα 100ευρω που ζηταει!)

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό review, πλήρως εμπεριστατωμένο. Κάτι άσχετο, κάπως έτσι σκεφτόμουν το επόμενο κουτο-review μου, μια που τα μετρο-μηχανήματα που προμηθεύτηκα είναι σχεδόν όλα τα ίδια! Τυχαίο? Δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Corsair Carbide Series 400R | Skroutz.gr

Corsair Graphite 600T | Skroutz.gr

Χάρη τι είναι αυτά που λες παιδί μου :P Ειδικά για την Ελληνική αγορά δεν μπορείς να συγκρίνεις το 400R ούτε με το 600T, ούτε με τα Obsidian.

απλά θα πάρουν χειρότερη βαθμολογία στην τιμή, πάντως είναι midi αυτά που ανέφερα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now