Recommended Posts

Μετά από 3ς αποτυχημένες RMA της corsair Η100..πρώτη φορα λογω θορύβου,,δεύτερη φορα λογω οτι δεν δούλευε το fan controller και τα φωτάκια ,, και τριτη φορα επειδή πάλι έκανε υπερβολικό θόρυβο αποφάσισα να το ξαναστειλω πίσω για αποζημίωση...

σκέφτομαι για custom water cooling....μπήκα στο site της εκ waterblock και σκέφτηκα για αυτό :

WATER PUMP: Laing D5 Vario 12V DC Pump (MCP 655)

RAD: EK-CoolStream RAD XTX (360)

CPU BLOCK: EK-Supreme LT Acetal+Nickel

RESERVOIR: EK-BAY SINGLE RES - Acetal

FANS: Xigmatek XLF-F1256 Blue - 120mm

TOTAL: 320 ευρω μαζί με τα εξοδα αποστολής

χρειάζομαι κάτι άλλο? μου προτείνεται να αλλάξω κάτι? επίσης για το μέλλον σκέφτομαι όταν πάρω καινούργια κάρτα γραφικών να προσθέσω ακόμη ένα 120 rad(αν χρειάζεται)

το σκέφτομαι κάπως έτσι

http://postimage.org/image/nq002nuql/

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός, όλα είναι πολύ σωστά και δοκιμασμένα κομμάτια, Στέφανε. Νομίζω ότι με λίγο ψάξημο μπορείς να γλυτώσεις μερικά euro από το ψυγείο.

Πάντως για τo H100 (και το H80) πάρα πολλές περιπτώσεις "χαλαρού" quality control τελικά, δεν είσαι ο μόνος σε καμία περίπτωση. Κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ετοιμασω ενα καλαθακι σε λιγες ωρες! :) δεν ειναι κακη η επιλογη σου, αλλα μπορουν να βρεθουν καλυτερα κομματια.

Πες μου μονο, σε νοιαζει η ησυχια, η οι επιδοσεις;

Link to comment
Share on other sites

Scythe 120MM Gentle Typhoon 1850RPM D1225C12B5AP-15

3 X ?13,95 = ?41,85

Swiftech MCR320 360MM Radiator

1 X ?59,99 = ?59,99

Laing DDC-1Plus MCP355 12V

1 X ?74,95 = ?74,95

XSPC Laing DDC Acrylic Reservoir

1 X ?34,95 = ?34,95

Bitspower G1/4 Silver Shining 1/2 Fitting Real Hi-Flow

6 X ?3,50 = ?21,00

EK-Supreme LTX - Plexi

1 X ?34,95 = ?34,95

Masterkleer - HighFlow - 7/16 ID - 5/8 OD - Clear

3 X ?4,49 = ?13,47

EK-Ekoolant UV BLUE premix 1000mL

2 X ?6,95 = ?13,90

Ολα απο www.highflow.nl με μεταφορικα ?295,06

Και θα είναι πολύ ησυχο, και θα σε καλυψει πληρως.

Το θεμα ομως παραμενει στον λογο του οποιου θες υδροψυξη. Ησυχια; Καλυτερες θερμοκρασιες; Αυτο που σου προτεινα ειναι για κατι στο ενδιαμεσω, το οποιο ψαχνουν οι περισσοτεροι της σημερινες εποχες. Υπαρχουν πολυ ποιο ακριβες, και αποδοτικες λυσεις αμα το θες, οπως και πολυ ποιο φτηνες.

Αν δεν εχεις και καποιο fan controller , καλο θα ηταν να κοιταξεις και καποιο να μην ακους συνεχια τους ανεμιστηρες και να τους εχεις στο αθορυβο για 80% τον πραγματων!

Link to comment
Share on other sites

και οι δυο ειναι αρκετα ησυχες... δεν νομιζο να σου χτυπαει καποια ασχημα στο αυτη.... η DDC ειναι καλυτερη ομως... εχει περισοτερο Head, το οποιο βοηθα οταν υπαρχουν αντιστασεις στο κυκλωμα... εγς σου προτεινα αυτη, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οταν ερθει η ωρα που θα θες να βαλεις περισσοτερα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι με αυτο που σου εφτιαξα θα εισαι καλυμμενος, αρκει να παρεις κ εναν κοντρολλερ!

δεν αξίζουν 30 euro περισσότερα για rad από αυτό που μου έδειξες σε αυτό που έβαλα εγώ που είναι τριπλό..γιατί σκέφτομαι να βάλω και κάρτα σε νερό..επίσης για αντλία θα προτιμήσω αυτή που μου είπες. και κάτι άλλο πιο block είναι καλύτερο από CPU Blocks - Blocks γύρο στα 50 euro

Link to comment
Share on other sites

Τριπλο ειναι και αυτο που σου εβαλα... Το συγκεκριμενω ψυγειο ειναι το καλυτερο value for money, και κανει καλο scaling, δλδ και ποιο δυνατους ανεμιστηρες να βαλεις θα αποδοσει καλυτερα, πολλα ψυγεια δεν το κανουν αυτο.

Οσο για το μπλοκ, ολα της ΕΚ εσωτερικα ειναι ιδια, αρα και επιδοσεις ειναι +/- 1 βαθμο. Τωρα αν σου αρεσει εμφανισιακα, παρτο :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now