Recommended Posts

Kαλησπέρα παιδιά! Έχω στα σκαριά μια αναβάθμηση, έχει αγοραστεί επεξεργαστής και μητρική (i7 2600K και Asus Maximus Extreme-Z), και ειμαστε στο θέμα επιλογής RAM. Λόγω ψύκτρας θέλω RAM, χαμηλού προφίλ και σκέφτομαι για Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 8GB HyperX Red Limited Edition 1333MHz CL9 (Kit of 2). Καμιά σκέψη/πρόταση για κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Έχουν μόλις 2? διαφορά. Στην αρχή κοιτούσα για τις Corsair Vengeance, αλλά το "Qualified Vendor's List" της Asus δεν τις έχει μέσα, και επειδή έχουν ακουστεί κάποια παράπονα για συμβατότητα μητρικών ASUS με μνήμες που δεν ειναι στην λίστα δεν θέλω να το ρισκάρω και πολύ. Σαν μνήμες τι λένε οι Kingston; Για την σειρά Ηyper X έχω ακούσει καλά λόγια, δεν ξερω κατά πόσο ειναι φιλικές προς το Ο/C βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το Qualified Vendor's List, είναι outdated, οι vengance παίζουν με την μητρική σου, αλλά καλύτερα να επιλέξεις τις Low Profile για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

Επίσης, οι kingston που προτείνει ο Θάνος, είναι full όμορφες και με σωστή τιμή. Τώρα για o/c τα 2Χ4GB 1600άρια kit δεν πρόκειται να rockάρουν @ ο/c αλλά με λίγο χαλάρωμα θα σε αφήσουν να πας άλλα ~200ΜHz παραπάνω, αν σε βολεύει καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το Qualified Vendor's List, είναι outdated, οι vengance παίζουν με την μητρική σου, αλλά καλύτερα να επιλέξεις τις Low Profile για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

Επίσης, οι kingston που προτείνει ο Θάνος, είναι full όμορφες και με σωστή τιμή. Τώρα για o/c τα 2Χ4GB 1600άρια kit δεν πρόκειται να rockάρουν @ ο/c αλλά με λίγο χαλάρωμα θα σε αφήσουν να πας άλλα ~200ΜHz παραπάνω, αν σε βολεύει καλύτερα :)

Για O/C λές καλύτερα τις Vengeance,ε; Σαν τιμή τις έχω βρει σε παραπλήσια τιμή με τις Κιngston. Αυτές σκεφτόμουν αρχικά, μιας και οι G.Skill δεν αγαπάνε την Corrator... Aπλά κόλλησα με την QVL....

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζει ότι @ o/c θα έχουν τρομερές διαφορές... Αν θες να ρίξεις μία μάτια στις vengance -> http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/12896-corsair-vengeance-8gb-ddr3-1600-c9.html :)

Αν έχεις σκοπό να παίξεις 1866 ή και παραπάνω, μην επαφίεσαι στο o/c, πάρε εξ αρχής καλύτερο kit. Αλλά real life διαφορές δεν θα δεις, ακόμα και 2400+ μνήμες να πάρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειμαι ο μονος που οι μνημες μου θελω να ειναι μονο Kingston ε?

Οπως τα λεει ο caution ειναι.

Για την απαντηση σου οποτε καλυτερα να επιλεξεις τις απλες 1600αρες και να μην δωσεις παραπανω ουτε για cl8 ουτε για 1866.

Φυσικα ειμαι υπερ του Low heatspreader γιατι μπορει στο μελλον να θελεις να βαλεις καμια ψυχτρα μεγαλη.

Για την ιστορια (το εχω πει και σε αλλα post,θα το θυμαται ο caution) οι δικες μου που παιζει να ειναι παρομοιες η και χειροτερες παιζουν στα 1600 με 1.55 (δεν δοκιμασα παραπακω) και 7-8-7-22-30 με cpu_nb για amd 2800 πρεπει να ηταν.

τωρα για Overclocked πηγαν με 1.65 (δεν δοκιμασα παρακατω η παραπανω) 1804 με cpu_nb παλι 27++ - 28++ και 8-9-7-22-30 αλλα εκει μετα με εκοψε μαλλον το cpu_nb και οχι οι μνημες για παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τις Kingston Limited Red Edition, είναι ό,τι πρέπει.

Όσον αφορά το overclocking, όλες αυτές οι μνήμες φοράνε Hynix CFR, σάπια Micron ή τα πρόσφατα Elpida (δεν θυμάμαι κωδικό), οπότε στο overclocking συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο. Θέλουν χαλάρωμα των timings και ιδιαίτερα του tRCD για να την παλέψουν, ενώ πολλές φορές δεν ακούν καν σε ρεύμα μεγαλύτερο των 1.75V.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Thanos 1972, δεν ξέρω αν είδες το πρώτο μου post, αλλά έχω ήδη πάρει μεγάλη ψύκτρα, οπότε τις Kingston της έβαλα στα υπ'οψιν για αγορά λόγω της τιμής τους και του Low Profile τους. George_o/c οπότε παμε για Kingston που απ'οτι ειδα ειναι στα 1,5ν ήδη, σε σχέση με τις Vengeance που ειναι ήδη τσιμπημένες στα 1,6ν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοώ είναι ότι ουσιαστικά, κάτω από τις ψύκτρες τους είναι οι ίδιες μνήμες. Απλά οι Kingston έχουν λίγο νεότερα revision των Hynix, τα οποία και παίζουν με λίγο χαμηλότερο ρεύμα στα ίδια clocks. Ή μπορεί απλά να έχουν πιο χαλαρά sub-timings και να μην το παίρνει κανείς χαμπάρι :P Ακόμα όμως και το χαμηλότερο ρεύμα είναι αστείο, γιατί το 0.1V στις μνήμες δεν είναι που θα κάνει την τεράστια διαφορά στην κατανάλωση ξέρω 'γω :P

Πάρε αυτές που σε βολεύουν περισσότερο :T: Εγώ θα προτιμούσα τις Kingston, μου αρέσουν πολύ οι συγκεκριμένες :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now