sofos1990

Gigabyte G1.Assassin 2 X79 Review: The Silent Progression

Recommended Posts

Όμορφο review και όμορφη μητρική αν εξαιρέσουμε (προσωπική άποψη) την παραφωνία του πιστολιού. Η τιμή όμως ξεφεύγει πάρα πολύ όπως ακριβώς και η Rampage IV Extreme.

Γενικά το 2011 δεν με έπεισε για τις δυνατότητές του απέναντι στο Ζ68.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο δεν έχεις καθόλου άδικο!

Ναι, το Χ79 είναι χρυσό και άγιο και σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα cores/threads πατάει και το Χ58 με διαφορά, αλλά από το P67/Z68 η διαφορά είναι αμελητέα εκτός αν ψάχνεις να γλιτώσεις και τα 1-2-3 δευτερόλεπτα.

Δεν αξίζει η μετάβαση για κανέναν λόγο από κανένα socket στο Χ79...είναι πολλά τα λεφτά και λίγα αυτά που θα πάρεις σαν χρήστης.

Ζ68 FTW και άντε να δούμε και τους Ivy!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες. Ειδικά αν διαθέσεις και ένα 300αρι για CPU (2600Κ) που με μία καλή αερόψυκτρα τον βάλεις 24/7 στα 4.5-4.6GHz δεν νομίζω πως χρειάζεται να πας στο X79 για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω τιποτα απο o/c και αλλα πολλα βασικα πραγματα, λεω αφου τα σκας που τα σκας γιατι να μην εχει 8 slot για ram?ποσο εχει 380?βαζω αλλα 50 και παιρνω asus rampage και δεν το λεω μονο για την ram αλλα γιατι απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα οι asus δεν παίζονται ,γιατι αν εφτανα σε σημειο να δωσω τοσα πολλα λεφτα για mobo και μου ελειπαν τα 50 τοτε ειμαι μαλακας απλα(για μενα λεω παντα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε παιδιά!

χωρις να ξερω τιποτα απο o/c και αλλα πολλα βασικα πραγματα, λεω αφου τα σκας που τα σκας γιατι να μην εχει 8 slot για ram?ποσο εχει 380?βαζω αλλα 50 και παιρνω asus rampage και δεν το λεω μονο για την ram αλλα γιατι απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα οι asus δεν παίζονται ,γιατι αν εφτανα σε σημειο να δωσω τοσα πολλα λεφτα για mobo και μου ελειπαν τα 50 τοτε ειμαι μαλακας απλα(για μενα λεω παντα)!!!

Βασικά είναι το πως το βλέπεις.

Πιο παλιά ξεχωρίζαμε το gaming από το overclocking. Πλέον έχουν γίνει σχεδόν ένα.

Ότι περίπου χρειάζονται οι gamers, χρειάζονται και οι overclockers. Θα έλεγα πως οι overclockers είναι κάπως σαν hardcore gamers.

Δεν έχεις άδικο πάντως. Τα έχουμε γράψει και στον επίλογο του review μας. Χρυσή και άγια η Assassin 2 αλλά λείπουν βασικά πράγματα που σε άλλες μητρικές ακόμα και της GBT είναι ενσωματωμένα. Δυστυχώς δεν μπορείς ποτέ να τα έχεις όλα. Η GBT προτίμησε να θυσιάσει κάποια χαρακτηριστικά και να δώσει έμφαση σε κάποια άλλα (βλέπε κάρτα ήχου). Οι πωλήσεις της και μόνο θα μας πουν αν διάλεξε σωστά :D

Αν και πιστεύω πως τέτοιες μητρικές δεν βγαίνουν από τις εταιρείες για να κάνουν τζίρο αλλά για καθαρό θέμα γοήτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε παιδιά!

Βασικά είναι το πως το βλέπεις.

Πιο παλιά ξεχωρίζαμε το gaming από το overclocking. Πλέον έχουν γίνει σχεδόν ένα.

Ότι περίπου χρειάζονται οι gamers, χρειάζονται και οι overclockers. Θα έλεγα πως οι overclockers είναι κάπως σαν hardcore gamers.

Δεν έχεις άδικο πάντως. Τα έχουμε γράψει και στον επίλογο του review μας. Χρυσή και άγια η Assassin 2 αλλά λείπουν βασικά πράγματα που σε άλλες μητρικές ακόμα και της GBT είναι ενσωματωμένα. Δυστυχώς δεν μπορείς ποτέ να τα έχεις όλα. Η GBT προτίμησε να θυσιάσει κάποια χαρακτηριστικά και να δώσει έμφαση σε κάποια άλλα (βλέπε κάρτα ήχου). Οι πωλήσεις της και μόνο θα μας πουν αν διάλεξε σωστά :D

Αν και πιστεύω πως τέτοιες μητρικές δεν βγαίνουν από τις εταιρείες για να κάνουν τζίρο αλλά για καθαρό θέμα γοήτρου.

Παντως το review τα λεει πολυ σωστα +1!και θα ρωτισω κατι αλλο αμα φτιαξω ενα μηχανημα με τον 3960 16gb ram και μια αντε 2 καλες gpu θα καταλαβω την διαφορα εναμεσα στην assasin και σε μια ud3 η ud5 σαν normal χρηστης παντα?

εγω πιστευω πως οχι απλα ολα αυτα τα βλεπουμε και λεμε ποπο τι βγαζουν γιατι παιζουν εξυπνα βαζουν εντονα χρωματα η asus σου πεταει την λεξη rog η καθε εταιρια τα δικα της και παθιαζομαστε οπως εγω αλλωστε!προσπαθω να βρω καποιον να με ξυπνήσει να μην χαλασω λεφτα για sli και χ79 και να προτιμήσω εναν 2500(για να μην παω και ποιο κατω)!γιατι ουτε o/c δεν ξερω ουτε τιποτα ενας καμενος gamer που την βγαζω τελεια με την 560ti!(το sli με μαρανε)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω Χ79 εδώ και περίπου 1.5 μήνα. Πριν από το Χ79 είχα Ρ67/Ζ68 και παράλληλα και Χ58.

Εγώ σε ότι κάνει ένας κοινός απλός χρήστη, δεν είδα διαφορά.

Πρότασή μου είναι μην πας σε Χ58, είναι παλιό. Μην πας όμως ούτε σε Χ79.

Η καλύτερη λύση ΙΜΟ είναι ένα Ζ68 με 8GB μνήμη. Και το sli εκεί πάνω θα κάνεις άμα θες και μνήμη αρκετή θα έχεις και φυσικά θα είσαι έτοιμος να υποδεχθείς του Ivy-Bridge όταν με το καλό βγουν ;)

Όχι, ούτε με την UD3 ούτε με UD5 θα δεις διαφορά. Το 0,5-1 fps που έχουν μεταξύ τους οι μητρικές διαφορά δεν λέει κάτι.

Ζ68 + SSDs FTW!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστέυω πάντως πώς overcocking και gaming δεν έχουν γίνει ένα.

Δεν μιλάω για Ελλάδα αλλά για χώρα που έχει ήδη εγκατεστημένη βάση με πολλούς gamers

και διοργανώσεις με πολλά Lan Party.

Δεν πιστέυω πώς ο Gamer θα κάτσει να ψαχτεί και να κλοκάρει.

Πιστέυω πώς θέλει το σύστημα να έιναι δυνατό απο την αρχή, και να δουλέυουν όλα

ρολόι χωρίς να θέλει να βάλει το χεράκι του στο σύστημα. Άντε και να έιναι λίγο όμορφο

γιατί πάιζουν πολλά side panels.

Εάν στην πορεία μερικοί gamers ασχοληθούν με κάποιο μικρό OC μόνο και μόνο

επειδή δεν πάιζουν πολλά ??? είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και θεωρώ πώς έιναι πολύ μικρό

αυτό το ποσοστό.

Η Assassin 2 ναι είναι ακριβή σε σχέση με άλλες mobo X79 που σε OC σπέρνουν χωρίς ανταγωνισμό αλλά μην ξεχνάμε πώς έιναι εξοπλισμένη με E2100 Killer Lan Card και Super Sound Card που οι περισσότερες αρκούνται στο να έχουν την 1000άρα Lan της Intel και μια απλή 8κάναλη κάρτα ήχου.

Τα υπόλοιπα όπως τα λέει ο επίλογος. . .

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το Review, πολύ όμορφο το όλο project. Προσωπικά δεν νομίζω να μεταβώ τελικά σε Χ79, λίγες οι διαφορές, μεγάλο το ποσό που πρέπει να διαθέσει κανείς. Μια χαρά το Ζ68.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα με εντυπωσίασε από την αρχή το X79. Γενικά μετά από τόσα χρόνια έχω πλέον καταλάβει ότι ακόμα και σύστημα με Q8400 ή Q9550 να 'χεις, αν του βάλεις ένα ή δύο δυνατούς SSD θα σε υπερκαλύψει για πολύ καιρό σε καθημερινή χρήση. Αν τώρα θες gaming, πάλι με τον SSD θα είσαι εντάξει και απλά αγοράζεις μια κάρτα γραφικών. Είναι υπεραρκετό και πάλι. Μιλάω για φάση internet, office και παιχνίδια.

Δεύτερον πιστεύω ότι το overclocking όντως έχει μεγαλώσει αρκετά και το συναντάμε συχνά σε gamers. Ξέρω πολλά άτομα που μπορεί να μην τρέχουν benchmarks, αλλά επειδή τους έχω δείξει/εξηγήσει δυο-τρία βασικά πράγματα, overclockάρουν την κάρτα γραφικών με Afterburner και παρακολουθούν τα FPS στα παιχνίδια με το Fraps :D Οπότε συμφωνώ με το ότι είναι λάθος το να μην έχει έστω Clear CMOS button. Γιατί με αυτό ακόμα και μες στο case να είναι, θα μπορεί ο χρήστης να το πατήσει μια στιγμή και να επαναφέρει τα πάντα στην εργοστασιακή τους κατάσταση ;)

Από 'κει και πέρα, μπορεί το X79 να μην με εντυπωσιάζει γενικά, αλλά υπάρχει κόσμος που έχει μεταβεί στην συγκεκριμένη πλατφόρμα. Επίσης το ότι δεν με ενθουσιάζει, δεν σημαίνει ότι πρέπει να κρίνω αρνητικά τις X79 μητρικές. Η Assassin 2 είναι πανέμορφη, την προτιμώ από τα ROG χρώματα για να λέμε την αλήθεια. Αν ήθελα βέβαια να πάω σε X79 θα προτιμούσα την UD7 γιατί ταιριάζει περισσότερο στις απαιτήσεις μου, αλλά ένας φανατικός LAN gamer σίγουρα θα χαρεί με το Killer E2100 και την HD κάρτα ήχου ;)

Well done team :T:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο review, καθαρογραμμενο και με φωτογραφιες αψογες !!

Οσο για τις επιδοσεις με καλυψαν οι προλαλησαντες, αν και θα ηθελα να ακουσω τον ηχο

που βγαζει η καρτα ηχου της, καθως και να παιξω ενα online game με την Killer.

Link to comment
Share on other sites

ωραία παρουσίαση, μπράβο.

όσο παιρνούν τα χρόνια πιστεύω ότι οι εταιρίες απευθύνονται περισσότερο σε καγκούρια απ' ότι κανονικούς χρήστες.

κάποιος που θέλει μια κορυφαία μητρική πρέπει εκτός από όλα τα κομφόρ να πληρώσει και την ασχήμια.

μου λείπουν οι εποχές που οι μητρικές ήταν απλά καφέ χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

σαν μητρικη, απο κοντα που ειδα τουλαχιστον ειναι πολυ ωραιος ο συνδυασμος πρασινο αλα dfi και μαυρο pcb αλλα αυτο το ρημαδι το πιστολι να μην ειχε.

μπραβο again gayz!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now