Recommended Posts

Καλησπερα, εχω το εξης συστημα

asus maximus iv gene-z

i5 2310

nzxt havik 140

enermax erpro 80+ 500watt

2 x gts450 sli

2 X 4gb corsair vengeance

wd3200bekt

Κολλαει σε ανιπωπτο χρονο, καποιες φορες 10 λεπτα περιπου αφου το ανοιξω.

Καμια ιδεα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

oc οχι δεν εχω κανει, drivers στην καρτα γραφικων τους εβγαλα και τους ξαναβαλα, τις μνημες θα τις τσεκαρω τωρα. αν εχει σημασια εχω βαλει το prime95 να τρεχει εδω και μιση ωρα κι εχω γυρω στους 40 βαθμους στη cpu και δεν κολλαει οση ωρα τρεχει το prime.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που βρηκα ειναι οτι ο δισκος εχει 14% fragmentation, και ειναι καινουριος!!! θα τον κανω defrag και θα δω, η να τον επιστρεψω στο πλαισιο και να παρω αλλο?

Link to comment
Share on other sites

1) στο safe mode πηγα να φορτωσω ενα παιχνιδι και μου εβγαλε "λαθος driver"

2) εκανα defrag και εκανε 4 ωρες να κολλησει, δεν ξερω αν ειναι τυχαιο.

3) τα windows ειναι σπασμενα, τα ιδια ομως εχω και στο laptop χωρις να εχω προβλημα εκει.

4) το "Data Lifeguard Diagnostic" της wd μου δειχνει τους 2 δισκους μια χαρα.

Μηπως φταιει το sli στις καρτες γραφικων --> 2 Χ GTS450?

Να δοκιμασω να βγαλω την μια η να απενεργοποιησω το sli απο τον πινακα ελεγχου της nvidia?

Link to comment
Share on other sites

Mηπως να κατεβασω και ολους τους drivers απο το site της asus και να τους περασω, γιατι το μονο που περασα μετα την εγκατασταση των windows ηταν το lan γιατι δεν ειχα συνδεση στο internet?

Link to comment
Share on other sites

σε safe mode δεν μπορείς να παίξεις...

είναι ένα περιβάλλον που δεν τρέχουν οι drivers της κάρτας.

αν λοιπόν δεν κολλήσει εκεί και δουλεύει κανονικά για ένα εύλογο χρονικό διάστημα σημαίνει ότι φταίνε οι drivers.

και απ ότι κατάλαβα δεν κόλλησε. σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα φταιει το sli. Μετα απο bios update και αλλαγη τροφοδοτικου με 650watt, με μια καρτα (οποια απο τις 2 και να βαλω)δεν κολλαει, μολις βαλω και την δευτερη και ενεργοποιησω το sli μου βγαζει μπλε οθονη. Καποιος μου ειπε να κοιταξω μεσα απο το bios μηπως εχει καμια ρυθμιση για το sli, αλλα δεν βρηκα τιποτα. Εκτος κι αν ειναι θεμα μητρικης, τι αλλο μπορω να κανω πριν παει σε τεχνικο. Σκεφτηκα και την sli bridge.. υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now