JC_Denton

Νέοι Velociraptor από την Western Digital

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://img383.imageshack.us/img383/9848/westerndigitallogown4.gif[/WRAPLEFT] Η Western Digital φαίνεται πως μετά από την έκδοση του Velociraptor των 300GB, σκοπεύει να βγάλει στην αγορά δύο μικρότερες εκδόσεις του δίσκου των 10.000 στροφών ανά λεπτό, πολύ σύντομα μάλιστα.

Όπως φάνηκε στη σελίδα του Support της Western Digital, η εταιρεία ετοιμάζει τους νέους σκληρούς δίσκους σε μεγέθη των 74GB και 150GB για να αντικαταστήσουν τους παλιούς σκληρούς δίσκους της σειράς Raptor.

Όπως και το μοντέλο των 300GB, έτσι και αυτά τα χαμηλότερου κόστους μοντέλα θα είναι με τον ίδιο σχεδιασμό, στις 2.5" και με 16ΜΒ Buffer, ενώ αναμένεται να έχουν ορισμένες διαφορές στις επιδόσεις, λόγω της διαφοροποίησης των platter του δίσκου.

wd300gbvelociraptor03zh7.jpg

Μια εικόνα ενός Western Digital Velociraptor

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/products/show/2456152

το hardshop.gr έχει φέρει τον 150gb Velociraptor στα 158 euro :)

λογικά θα τους βγάλει και το Πλαίσιο σύντομα...πριν μερικές μέρες έβαλε (δεν υπάρχουν πλέον) στο site κάτι Raptor 36,74gb (8mb cache) και 150gb (16mb cache) για να τους ξεφορτωθεί μιας και τους είχαν βγάλει εδώ και πολύ καιρό από το site...

άρα ετοιμάζεται το έδαφος για τους Velociraptor :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για μένα,

ένα RAIDάκι και είμαι Cool. Για αποθήκη έχω άλλα :D

Το ζήτημα είναι ότι τα Laptop έχουν "πρόβλημα", θέλω να βάλω και έναν στο Dell, αλλά είναι ΠΟΛΛΑ τα $$ για 128άρη...

Link to comment
Share on other sites

για σένα...για άτομα που θέλουν να έχουν αρκετά games installed στον δίσκο όμως?

αν κάποιος παίζει το AoC για παράδειγμα σε συνδιασμό με τα Vista πάει τον γέμισε τον δίσκο :P

Link to comment
Share on other sites

αφού έχουν ανακοινώσει ότι και καλά θα πάνε κατευθείαν στις 20k rpm :P

πάντως ο 150gb Velociraptor θα είναι single platter

δεν ξερω ρε συ

αυτο το 20κ μου ακουγεται καπως

too good to be true να πω?

μηπως ακουγεται σαν τρενο

και πρεπει να τον εχεις σε αλλο δωματιο με 12m sata cable?

δεν ξερω

υπομονη και θα μαθουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα κάτι φήμες ότι η Western τους έχει ήδη υπό ανάπτυξη και τους παρουσίασε μάλιστα και σε ορισμένους συνεργάτες της. Τώρα τι-πως-που, δεν ξέρω περισσότερα. Πάντως ελπίζω, σίγουρα θα είναι καλοί :(....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now