tasos9

Χρυσό Κομμάτι?

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα. Πριν από μερικές βδομάδες πήρα τον καινούριο 2500k μου Αν και ακόμα είμαι με την stock ψύκτρα έκανα λίγο overclock. Χθες λοιπόν κατάφερα να φτασω τα 5.5Ghz με 1.46v ενώ βλέπω άλλους στο bot στα ίδια ρολόγια με 1.55v ή παραπάνω. (Φυσικά στα 5.5 μόνο super pi έτρεξα). Είναι λοιπόν ένας φυσιολογικός 2500k ή πετυχαίνω καλύτερα clocks με λιγότερο ρεύμα?

(στο bot λέγομαι tasospaok123)

Link to comment
Share on other sites

Χρυσό δείχνει ναι, αρκεί να είσαι σίγουρος για την τάση που λες. :)

Δεν μετράς και με κανένα πολύμετρο την τάση σε load μην είσαι θύμα πλεκτάνης του LLC;

Επίσης, πες και κανένα batch # :)

Link to comment
Share on other sites

και υπάρχει site που γράφεις batch number και ποσο εφτασες να ξερουνε και οι αλλοι χρηστες

αν δεν σου κανει κοπος ψαξτο και κανε ενα submit

Link to comment
Share on other sites

Πες μας σε τι σύστημα είσαι, δείξε κάνα screenshot με ένα final 1M, μην το αφήνεις έτσι στο φλου :P Επίσης τι LCC ρυθμίσεις έχεις όπως είπε και ο Τασάρας πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα είναι το desktop της υπογραφής. Αν με LLC εννοείτε load line calibration τότε η μητρική δεν έχει. Μάλιστα η ρύθμιση για το vcore δεν γίνεται βάζοντας ακριβή αριθμό π.χ. 1.3250. Έχει μενού με +50mV, +100mV κτλ. Για τα 4.2 που είμαι καθημερινά δεν έδωσα καθόλου ρεύμα. Για 4.8 και 5.0 είμαι σταθερός με +100mv και τρέχω και τα 3D benchmarks (Με ανοιχτό παράθυρο και βρίσκομαι στο Νευροκόπι). Τώρα για 5.3 πρεπει να δωσω +150mV και για τα 5.4 και 5.5 αλλά μόνο για super pi και pifast +200.

Το batch είναι L147B898. Το score του super pi στα 5.5 είναι εδώ: tasospaok123`s SuperPi score: 6sec 828ms with a Core i5 2500K

Το μόνο που χρειάζομαι είναι βάση για την V8 που κάθεται στην άκρη...

Link to comment
Share on other sites

το χρυσό κομμάτι ειναι σχετικό.χρυσά κομματια λέγονται αυτα που παιζουνε απο 5900 και πάνω...

το οτι πάει 5500 φιλε μου με 1,46 είναι μια χαρά αλλα το θεμα ειναι ανεβαίνει άλλο η εκει ειναι το τελος?ας πούμε και εμένα πήγαινε 5500 στον αέρα και 5550 είναι τοίχος ...

προσπάθησε να βάλεις χ56 χ57 να δεις ξεκινάει?

Link to comment
Share on other sites

το χρυσό κομμάτι ειναι σχετικό.χρυσά κομματια λέγονται αυτα που παιζουνε απο 5900 και πάνω...

το οτι πάει 5500 φιλε μου με 1,46 είναι μια χαρά αλλα το θεμα ειναι ανεβαίνει άλλο η εκει ειναι το τελος?ας πούμε και εμένα πήγαινε 5500 στον αέρα και 5550 είναι τοίχος ...

προσπάθησε να βάλεις χ56 χ57 να δεις ξεκινάει?

Με stock φοβάμαι... θα θέλει παραπάνω ρεύμα και θα χτυπήσουμε 100αρα...

Χρυσό κομμάτι εννοώ ότι πάει με λιγότερα ρεύματα. Ποιος ξέρει πόσο φτάνει τώρα... Αν βρω βάση για την ψύκτρα θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

με 2 πυρηνες δεν εχει θεμα Ttemps.

Δηλαδή αν απενεργοποιήσω 2 πυρήνες και πάω πχ. στα 5.7 (αν πάει) μόνο για super pi, ακόμα και αν είμαι με stock δεν θα ανεβάσει τόσο πολύ θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν δοκιμές κάνει το παιδί... Χρειάζεται να βάλει τις μνήμες στα 2500 ξέρω γω; :P

Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να κλείσει 2 πυρήνες, να δώσει 1.55-1.6V, να βάλει πάνω την V8 και να δει τι συμβαίνει με μεγαλύτερα multis. Αν του μπει με 56 και 57 στα Windows ή κολλήσει στο loading τότε λογικά θα παίξει εκεί.

Ο δικός μου ήταν 5300 αέρα και 5350 στους -40 lol :P Για αυτό σου λέει ο ΤΟΝΥ μην τυχόν και έχει τοίχο εκεί το CPU ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κατάλαβα... Απλά δεν έχω την βάση για την v8 και με την stock φοβάμαι να ανεβάσω τόσο. Αλλά θα δοκιμάσω με δύο πυρήνες για super pi όσο πάει.

Η μνήμη είναι στα 1600 (20 Ευρώ την πήρα)

Link to comment
Share on other sites

Νέα δεδομένα! Τώρα με την NH-D14 πήρα το ρίσκο και έβαλα x57 με 1.55v. Δυστυχώς κράσαρε μέσα σε 10 sec. Στο x56 όμως με το ίδιο ρεύμα έτρεξα superpi και pifast, και δεν κρασαρε απλά δεν δοκίμασα αλλά benchmark ούτε stability tests. Παραπάνω ρεύμα είναι επικίνδυνο μόνο για αυτά τα δύο? Οι θερμοκρασίες δεν είναι πρόβλημα μιας που δεν φτάνει σε Full Load.

Link to comment
Share on other sites

Με 59x αλλά μόνο με 1.4v δεν είδα ποστ αλλά την blinking κάτω παύλα. Τώρα θέλει clear, για το οποίο πρέπει να βγάλω GPU οπότε αύριο, θα δοκιμάσωμε 1.5 και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now