Recommended Posts

'Οπως όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές μνημών,έτσι και η KINGSTON μπήκε πρόσφατα στο παιχνίδι της Intel με το socket 2011 και τα quad channel memory kits.

Στα χέρια μου έφτασε το ταχύτερο κίτ που διαθέτει η Kingston αυτη τη στιγμή για Χ79 chipsets το οποίο έχει την εντυπωσιακή ονομαστική ταχύτητα των 2400Mhz και ανήκει στη σειρά Genesis:http://www.kingston.com/datasheets/KHX2400C11D3K4_8GX.pdf

Στην συσκευασία δεν περιέχεται κάποιο σύστημα ψύξης και τα heatspreaders έχουν χαμηλό προφίλ.

264f5cfbceb4ab6.jpg

264f5cfbced1b5a.jpg

Οι ψύκτρες ανοίγουν εύκολα και αποκαλύπτονται τα πασίγνωστα IC's της Hynix με κωδική ονομασία BFR.

264f5cfbcee9277.jpg

Η δοκιμή του kit έγινε με μία Rampage IV Extreme και έναν Intel Core i7 3960X χρονισμένο στα 5Ghz(κατά προσέγγιση)με τη χρήση υδρόψυξης.

264f5cfbcf0daa5.jpg

Με το ASUS SPD information Tool βλέπουμε τα δύο XMP profiles με τα οποία είναι προγραμματισμένα τα modules ώστε να μας κάνουν την ζωή πιό εύκολη όταν αποφασίσουμε να εκμεταλευτούμε τις μέγιστες συχνότητες λειτουργείας που υπόσχονται.

264f5cfbcf27caf.jpg

Έτσι πολύ απλά μπαίνουμε στο bios και διαλέγουμε τη συχνότητα βάση του XMP profile

264f5cfbcf39a07.jpg

264f5cfbcf4841d.jpg

Το ίδιο απλά και εύκολα έρχεται και η συχνότητα των 2400Mhz

264f5cfbd071c6b.jpg

264f5cfbd080a8b.jpg

Με βάση τα δύο αυτά προφίλ τα οποία καθορίζονται απο την τιμή του tRCD(12 για τα 2133Mhz και 13 για τα 2400Mhz)έκανα και τις δοκιμές στον τομέα του overclocking.

Αρχικά δοκίμασα την μέγιστη συχνότητα που μπορούσαν να επιτύχουν οι μνήμες της δοκιμής μας,με τα default timings για τη συχνότητα των 2133Mhz.

Με έκπληξη είδα οτι δέν σταμάτησαν να λειτουργούν απροβλημάτιστα ακόμα και στα 2300Mhz και μάλιστα χωρίς αύξηση της τάσης λειτουργείας.

264f5cfbcf664c1.jpg

Μετά δοκίμασα στο ίδιο εύρος συχνότητας που μας καθορίζει πάντα το 12άρι tRCD,να σφίξω όσο γίνεται τα υπόλοιπα timings,στη μέγιστη δυνατή συχνότητα.

Στη προκειμένη περίπτωση,για να καταφέρουμε να ρίξουμε το CAS Latency(CL) απο 11 σε 10,ήταν αναγκαία η αύξηση της τάσης απο τα εργοστασιακά 1,65volts,στα 1,71volts.

Και εδώ τα αποτελέσματα ειναι εντυπωσιακά.2289Mhz@10-12-11-15-111-1T

264f5cfbd05e001.jpg

Επόμενη δοκιμή είναι η μέγιστη δυνατή συχνότητα με 13 tRCD,το οποίο είναι και το προβλεπόμενο από τον κατασκευαστή για τη συχνότητα των 2400Mhz.

Τα 2484Mhzπου έφτασαν να λειτουργούν οι μνήμες,είναι ένα διόλου ευκαταφρόνητο νούμερο.

264f5cfbd09431f.jpg

Τέλος,δοκίμασα για άλλη μία φορά να σφίξω τα timings,αλλα αυτή τη φορά στη μέγιστη ονομαστική συχνότητα του kit,τα 2400Mhz.

Δινοντας και πάλι λίγο περισσότερη τάση(1,71vdimm),το CAS Latency ακόμα και σε αυτή τη συχνότητα μας κάνει τη χάρη να πέσει στο 10.

Τα tRAS και tRFC σφίγγουν αντίστοιχα απο 30 σε 27 και απο 214 σε 111,με το Command rate να λειτουργεί στο 1Τ.

264f5cfbd114c10.jpg

Link to comment
Share on other sites

thanks man. αυτές εδώ λέω Kingston HyperX/8GB 2400MHz DDR3 CL11 DIMM Kitx4, KHX2400C11D3K4_8GX: Amazon.co.uk: Computers & Accessories Να τις τσιμπήσω λες? Καλή τιμή της βλέπω. Θέλω να είναι χαμηλού προφίλ γιατί έχω γομαρόψυκτρα την Noctua Nh-d14 και θέλω να τις βάζω και να τις βγάζω χωρίς να έχω πρόβλημα με το ύψος, αν δηλαδή χωράνε κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

χωρανε κομπλε!

εχω Kingston με ιδιες κουβερτες και την d14 και χωρανε κομπλε.

ευκολα παντως τις αλλαζα με αυτες 16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (11-11-11) Quad Channel kit ή με 2 κιτακια απο αυτές _9_24-Dual_Channel_kit-2x4GB_/index.html'>8GB Mushkin DDR3 PC3-12800 Blackline (9-9-9-24) Dual Channel kit (2x4GB) (την αγαπαω την mushkin για καποιο λογο!)

16gb @ 1600mhz > 8GB @ 2400mhz imo

Link to comment
Share on other sites

Με 8gb μνήμη, ακόμα και αν ανοίξεις ταυτόχρονα πάρα πολλά internet explorer παράθυρα σου γεμίζουνε εύκολα τα 8gb? Ρωτάω γιατί μέχρι τώρα είχα 4 gb μνήμης και μου τίγκαρε πολύ εύκολα, μετά από 20 παράθυρα ήτανε γεμάτη όλη και το σύστημα σερνότανε στην κυριολεξία.

Λες να πάω σε 16 gb να είμαι και πιο άνετος να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι σελίδες που ανοίγεις να ειναι βαριές, λόγω flash κλπ...

Με 8γβ πιστεύω θα είσαι κομπλε....εγω με chrome καμια 10αρια tabs, word, 2 προγραμματα επεξεργασίας εικόνας τις προαλλες ημουν λιγο πανω απο τα 3gb....

μπορει να σου τρωνε και διεργασιες των windows που τρεχουν στο background...;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα.

εγω με 6gb τωρα που μιλαμε και κλειστο το pagefile εχω θεμα (μην φανταστεις κανα crash κλπ, απλα μου την σπαει η μλκια η ειδοποιηση οταν περασω τα 5Gb) οταν ανοιγω 3-4 clients lineage 2 (:P), χωρια του οτι τελευταια μου κανει νερα και ο chrome με το memory usage!

εχω πανω 12gb (κλειστο pagefile) και ειμαι κομπλες.

εγω θα προτιμουσα με τα ιδια η λιγο περισσοτερα χρηματα εφοσον μπορω να τα διαθεσω να παω σε 16gb "αργης" μνημης παρα σε 8gb γρηγορης.

Να φανταστω επισης πως για το νεο pc εχει κανει τα κουμαντα σου για εναν ssd, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ssd, είναι δεύτερη προτεραιότητα, αυτήν την στιγμή έχω velociraptor 10000 rpm όπου έχω βάλει το os.

Λες να μου οφείλετε ότι μου κολλάει το pc με πολλά παράθυρα επειδή δεν έχω ssd?

Όταν λες αργή δηλαδή την standard 1600 mhz? Έλεγα να αγόραζα κάτι καλύτερο από αυτήν που έχω τώρα την 1600 mhz, δεδομένου ότι ο καινούριος ivy bridge επεξεργαστής θα μπορεί να τρέχει τέτοιες πολύ πιο γρήγορες μνήμες όπως οι kingston χωρίς πρόβλημα. Εννοείτε ότι δεν τις αγοράζω για τα παιχνίδια, το γνωρίζω ότι δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στα fps σε σχέση με μία αργή μνήμη.

Τις γρήγορες μνήμες τις θέλω για τις εφαρμογές μου και για τις καθημερινές μου δουλειές.

Τα μαγαζιά που πρότεινες είναι αξιόπιστα, έχεις ξαναψωνίσει ή τυχαία παραδείγματα έφερες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now