Galio

Μνημες DDR2, undervoltage και error στο memtest

Recommended Posts

Καλησπερα,

μετα απο καιρο που εχω καποια προβληματα με το πισι μου σημερα ετρεξα ενα memtest86+ και εβγαλαν error, ειναι 4dimmακια των 2GB και εχουν ποιασει ολες τις θεσεις της μητρικης, υπαρχει περιπτωση να βγαζουν το error επειδη δουλευουν με χαμηλοτερα volt?

Link to comment
Share on other sites

απο default εχουν 1.85 νομιζω και δεν βγαζουν memtest,

ειναι αυτες OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition *EOL - OCZ

τωρα εχω βαλει 2 dimmακια πανω dual channel εβγαλαν memtest και προς το παρων δεν εχω προβληματα απο οσο θυμαμε οι μνημες πρεπει να δουλευουν στα 2.2 κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Μπα αποκλείεται να θέλουν 2.2V από εργοστάσιο. Λογικά 1.8 ή 1.9V max θα είναι το stock τους...

Δεν νομίζω το πρόβλημα να έγκειται στις μνήμες, αλλά στο NB voltage. Σε τι σύστημα είσαι και πόσο voltage δίνεις στο NB?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τέσσερα ίδια dimmακια πρέπει να δώσεις λίγο στο northbridge και φυσικά τη σωστή τάση ~ 2.2v . τόνισα το "ίδια" γτ εμένα μου είχαν παρουσιάσει ασυμβατότητα ακόμα και σε default clocks σε x38 παρέα με micron D9s

Link to comment
Share on other sites

και πανω στα dimmακια 5-5-5@2.2V λεει γιαυτο το ειπα το 2.2 ναι ειναι 4 ολοιδια, πως βλεπω μεσα απο win το voltage στο ΝΒ ?

edit το VIN1 δεν ειναι το ΝΒ ??? 2.22 το δειχνει το hwmonitor

gigabyte x48-ds4

dual core e8500 3.16ghz default

Link to comment
Share on other sites

Απ τι dimms είναι αυτά που θέλουν 2.2V stock? Sorry είχα σκαλώσει, άρα μιλάμε για παλιότερες DDR2!

Τα ρεύματα άλλαζέ τα μέσα από το BIOS. Το NB θα το βρεις λογικά ως Northbridge Voltage. Το άλλο θα το βρεις ως DRAM Voltage.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τι σύστημα έχεις; Σε είχα ξαναρωτήσει παραπάνω, έχει σημασία... Τουλάχιστον πες μας τι επεξεργαστή, τι μητρική και τι μνήμες έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

intel C2D E8500 3.16ghz default clocks

Gigabyte x48-ds4

OCZ 4x2GB DDR2 (αυτη την στιγμη εχω 2 dimmακια πανω)

PSU 550W (εχω και ενα 750W το οποιο το ειχα πανω και εβαλα το 550 για να δω μηπως εφταιγε αυτο)

ΑΤΙ 3870 512MB

1 X 320GB WD AAKS

2 X 500GB WD AAKS

Link to comment
Share on other sites

παλι error με +0.1 και τα 4 dimmακια παω να δωσω λιγο ακομα αντε να δουμε τι θα γινει...

στο θελος το βλεπω να ψηνεται το gigabyte...

Link to comment
Share on other sites

0.15v fsb και mch error στο τεστ 2

0.2 fsb και mch error στο τεστ 4

δινω κιαλλο;;

edit

εδωσα 0.225 στο mch τρεχει τεστ παλι...

παλι ερρορ:(

Μεχρι ποσο μπορω να δωσε σε fsb και mch ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now