DarkSaga

Φωτογραφοθήκη....

Recommended Posts

μετά από πολύ σκέψη μήπως να ξεκινούσαμε ένα συλλογικό album

ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ περιαματισμών και έκθεσης ιδεών φωτογραφικών προς σχολιασμό?

4 πρώτες από μια πόλη δίλημμα που πέρασα μάλλον πολύυ... καιρό :|

Χανιά

η πρώτη είναι HDR

η δεύτερη long exposure

η τρίτη HDR

και η τελευταία είναι

9-10 κάθετα καρέ κολλημένα αφού το καθένα έγινε HDR

από 9 διαφορετικές εκθέσεις :)

λόγω κακού σχεδιασμού της τότε φωτοβόλτας, χωρίς τρίποδο :)

Για να δούμε τι θα δούμε...

Τελικά το σημαντικότερο στη φωτογραφία είναι το θέμα?

_EFR1923-HDR(3)c.jpg

EFR_9240_01.JPG

DSC_2293_4_01.JPG

bΠανόραμα_Χωρίς τίτλο1.JPG

_EFR1923-HDR(3)c.jpg

EFR_9240_01.JPG

DSC_2293_4_01.JPG

bΠανόραμα_Χωρίς τίτλο1.JPG

_EFR1923-HDR(3)c.jpg

EFR_9240_01.JPG

DSC_2293_4_01.JPG

bΠανόραμα_Χωρίς τίτλο1.JPG

_EFR1923-HDR(3)c.jpg.8bbaf73d98e896cf338

EFR_9240_01.JPG.6b056d034e414a6a31da8326

DSC_2293_4_01.JPG.1af33eb3fa3fdcfea7ed53

57fd0811a5e20_b_1.JPG.0481801c536e0eccda

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες φωτο Darksaga, αλλα εινια λιγο μικρες να μπορω να της σχολιασω.

πχ. δεν μπορω να διακρυνω αν στο HDR εχεις halos η ghosting, αν παιζει Chromatic Abberation, η αν εχεις noise καποια φωτογραφια, ουτε αν ειναι εστιασμενες σωστα.

Οποτε τι σχολιασμο θες? σε composition?

1. Θα προτιμουσα λιγο πιο σφικτο crop, το θεμα σου (ο φαρος φανταζομαι) ειναι πολυ κεντραρισμενος, και πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα αν εμπαινε στο κατω δεξι μερος στο rule of thirds.

2. Τι ISO ειχες? φαινετε λιγο noisey, και το white balance πρεπει να ειναι τελιως off γιατι φαινετε πρασινο αντι για λευκο/κιτρινοπο που ειναι συνυθως τα φωτα του δρομου. οποτε και το saturation ισως ειναι πολυ τσιμπημενο.

3. Παλι, τι ISO? και τι F-stop? γιατι ενω τα συννεφα ειναι μια χαρα, τα σπιτια ειναι λιγο θολα.

4. Ειναι πολυ ωραια, αλλα θελει ενα ισιωματακι στον οριζοντα, να ισιωσει...

Ολα αυτα τα λεω φιλικα ετσι? Απλα επειδη και εμενα μου αρεσει η κριτικη που μου κανουν να ειναι πραγματικη/σκληρη, ετσι κριτικαρο και εγω, και πιστευω οτι ειναι καλυτερο για τον φωτογραφο να δει τι μπορει να φτιαξει, η τι μπορει να αρεσει περισοτερο στους αλλους!

στης επομενες φωτογραφιες καλο θα ηταν να μας ελεγες και τι ρυθμισεις...ISO,Shutter speed, F/stop, Flash no flash, Focal length... και μετα δευτερον πραγματα, πχ, Τριποδο, τοποθεσια, ωρα, κτλ κτλ... οσο περισσοτερες πληροφοριες τοσο το καλυτερο :D

Link to comment
Share on other sites

Στην μία έχει βγάλει τον φάρο :D και στην άλλη είναι σταντέ η φωτογραφία από τάφους βενιζέλου. Από νύμφες και κουκουβάγια δεν έχεις τέτοιο οπτικό πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...στις HDR φωτογραφίες, τις πειράζετε αφού τις τραβήξετε ή έχουν συγκεκριμένες

ρυθμίσεις στην μηχανή?

Επίσης στο εκαστοτε προγραμμα, επιλεγε καποιο απο τα ετοιμα hdr presets ή τις φτιάχνετε μόνοι σας?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κ πρεσετς και custom, συνηθως δεν διαλεγω πρεσετ γιατι δεν μου αρεσει το αποτελεσμα και το κανει να φαινεται ασχημο/ψευτικο...

Link to comment
Share on other sites

Στα custom ποιες ρυθμισεις παιζουν περισσοτερο?

Εγω πχ χρησιμοποιω το fhotoroom hdr και εχει: gamma, dramatic strenght, brigthness, soften detail, denoise, sharpen, drmatic mood, shawon blending κιαλλες 2-3... + τις ρυθμισεις των χρωματων

Και οι πρωτες προσπαθειες με ετοιμα presets...Ειναι με compact digital cam τραβηγμένες

11004fc39327ee549.jpg

11004fc39328187b5.jpg

11004fc393282ead4.jpg

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Boton, Καλες η προσπαθειες σου , αλλα θα ηθελα να σου πω 2-3 πραγματα για το HDR. (δεν στην λεω, ουτε προσπαθω να φανώ γνωστης/ξερολας, αλλα θελω να σου πω τι νομίζω εγω για το HDR, γιατι φαινετε οτι σε ενδιαφερει... γιαυτο)

Ο στοχος του HDR ειναι να πετυχεις κατι το οποιο η καμερα δεν μπορει. Να αυξησεις την ικανονητα της να καταγραψει και τα φωτεινα και τα σκοτεινα.

Οπως ξερεις, πολυ δυσκολα μπορει μια καμερα να εκθεση σωστα και τον ουρανο, και το τοπιο/θεμα, και ετσι ηρθε και εδεσε το HDR/photo stacking/Exposure blending πες ο οπως θες...

Οταν αρχισεις και βλέπεις HALO (το λευκο περίγραμμα σε διαφορα αντικειμενα, πχ στα χταποδια), έχεις φτασει το σημειο που η φωτογραφια αρχιζει και "ψευτιζει" και πλεον ειναι "στα ορια" της.

4157991609_596558dcd2_b.jpg

αυτη ειναι μια απο της αγαπημένες μου φωτογραφιες.... (και ας εχει στραβο οριζοντα...) ειναι HDR απο 9 φωτογραφιες, και χωρις καποιο φιλτρο.

Αυτο το βιντεακι με ειχε βοηθηση πολυ να καταλαβω της ρυθμισεις του Photomatix...

[media]

[/media]

Ελπιζο να βοηθησα, και ελπιζω να καταλαβες οτι στα λεω ολα φιλικα και με καλη διάθεση!

Link to comment
Share on other sites

Ψηλέ, μην απολογίσε. Γιαυτό ποστάρουμε για τυχόν λάθη, για να τα διορθώσουμε και ευχαριστώ

που χάνεις το χρόνο σου για έναν νουμπά...:P

Γενικά θέλει δουλειά για να πετύχει το τελικό αποτέλεσμα..

Πιστεύεις ότι παίζει ρόλο και το πρόγραμμα επεξεργασίας? Επίσης επειδή δεν έχω κάμερα της

προκοπής και οι φωτο είναι από μια sony compact 7.2mp εκτός από το EV τι άλλες ρυθμίσεις

μπορώ να πειράξω στην κάμερα?

Την ασπρίλα αυτή πως την διορθώνεις? Και κάτι τελευταίο...αν στις ενδιάμεσες φωτογραφίες

υπάρχει κίνηση, οπως για παράδειγμα φύλλα δέντρων, τι κάνεις, παιζεις με το alligment?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now