DarkSaga

Φωτογραφοθήκη....

Recommended Posts

Είναι πολύ όμορφο νησί και έχει και όμορφη νυχτερινή ζωή...Αν προλάβω θα πεταχτώ και φέτος 2-3 μέρες!

ναι.η πρωτη φωτο ειναι τραβηγμενη απο το καστρο και βλεπει το λιβαδι και η 2η ειναι στην συκαμια

Το κατάλαβα μιας και έχω μια ίδια προς 2ετίας.

Link to comment
Share on other sites

εγω φετος πρωτη φορα πηγα και το κοβω να ξαναπηγαινω συντομα.ωραιο νησακι ειναι και εχει λιγο απ ολα.και χαλαρο ειναι,και καλουτσικες παραλιες εχει και νυχτερινη ζωη.

και για να μην ειμαι και ot αλλη μια φωτογραφια

DSC_0439.JPG

18mm

ISO 100

1/1600s

f/3.5

0EV

DSC_0439.JPG

DSC_0439.JPG

DSC_0439.JPG.779e75dd3de3a0d07626d58ef5c

Link to comment
Share on other sites

Nikon D3200 με τον nikon 18-105

[ATTACH=CONFIG]14128[/ATTACH]

18mm

ISO 100

8s

f/4

-2.0EV

[ATTACH=CONFIG]14129[/ATTACH]

18mm

ISO 100

1/800s

f/3.5

-1.0EV

μην βαρατε.ειναι οι πρωτες μου προσπαθειες στην ψηφιακη φωτογραφια.ολες ειναι τραβηγμενες σε Μ με ρυθμισεις υπολογισμενες μονο με το ματι.

Το ΕV έπρεπε να το αφήσεις 0 γιατί δεν αλλάζεις κάτι αν δεν λειτουργείς το flash σου !!

Όμορφη η δεύτερη !!

Στην πρώτη αν ήταν το φεγγάρι πολύ πιο κάτω θα έκανε και μεγαλύτερη αντανάκλαση στην θάλασσα οπότε θα ήταν και πολύ πιο όμορφη ,δεν θα είχες τόσο μεγάλο κενό ουρανού !!

Όπως και να έχει, για πρώτες φωτογραφίες πολύ ωραίος, έχεις πιάσει το νόημα πως δουλεύει !

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

με το ev αυτο μου φαινοτανε οτι σκοτεινιαζε η φωτογραφια και φαινοταν αρκετα καλυτερη,γιατι με τις ρυθμισεις αυτες γινοταν η νυχτα μερα με το φεγγαρι,πραγμα οχι και τοσο ομορφο.θα το προσεξω αλλη φορα παντως

edit:εχεις δικιο για την πρωτη αλλα ημουνα με παρεα και δεν γινοταν να φαω ολο μου το βραδυ εκει,μεχρι να περιμενω να πεσει το φεγγαρι :/

ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Edited by bloody.k
Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασα κάπου, άμα εξασκηθείς με την μηχανή θα το δεις αυτό ,πειράξεις δεν πειράξεις ΕV σε Manual ρυθμίσεις στην μηχανή σου, δεν αλλάζει κάτι ,όταν ανοίξεις flash όμως η βάλεις , τότε αλλάζουν τα πράματα!

Link to comment
Share on other sites

το ev σε μανιουαλ ρυθμιση δεν εχει καμμια εφαρμογη.Η μαλλον καλυτερα ειναι ανουσιο

ειτε εχεις φλασ , ειτε οχι.

η μοναδικη διαφορα που θα δεις θα ειναι στο χαρτη της φωτομετρησης.

αλλα ποιο το νοημα αυτο εφοσων εισαι σε Μ ;

αν εχεις πει στη μηχανη 1/30 να παιζεις δε πα να του βαλεις και -15 eV. με 1/30 θα τραβηξει.

Περαστικος ημουν :hehe:

Edited by GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μαλιστα, αλλα οχι δεν λειτουργει καθολου.

Καλο διαβασμα Using Exposure Value (EV)*by*Digital Photo Secrets

εχω ριξει αρκετο διαβασμα και απειρες ωρες και πολλα χρονια πισω απο μια μηχανη για να λεω αυτα που λεω.

αυτο που παρουσιαζεις στο αρθρο ειναι η ΒΑΣΙΚΗ λειτουργια της αντισταθμισης.

ισως πρεπει να διαβασεις εσυ το μανιουαλ της μηχανης σου οτι η αντισταθμιση φερνει αποτελεσμα σε προγραμματα A/S/P

σε Μανιουαλ ειναι ΑΝΟΥΣΙΟ και δεν βλεπεις ΚΑΝΕΝΑ οπτικο αποτελεσμα.

$@39@

Δε βαζω τονους εγω.διορθωσε το :P

Edited by GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Δε πα να δεις αν ερχομαι ρε Βασιλη ; :P

Το ειπε ο Κωστας και το μαθες ;

Χαχα

οταν λεμε Μανιουαλ εννοουμε μανιουαλ.Τοτε βαλε και αυτοματο διαφραγμα:)

Link to comment
Share on other sites

Δε πα να δεις αν ερχομαι ρε Βασιλη ; :P

Το ειπε ο Κωστας και το μαθες ;

Χαχα

οταν λεμε Μανιουαλ εννοουμε μανιουαλ.Τοτε βαλε και αυτοματο διαφραγμα:)

Αν ξέρεις τι κάνει τεχνικά το κάθε τι ( όχι χρήση, μηχανικά εννοώ, τι κάνει το μηχάνημα μέσα ) δεν θέλει πολύ να καταλάβεις τι και πως.

Μην θεωρείς πως δεν υπάρχουνε κάμποσοι με το ISO @ Auto.

Εδώ βλέπεις κάργα κόσμο με DSLR στο χέρι ( entry-level και μη ) και βλέπεις το mode dial στο Auto :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξερεις λοιπον τι κανει το auto iso , θα πρεπε να ξερεις για ποιο λογο βαζεις και μανιουαλ τοτε.

Δε θα παιξω την κολοκυθια βασιλη , ουτε θα πρεπει να λεμε τα ιδια κ τα ιδια η λεμε γιατι πρεπει να πουμε κατι.

Μιλαμε για αντισταθμιση , μιλαμε για Μανιουαλ , τωρα ΓΙΑΤΙ μπλεκουμε αυτοματες ρυθμισεις μονο εσυ το ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξερεις λοιπον τι κανει το auto iso , θα πρεπε να ξερεις για ποιο λογο βαζεις και μανιουαλ τοτε.

Δε θα παιξω την κολοκυθια βασιλη , ουτε θα πρεπει να λεμε τα ιδια κ τα ιδια η λεμε γιατι πρεπει να πουμε κατι.

Μιλαμε για αντισταθμιση , μιλαμε για Μανιουαλ , τωρα ΓΙΑΤΙ μπλεκουμε αυτοματες ρυθμισεις μονο εσυ το ξερεις

Γιατί υπάρχουνε άτομα που το βάζουνε στο Auto.

Προφανώς και αν βάζεις το δείκτη στο M πρέπει να βάζεις κανονικά τα πάντα χειροκίνητα ( και το exposure compensation εκεί είναι off ).

Link to comment
Share on other sites

learn to export from RAW to JPEG (for the web) ;)

Σωστά το κάνω ρε Mike, δες τις άλλες μου, ακόμα και στο FB φαίνεται η διαφορά ( με τα ίδια ακριβώς settings, και φυσικά max quality ), στο δε 500px η διαφορά είναι μέρα με την νύχτα.

Μάλλον οι διαβαθμίσεις στο χρώμα στον ουρανό είναι που ξεκάνουνε τον jpeg σε αυτή την φώτο σε συνδυασμό με το color noise λόγω συνθηκών και ώρας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now