DarkSaga

Φωτογραφοθήκη....

Recommended Posts

Τώρα τα βάζεις σε groupάκι στο FB με φωτογράφους και σου λένε ΜΠΡΑΒΟ ε? :P

Ναι bill τα βάζω στο φωτογράφο και σε αλλα 3-4, πάντα έτσι το έκανα :)

J

αυτο το κτηριο ειναι στον παραδρομο Λαρισας - Βολου?

Αυτό είναι σε ένα στενό φεύγοντας από Λαύριο για Μαρκόπουλο, το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι ακούγαμε περπατήματα από μέσα και γρυλίσματα που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε αν το κάνει σκύλος η κάτι άλλο, ποτε δε μάθαμε !

billpeppas Μήπως ήθελε περισσότερα click το λεπτό για ναφ αίνεται καλύτερα η κίνηση στα σύννεφα ?

Ξανά δοκίμασε, και περισσότερη ώρα μάλιστα!

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι ακούγαμε περπατήματα από μέσα και γρυλίσματα που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε αν το κάνει σκύλος η κάτι άλλο, ποτε δε μάθαμε !

:hehe:

[video=youtube;QUYKSWQmkrg]http://www.youtube.com/watch?v=QUYKSWQmkrg

Μόνο με ένα τρόπο μπορείτε να το λύσετε αυτό το πρόβλημα. Αγοράστε ειδικές στολές από εδώ για να γίνετε και εσείς εξολοθρευτές ghostbusters :hehe::hehe: Uniforms - Shop - Ghostbusters Fans

Recast-Ghostbusters-Win-Prize.jpg

Link to comment
Share on other sites

George_o/c Είχε την πλάκα του γιατί ενώ ακούγαμε θορύβους δεν φεύγαμε από εκεί :hehe:

Εγώ από τρομάρα θα φύγω θα το δεις, μου έχει κάτσει ξανά ανάλογο σκηνικό πάλι σε εγκαταλελειμμένο ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι bill τα βάζω στο φωτογράφο και σε αλλα 3-4, πάντα έτσι το έκανα :)

Αυτό είναι σε ένα στενό φεύγοντας από Λαύριο για Μαρκόπουλο, το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι ακούγαμε περπατήματα από μέσα και γρυλίσματα που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε αν το κάνει σκύλος η κάτι άλλο, ποτε δε μάθαμε !

billpeppas Μήπως ήθελε περισσότερα click το λεπτό για ναφ αίνεται καλύτερα η κίνηση στα σύννεφα ?

Ξανά δοκίμασε, και περισσότερη ώρα μάλιστα!

Δοκιμούλα έκανα ώστε όταν βρεθεί κάτι καλό να μην πάω στα τυφλά.

Το συγκεκριμένο βγήκε με 1 photo κάθε 20s ( 3 photos / minute δηλαδή ), συνολικά 337 photos.

Φύσαγε αρκετά αλλά λόγο ότι τα σύννεφα ήταν μακριά, εκ πρώτης όψεως με το μάτι δεν φαίνονταν να κινούνται πολύ, οπότε είπα καλά τα 20s intervals.

Ίσως με μεγαλύτερο ή μικρότερο framerate στο video να φαινότανε πιο ομαλά ή να έκανα interpolation frames injection ώστε να είναι πιο ομαλή η κίνηση σε οποιαδήποτε fps διάλεγα.

Ξεπέτα έκανα βασικά.

Θέλω να κάνω ένα 24 hour long time lapse ( δηλαδή dusk to dawn ή dawn to dusk ) αλλά θέλω να έχει και αρκετά σύννεφα για να βγαίνει αυτή η "μουντάδα" και το ωραίο εφφέ όταν δύει ο ήλιος ανάμεσα σε πολλά σύννεφα και μετά το σκοτείνιασμα με τα σύννεφα να κάνουνε blend in με την μαυρίλα του ουρανού ( αν έρθουνε όλα αυτά, ελπίζω να έχω βρεί και κάποιο ωραίο σημείο ή έστω κάποιο ωραίο αντικείμενο για να μπεί στο foreground :D )

Link to comment
Share on other sites

Το πως φαίνεται στις CRT και πως στις TFT που έχω εδώ με τρομάζει.

Άλλη εικόνα CRT vs TFT...

hlx_ostria.jpg

hlx_seascape.jpg

** σκατά, είχα ξεχάσει ψηλά το ISO :(

Edited by billpeppas
Link to comment
Share on other sites

580277_10201502847671564_2017005478_n.jpg

Προφανώς Surreal HDR effect.

ISO σχετικά ψηλά δίχως λόγο ( βάραγα με 11stop ND προηγουμένως και ξέχασα να αλλάξω ISO ), βιαστηκά γιατί η παρεούλα μου δεν είχε πολύ χρόνο ελεύθερο οπότε και δεν είχα χρόνο να κάτσω να σκεφτώ πολύ τι κάνω, πως βγάζω κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε πέππα, ρε αγόρι μου, τόσα post σου έχω διαβάσει στο thelab και στο hwbox, σε όλα βιαστικά λες ότι τα κανεις, γιατί τα κανεις?

Η φωτογραφία δεν θέλει βιασύνες,αλλιώς μην το τραβάς καθόλου αν είναι κάτι που το αποτέλεσμα δεν θα σε χαροποιήσει !!

Link to comment
Share on other sites

Ρε πέππα, ρε αγόρι μου, τόσα post σου έχω διαβάσει στο thelab και στο hwbox, σε όλα βιαστικά λες ότι τα κανεις, γιατί τα κανεις?

Η φωτογραφία δεν θέλει βιασύνες,αλλιώς μην το τραβάς καθόλου αν είναι κάτι που το αποτέλεσμα δεν θα σε χαροποιήσει !!

Μια χαρά χαρούμενος είμαι με αυτή την photo.

Τώρα για την βιασύνη... δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω καθημερινά τον χρόνο να κάτσω 5-6-7 ώρες σε ένα μέρος να τραβάω photos.

Αν μάλιστα η παρέα δεν είναι φωτογραφική ( μόνο τον Αντρέα έχω που έχει το hobby ) δεν μπορείς να κάνεις δουλειά από ότι είδα, αλλά τι να κάνω, αν μου πεί ο άλλος να έρθει μαζί να του πω όχι ? Στην προκειμένη περίπτωση τον ζάλισε η δικιά του στα τηλ. και με το ζόρι κάτσαμε 1 ώρα...

Αρκετές φορές γίνεται και ευκαιριακά το θέμα ( όπως την προηγούμενη βδομάδα που ήρθε ένας φίλος από Αμερική και τραβήξαμε για ποτάκι στον Άλιμο ), πάμε για καφέ/ποτό, και αν έχει κάτι καλούτσικο αν το επιτρέψει και η παρέα τραβάω 1-2 φώτος 5-10 λεπτάκια.

Δεν έχω πλέον τον χρόνο να κάνω όλα όσα θέλω όσο καλά και αφοσιωμένα θέλω.

Οπότε τα βάζω όλα μαζί με προτεραιότητες σε θέματα άλλα που επείγουν.

Απλά επειδή το νυστικό αρκούδι δεν χορεύει, μοιράζω τον όποιο ελεύθερο χρόνο σε βόλτες με την γυναίκα, τους φίλους, και ένα 20% σε φωτογραφοβόλτες.

Edited by billpeppas
Link to comment
Share on other sites

1017708_10201546499762839_1349225110_n.jpg

10s exposure

ISO 100

F5.6

Matrix Metering

Custom WB

Μόνο crop με το photoshop έκανα στην παρούσα photo.

Δυστυχώς είχα κάνει βλακεία και τράβαγα μόνο JPEG προχθές που έπαιζα με τον γάτο μου σε burst και δεν το θυμήθηκα να γυρίσω σε RAW+JPEG ο λαλάκας :(

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τις ρυθμίσεις και τα shot intervals & framerate για το σύντομο μέλλον για τοπίο ενδιαφέρον για γύρισμα Dawn to Dusk

Δυστυχώς το photoshop τα μερικά μικρά κενά στην αρίθμηση αντί να τα πηδήξει έβαλε blank frames και έτσι σε 2-3-4 φάσεις κάνει μια στιγμιαία μαυρίλα μαμώτο.

[video=youtube;efcJpv1ge18]

Link to comment
Share on other sites

Nikon D3200 με τον nikon 18-105

DSC_0609.JPG

18mm

ISO 100

8s

f/4

-2.0EV

DSC_0692.JPG

18mm

ISO 100

1/800s

f/3.5

-1.0EV

μην βαρατε.ειναι οι πρωτες μου προσπαθειες στην ψηφιακη φωτογραφια.ολες ειναι τραβηγμενες σε Μ με ρυθμισεις υπολογισμενες μονο με το ματι.

DSC_0609.JPG

DSC_0692.JPG

DSC_0609.JPG

DSC_0692.JPG

DSC_0609.JPG.910a72e7c57e7c83a5df38e81cb

DSC_0692.JPG.dc9cadd6781f5b0fc50dc3ad9ff

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now