mofori

Προβλημα με μνημες

Recommended Posts

καλησπερα,

εδω και λιγο καιρο οταν παιζω παιχνιδια υστερα απο λιγο κρασαρουν στο desktop.αφου τσεκαρα ολες τις συσκευες στο πι-σι κατεληξα στις μνημες. τρεχοντας το memtest-86 v4 κ τσεκαροντας μια-μια τις μνημες μου βγαζει χιλιαδες errors οταν φτανει στο test #9 (random number sequence) σε 2 απο τις 4 μνημες. τις πηγα στο e-shop απ'οπου τις αγορασα και σημερα μου τις επιστρεψανε λεγοντας μου οτι ειναι ενταξει. το διαστημα που τις ειχαν στο e-shop επαιζα το syndicate χωρις προβληματα. σημερα που τις πηρα κ τις ξαναεβαλα στο πι-σι παλι κρασαρει. ξανατρεξα το τεστ για καθε μια στο ιδιο slot κ παλι βγαζουν χιλιαδες errors. wtf??

Link to comment
Share on other sites

αν όπως λες δεν περνάνε memtest τότε έχουν θέμα, πήγαινε πάλι στο eshop και αυτή την φορά μην πάρεις το ύφος του αφελή πελάτη, αλλά του εξαγριωμένου :P

Link to comment
Share on other sites

μολις τσεκαρα στο bios και ειδα οτι τρεχουν στα 1.92v οι μνημες ενω εχουν ονομαστικη ταση στα 1.8v, περιεργο γιατι δεν εχω κανει τπτ απο o/cing στο πι-σι αυτο. το εβαλα στο manual και το εριξα στην ονομαστικη ταση. ξανατρεχω memtest και με τις 2 μνημες στο board , αν ξαναβγαλει error θα παω στο ε-shop και θα μουνταρω το γυαλακια :P

Link to comment
Share on other sites

ριχνοντας την ταση φαινεται να λυθηκε το προβλημα.

περιεργο το γεγονος οτι η αυξημενη ταση δημιουργουσε προβλημα μονο στις 2 μνημες ενω ειναι και οι 4 ιδιες.

θα τρεξω ξανα το syndicate να δω αν πανε ολα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

γενικα οι μνημες ειναι πολυ εως παρα πολυ ευαισθητες στο ρευμα/θερμοκρασιες.

ισως με το παραπανω ρευμα, κατι τους εσκαγε στραβα και στα κανανε αυτα!

Link to comment
Share on other sites

επαιξα ενα μισαωρακι syndicate ευτυχως χωρίς προβλήματα.

συνηθως οι ddr2 σηκώνουν στρεσάρισμα.

ελπίζω να μη μου ξαναδημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξαναπαρουσίασε προβλήματα και crashes.

αγορασα θερμοεπαγωγικη πάστα (μη ηλεκτραγωγιμη) και εβαλα στο Nortbridge. επισης ξεχειλωσα λιγο τα ελατήρια που συγκρατουν την ψυκτρα στο Nortbridge ώστε να κάνει καλύτερη επαφή. την τοποθέτησα, έτρεξα memtest και με τις 4 μνημες πανω και ύστερα απο 4 passes δεν έβγαλε ούτε ενα Error!!. χαιρομαι ιδιαιτερα διοτι τωρα η αναβάθμιση σε mobo ,cpu kai rams μπορεί να περιμένει λιγάκι !!

Link to comment
Share on other sites

Ποια μητρική έχεις ωρε? Και τι θερμοκρασίες λέει το chipset απο το Bios?

ga-n650sli-ds4l . ειναι παλιούτσικη και έχει περάσει πολλά αλλα ζει ακόμα όπως όλα δείχνουν. το πολυ πολυ να κανω καμια μοντα με ανεμιστηρακι πανω στην ψυχτρα και όσο αντέξει.

επειδη ειναι παλιά δεν εχει αισθητηρες θερμοκρασιας για το NB . οποτε ουτε στο bios αλλα ουτε και το AIDA δείχνει θερμοκρασίες πλην των πυρηνων του επεξεργαστη, της cpu συνολικα , της GPU και του mobo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now