Mars

Στην τελική ευθεία για αγορά 120/128GB SSD

Recommended Posts

Καλησπέρα hwboxίτες ,

Έχοντας μαζέψει κάποια χρήματα για την αναβάθμιση σε SSD που προγραμματίζω από το καλοκαίρι έφτασε επιτέλους η ώρα να ζητήσω την συμβουλή σας για την επιλογή ανάμεσα στους υποψήφιους.

Ας ξεκινήσω με τα δεδομένα ,στον SSD θα περαστεί το λειτουργικό ,προγράμματα (τα συνηθισμένα άντε και κανα MATLAB), και 1-2 παιχνίδια (μάλλον μόνο το BF3) ,

θα μπει στο σύστημα της υπογραφής (i5-750,Gigabyte P55-UD3R,8GB Ram,Win7 64bit)

και δεν διατίθεμαι να ξεπεράσω το χρηματικό όριο των επιλογών που έχω κάνει (καθότι ημιαπασχολούμενος και σε 1,5 μήνα άνεργος).

Πάμε τώρα στους υποψήφιους

Corsair Force GT 159,9?

Crucial M4 159,89? + μεταφορικά 3,45?

Samsung 830 (χωρίς παρελκόμενα) 162,9?

Samsung 830 (Desktop edition) 176,9?

(Από το Digital Master για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να βάλω direct link τον προϊόντων αλλά φαντάζομαι καταλάβατε ποιους έχω επιλέξει)

Και η πέμπτη επιλογή είναι να περιμένω 2-3 εβδομάδες τον Vertex 4 μήπως και έρθει σε τιμή έως 180? αν και τον κόβω να κάνει κάνα 200άρι ...

Προσωπικά κλίνω περισσότερο προς τον ''Sammy'' και μάλιστα την desktop έκδοση με όλα τα extra ,

αν και η λογική λέει να πάρω την ''γυμνή'' έκδοση και ένα μετατροπέα 2,5' σε 3,5'

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές, σας ακούω :)

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα τελικά την ''γυμνή'' έκδοση του Samsung 830 χθές το βράδυ, σήμερα με πήρανε από το κατάστημα και μου είπαν οτι θα κάνει 5 εργάσιμες.

Τόσες μήνες που διαβάζω reviews και προσωπικές γνώμες χρηστών έχω βγάλει το συμπέρασμα οτι δεν θα μετανιώσω για την επιλογή μου.

Όταν με το καλό έρθει και κάνω την εγκατάσταση θα έχω feedback με CrystaDiskMark ,AS-SSD και ΑΤΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πως του ξέφυγε του Ζακ αυτό το θέμα; :)

Παρά την "ατυχία", νομίζω ότι έκανες πολύ δυνατή επιλογή, και να έρχεσαι από μηχανικό ετοιμάσου για shock. Meanwhile, ρίξε μία ματιά εδώ -> http://www.hwbox.gr/controllers-drives/14010-ssd-performance-tips-tricks.html ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο Ζάχος ήταν στο Geneva Motor Show :D

Άρη μια χαρά επιλογή είναι ο Samsung 830. Μαζί με Corsair Performance Pro και Vertex 3 Max IOPS παίζει στις καλύτερες επιλογές για SSD αυτή την περίοδο.

//EDIT: FAIL είχα ανοιχτό το tab ένα λεπτό παραπάνω και με πρόλαβε ο Ζάχος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό τις συμβουλές του Ζάχου :T: ,αλλά σαφώς θα ρίξω ένα refresh πρίν κάνω την εγκατάσταση.

Το σοκ θα είναι ακόμα μεγαλύτερο,γιατί το λειτουργικό μου αυτή την στιγμή είναι εγκατεστημένο σε WD Green ,TRAGIC I know.

Link to comment
Share on other sites

Σε sata II με Win7 Prof. 64bit

[ATTACH]7223[/ATTACH]

Έκανα αλλαγή και πήρα την desktop εκδοση αφού έπεσε η τιμή σε λογική διαφορά με την ''γυμνή'' έκδοση, στα του θέματος τώρα έχω κάνει όλα οσα προτείνει ο Ζάχος εδώ ,

εκτός από το System Restor ,και το pagefile το μετεφερα σε εναν απο τους HDD ορίζοντάς το στα 4GB, τα 4K πως τα βλέπεται λίγο χαμηλότερα σε σχέση με άλλους 830 μου φαίνονται :que:...

μήπως χρειάζονται τίποτα drivers ; το firmware είναι το τελευταιο.

Στη πράξη τώρα η μέρα με την νύχτα :whoohoo: το σ/κ θα μπει και κανα πιο βαρυ προγραμματάκι να καταλάβω πραγματικά τι εστι SSD.

Samsung830bench.jpg

Samsung830bench.jpg.86a6aa5616f00ed210ba

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και αυτούς τους drivers:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=2101&DwnldID=20624&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%C2%AE+Rapid+Storage+Technology&lang=eng

Γιατί έχεις ακόμα τους MS και είσαι έτοιμος. Ότι πάρεις από τους drivers θα είναι και το τελικό γιατί το SATA2 κόβει τους συγκεκριμένους SSD.

Καλοδούλευτος.

Link to comment
Share on other sites

Τα windows είναι γνήσια χωρίς μετατροπές αυτά που διανέμονται δωρεάν για φοιτητές, αυτό που μου ελευθέρωσε χώρο ήταν οι ρυθμίσεις που προτείνει ο Ζάχος,

συγκεκριμένα το disable του Hybernation ,νομίζω και με την μεταφορά του pagefile σε άλλο δίσκο, απο εκει και πέρα η εκγατάσταση είναι μέρας δεν έχουν μπει προγράμματα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το forum. Για να μην ανοιγω νεο θεμα, ειμαι σε αναζητηση SSD, κατι σε 120-240 gb. Ο λογος ειναι οτι θελω να φορτωσω εκει τα games καθως πλεον ο vertex II δεν ειναι αρκετος.

Διαβαζω τακτικα τα reviews που βγαζετε και εδω αλλα και σε ξενα sites και ομολογουμενως ο αριθμος των SSD που κυκλοφορει στην αγορα με κανει να μην μπορω να αποφασισω. Τι θα προτεινατε ως το καλυτερο vfm στα 240 gb αυτην τη στιγμη? Η αγορα απο εξωτερικο δεν ειναι προβλημα. Εχω το συστημα της υπογραφης μου.

Thanks για ολες τις προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

Χεχε καλως σας βρηκα. :drinks:

Ο intel τρελα, αλλα λιγο ακριβουτσικος, παιζει στα 330 προς το παρον.

Ο Corsair Force 3 απο την αλλη κυμαινεται στα 250, ενταξει sandforce με corsair firmware και παιζεις με την φλογ...ε με την bsod, αλλα με σκανδαλιζει λογω τιμης!

Ε και αμα παθει και τιποτα εχω διαβασει τα καλυτερα για το RMA της Corsair. Πως με πειθω αμεσως-αμεσως. :)...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και αυτούς τους drivers:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=2101&DwnldID=20624&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%C2%AE+Rapid+Storage+Technology&lang=eng

Γιατί έχεις ακόμα τους MS και είσαι έτοιμος. Ότι πάρεις από τους drivers θα είναι και το τελικό γιατί το SATA2 κόβει τους συγκεκριμένους SSD.

Καλοδούλευτος.

Πηρα τον samsung 830 και δεν μπορω να βρω τους drivers. Μηπως μπορεις να τους ξαναπαραθεσεις? Τα αποτελεσματα ειναι αυτα και δεν εχω βαλει τιποτα απο το cd του samsung. Φυσικα πριν απο το φορματ εβαλα απο ide σε ahci στα bios. Μητρικη sata 2 (φαινεται στην υπογραφη)

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830  4.10.2012 3-04-58 μμ.png

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830  4.10.2012 3-04-58 μμ.png

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830 4.10.2012 3-04-58 μμ.png

57fd082a86150_as-ssd-benchSAMSUNGSSD8304

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ανεβηκαμε μετα απο αυτα:

Πριν:

http://www.hwbox.gr/attachment.php?attachmentid=7654&stc=1&d=1349362013

Και τωρα:

http://www.hwbox.gr/attachment.php?attachmentid=7653&stc=1&d=1349361928

Mου βγηκε ενα προγραμμα εκει στην ωρα που λεγεται intel rapid storage technology να το αφησω?

as-ssd-bench ATA SAMSUNG SSD  4.10.2012 5-44-04 μμ.png

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830  4.10.2012 3-04-58 μμ.png

as-ssd-bench ATA SAMSUNG SSD  4.10.2012 5-44-04 μμ.png

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830  4.10.2012 3-04-58 μμ.png

as-ssd-bench ATA SAMSUNG SSD 4.10.2012 5-44-04 μμ.png

as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830 4.10.2012 3-04-58 μμ.png

57fd082a9b4ab_as-ssd-benchATASAMSUNGSSD4

57fd082aa224e_as-ssd-benchSAMSUNGSSD8304

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now