Recommended Posts

Καλησπερα..Θα φτιαξω ακομα ενα και το κουτι που θα χρησιμοποιησω θα ειναι το fractal design define xl θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης ερωτημα..Προκειται να βαλω νερο στον επεξεργαστη στις 2 καρτες γραφικων στην μητρικη και στις μνημες...Ποσα ψυγεια να παρω και τι μεγεθος?..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω ολους και αυτο που θα κανω ειναι το εξης το μετανιωσα με αυτο που ειχα φτιαξει στο corsair 600t και θα κανω μετακομιση ολα στο define το 600αρι θα το χρησιμοποιησω σε αλλο project...Αυτη την στιγμη εχω δυο διπλα 120αρια το ενα ειναι χοντρο και ενα μονο 120αρι ψυγεια εχω μαζεψει αρκετα πραγματα απο το aquatuning περιμενω καποια ακομα και θα αναρτησω φωτο απο αυτα....Εχω παρει επισης μια αντλια bundle me reservoir της phobya που δινει 800λιτρα αυτη μαζι με την ηδη εχων xspc 5,25 pump in reservoir φτανουν η οχι? ...2 x EK Water Blocks EK-VGA Supreme HF - Plexi43,89 *1 x EK Water Blocks EK-FC6870 - EN (Nickel)77,99 *1 x Masterkleer tubing PVC 13/10mm (3/8"ID) UV-reactive blue 3,3m (18,39 *1 x 180° variable connector G1/4 to G1/4 / SLI5,49 *1 x EK Water Blocks EK-FC6870 Backplate - Black24,49 *1 x Phobya DC12-400 & EK-Reservoir Combo DCP 4.0 Bundle69,99 *1 x EK Water Blocks EK-CoolStream RAD XT 12034,79 *

..Barfastic στην αναφορα που ειχα κανει για το waterblock της gainward εκει εχω φωτο απο το παλιο μου συστημα αυτα θα κανω μετακομιση...Η 6870 ειναι για το αλλο project..Αυτη ειναι η επομενη.. Item Singleprice Total Remove

PrimoChill anti-kinking Smartcoils 9mm (approx 3/8") black (Art.Nr.: 68174)

> 10 in stock

3,49 * 6,98 *

Phobya O-Ring 11,1 x 2mm (G1/4 Inch) – UV-reactive blue 10pcs. (Art.Nr.: 95054)

> 1000 in stock

0,99 * 0,99 *

Phobya O-ring 11,1 x 2mm (G1/4 Inch) – UV-reactive white 10pcs. (Art.Nr.: 95059)

> 1000 in stock

0,99 * 0,99 *

EK Water Blocks EK-FB ASUS Max4 Extreme - Acetal(nicht lagernd) (Art.Nr.: 14478)

scheduled delivery date: 22.03.2012

104,99 * 104,99 *

Phobya radiator grill single (120) - Bricky-White(nicht lagernd) (Art.Nr.: 38274)

scheduled delivery date: 29.06.2012

7,99 * 7,99 *

Phobya radiator grill dual (240) - Bricky - White (Art.Nr.: 38275)

> 25 in stock

13,99 * 13,99 *

cable ties UV-active orange 2,5x100mm 10 pcs. (Art.Nr.: 93004)

> 25 in stock

1,49 * 1,49 *

O-Ring 14 x 1,78mm (G3/8 inch) (Art.Nr.: 95003)

> 1000 in stock

0,50 * 1,00 *

120mm UV-fan grill green - Marvel II (Art.Nr.: 39200)

> 5 in stock

0,99 * 1,98 *

PrimoChill anti-kinking Smartcoils 16mm (approx 3/4") UV Brite Orange (Art.Nr.: 68052)

> 50 in stock

3,49 * 6,98 *

Fractal Design Fan Silent Series 120mm retail ( 120x120x25mm )(nicht lagernd) (Art.Nr.: 78175)

scheduled delivery date: 21.03.2012

8,90 * 26,70 *

MIPS RAM cooler 3 incl. 4 RAM Module POM (Art.Nr.: 19046)

2 in stock

69,99 * 69,99 *

mod/smart Flexsleeve Basic System Sleeving Kit UV Brite orange (Art.Nr.: 93140)

3 in stock

26,99 * 26,99 *

Fluid XP+ Eco-Earth Burnt Orange UV (32oz) 944ml (Art.Nr.: 30144)

> 10 in stock

7,14 * 7,14 *

EK Water Blocks EK-PSC 13/10mm compression fitting G1/4 (ID 3/8" OD

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτακι γιατι με εχασες...

Καλο ειναι να αποφευγεις να χρησημοποιεις διαφορετικες αντλιες σε σειρα (εκτος αν μου λες να ειναι με διπλο κυκλωμα). Γιατι πολυ πιθανο να μην σε βοηθησουν σε τιποτα, και ισως το αντιθετο.

Εγω θα σου ελεγα να μεινεις με την Phobya DC12-400 και το ρεσερβοιρ του ΕΚ. Το ρεσερβοιρ τι μεγεθος εχει?

Το θεμα ειναι οτι με 2 διπλα και 1 μονο ψυγεια εχεις προβλημα τοποθετησης. Ενα μπροστα ενα πανω και το μονο πισω? Πως το εχεις σκεφτει? Τι ψυγεια ειναι, και με τη ανεμιστηρες επανω? Push or pull?

Τι θελεις απο το συστημα? Να ειναι ησυχο? Να μπορεις να πετυχεις το υψηλοτερο κλοκαρισμα? λιγο και απο τα δυο? να ειναι και ομορφο?

Δευτερον, Εχεις την ικανοτητα να κοψεις και να μονταρεις αν χρειαστει? Ρωταω γιατι εχω δει πολυ ωραια define, αλλα θελουν δουλεια.

Χρειαζεσε οπτικο δισκο?

Εχεις πολλους σκληρους?

ξερω ειναι πολλα τα ερωτηματα, αλλα αμα πχ δεν θες οπτικο, βαζεις ενα τριπλο επανω.

αν θες ησυχο συστημα, βαζεις χοντρα ψυγεια με χαμηλοστροφους ανεμιστηρες, αν θεσ επιδοσεις βαζεις λεπτα ψυγεια με δυνατους ανεμιστηρες...

Επισεις αν μπορεις το υγρο να το αλλαξεις, αλλαξε το. τα συγκεκριμενα αφηνουν πολλα υπολειμματα και καποια στιγμη θα σου χαλασουν της επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις αρκετή δουλίτσα με το XL... Τουλάχιστον αν προτίθεσαι να βάλεις rad στην οροφή. Δεν είναι και το πιο wc friendly. Αρχικά πες μας πως το έχεις το μυαλό και κοιτάμε τα κομμάτια αργότερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε barfastic πιστευω να σε βρηκα παλι ναι θα βαλω οπτικο δισκο και σκληρους θα χρησιμοποιησω ενα ssd και δυο 500gb ευχαριστω που μου το ανεφερες το υγρο θα το αλλαξω τα feser ειναι καλα στο corsair feser non conductive εχω βαλει...Astalavista προσπαθω να το φτιαξω περισσοτερο απο αποψη θερμοκρασιας και υσηχιας αν και να ειναι ομορφο δεν με χαλαει οπως πιστευω κανενα μας αυτο θελουμε ολοι ...Λοιπον κατσε να απλουστευσω το θεμα γιατι μπερδευτηκαμε λιγακι..Τα ψυγεια δεν ειναι ολα για το define αλλα και για το corsair επισης στο define λεω να χρησιμοποιησω το μονο χοντρο 120αρι για το επεξεργαστη και αυτο να συνδεθει στο phobya bundle κατα μονας και το χοντρο διπλο 120αρι για ολα τα αλλα αυτο θα συνδεθει στο xspc bundle ξεχωριστα κυκλωματα αυτο ειναι στο μυαλο μου τι γνωμη εχετε??....Το bundle phobya το ρεζερβουαρ εχει χωρητικοτητα αν δεν κανω λαθος 200ml....

Link to comment
Share on other sites

120.1 ψυγειο για τον επεξεργαστη μονο? ποιον εχεις, με τι ρολογια κτλ? δεν νομιζω να ειναι αρκετο.... γιαυτο σου λεω. Καλυτερο θα ηταν να ειχεσ 1 λοοπα με ολα τα ψυγεια, και να ψυχονται ολα τα μερη, παρα να το σπασεις.

Τι μαρκα/μοντελο ειναι το καθε ψυγειο?

Link to comment
Share on other sites

barfastic120.1 ψυγειο για τον επεξεργαστη μονο? ποιον εχεις, με τι ρολογια κτλ? δεν νομιζω να ειναι αρκετο.... γιαυτο σου λεω. Καλυτερο θα ηταν να ειχεσ 1 λοοπα με ολα τα ψυγεια, και να ψυχονται ολα τα μερη, παρα να το σπασεις.

Τι μαρκα/μοντελο ειναι το καθε ψυγειο?....Ο επεξεργαστης ειναι ο intel i7 2600k και τον δουλευω στα 3.6 με 3.8 μπορει και παραπανω εχω μπερδευτει τωρα πιο πολυ μια λουπα το καταλαβαινω αλλα πως θα τα συνδεσω ολα μαζι...Το μονο ειναι ΕΚ τα δυο διπλα το ενα ειναι της phobya και το αλλο το ψιλο δεν ειναι χοντρο της Alphacool...Καταλαβαινω την παπαρια μου που εχω κανει μιξη τις εταιρειες αλλα δεν μου τρεχουν τα λεφτα και απο τα πατζακια και ετσι παιρνω πραγματα μεσαιας χρηματικης αξιας και μερικες φορες δεν ταιριαζουν μεταξυ τους παντως εχω την ευχαιρια να παρω ενα τριπλο αν δεν χρειαζεται τοτε οκ εξαρταται τι θα μου πειτε και πως να την κανω την λουπα???...

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι τωρα με εστειλες!

ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι μπορεις να τα ενωσεις ολα μαζι ασχετος μαρκας. (απλα δεν θα χρησημοποιησεις την μια αντλια (προτεινω να βαλεις μονο την phobya)

ρωταω να δω τι ψυγεια εχεις για να δω αν μπορουν να ανταπεξελθουν οι ανεμιστηρες σου.

Η σερια της λοοπας ειναι απλη.

βαζεις Ρεσερβοιρ πριν την ανλια, και μετα οποιαδηποτε σειρα σου δημιουργηση το ποιο μικρο κυκλωμα (να μην εχεις 800μετρα σωληνα). Δεν εχει σχεση αν υπαρχει ψυγειο πριν τον επεξεργαστη, η πριν την καρτα κτλ... γιατι μετα απο καποια χρηση η θερμοκρασια του νερου θα ειναι σε ολο το κυκλωμα το ιδιο.

το μονο που ΠΡΕΠΕΙ να κανεις ειναι να βαλεις το ΡΕΣΕΡΒΟΙΡ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να σε στειλω για τσαι barfastic αλλα καθως νεος στο σπορ αυτο εχω αποριες και με το μυαλουδακι μου εβαλα οτι για να λειτουργησουν καλυτερα θα επρεπε να ειναι ιδιας εταιρειας....Τι κανω στην περιπτωση μου που ειναι αυτο εδω που ειναι ζευγαρακι υπαρχει τροπος να τα χωρισω??...Νομιζω πως και το ρεζερβουαρ ειναι μικρο να παρω μεγαλυτερο??...Και κατι αλλο που δεν μου ειπες τελικα να χρησιμοποιησω ενα ψυγειο η δυο και ολα πανω τους σωστα η οχι??..Συγνωμη αν σε κουρασα!!

11824_0.jpg

11824_3.jpg

11824_4.jpg

11824_0.jpg

11824_3.jpg

11824_4.jpg

11824_0.jpg

11824_3.jpg

11824_4.jpg

11824_0.jpg.ae36e4f82e0bdd41c37960f225f4

11824_3.jpg.00b676acf7894cbc13049cdf6ad7

11824_4.jpg.4c1375d9ff63d8fc111b9c592add

Link to comment
Share on other sites

Εσυ γιατι εσπασες την λουπα σου σε δυο σε αυτο σου το project?.Freshly Squeezed Build Log .

Παρήγγειλα περισσότερα εξαρτήματα ψύξης!

Θα γίνει dual loop, ένα για το cpu mono, και ένα για gpu, mobo και ram.

Im ο διαχωρισμός των loop θα είναι

Loop1: D5-> cpu-> quad-rad-> res

Loop2: D5-> D5-> Triple -> GPU-> Mobo-> Ram-> Res

έτσι, άλλη μια ενημέρωση εισερχόμενη ... ελπίζω σύντομα!

μέχρι τότε, Καλές μοντες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και με μία D5 στο δεύτερο loop θα είσαι οκ. Επίσης βγάζει η Koolance νομίζω tank για dual loop να παίρνει 2 D5 πάνω. Δεν είναι κοινό το res απλώς είναι πολϋ μαζεμένα όλα και πολύ όμορφο. Το είχα δει στον Κοπρίτη από κοντα και μου έκανε εντύπωση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

$@39@.......Και με μία D5 στο δεύτερο loop θα είσαι οκ. Επίσης βγάζει η Koolance νομίζω tank για dual loop να παίρνει 2 D5 πάνω. Δεν είναι κοινό το res απλώς είναι πολϋ μαζεμένα όλα και πολύ όμορφο. Το είχα δει στον Κοπρίτη από κοντα και μου έκανε εντύπωση.

Sent from my iPhone using Tapatalk.....................................................Eυχαριστω να σαι καλα!!...Παντως για dual loop λεω να παω...Επεξεργαστης μνημη ραμ στη μια σε διπλο rad και τα αλλα στο αλλο διπλο fat rad να μην πανε χαμενα και αυτα που εχω παρει...Ετσι οπως το εχω σκεφτει θα γινει ΟΚ!!...Στο 600t τελικα θα τα χωσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now