Crone

Special case ψύκτρα

Recommended Posts

Οκ παίδες ακούστε. Έχω βάλει arch linux και το arch δεν καταλαβαίνει τίποτα out of the box σχετικά με το fan controling (πρέπει να του το μάθεις εσύ). Επειδή λοιπόν έχω issues, μάλλον unsolvable, να κάνω το arch να ελέξει το fan της cpu μου (τα οποία μπορείτε να δείτε εδώ αν ενδιαφέρεστε) θέλω να σας ρωτήσω το εξής.

Στην περίπτωση που δεν λύνεται το θέμα, υπάρχει κάποια ψύκτρα που είναι γενικώς πολύ ήσυχη. Και λέω γενικώς πολύ ήσυχη γιατί αυτή τη στιγμή το στοκ φαν που έχω τρέχει στα ~2200 rpm ενώ είμαι στο arch.

Btw έχω έναν AMD Phenom 1055T X6 με AM3 σοκετ. Πάντως αν η ψύκτρα δεν βγάζει το σκασμό ενώ είμαι στο arch δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω γιατί το στοκ φαν στα windows 7 είναι μουγκό.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι up to date @ bios μπας και εκεί είναι το θέμα; Γιατί να μην δουλεύει σωστά το PWM της εργοστασιακής ψύκτρας;

Επίσης αν έχει μητρική που να υποστηρίζει και fan control χωρίς pwn (σε dc mode) δες μήπως αυτό δουλεύει instead.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην δουλεύει σωστά το PWM της εργοστασιακής ψύκτρας;

Εεε απ'ότι έχω καταλάβει οι δύο drivers που είναι υπεύθυνοι για το φαν στο arch (it87 και k10temp) δεν είναι pwm-capable:

# pwmconfig revision 5857 (2010-08-22) This program will 
search your sensors for pulse width modulation (pwm) controls, and
test each one to see if it controls a fan on your motherboard. Note
that many motherboards do not have pwm circuitry installed, even
if your sensor chip supports pwm. We will attempt to briefly stop 
each fan using the pwm controls. The program will attempt to restore
each fan to full speed after testing. However, it is ** very important ** 
that you physically verify that the fans have been to full speed after
the program has completed.  

/usr/sbin/pwmconfig: There are no pwm-capable sensor modules installed

Αναλυτικό ποστ εδώ.

Αν το BIOS είναι fully updated? Την mobo την έιχα πάρει το καλοκαίρι του 2010

και είναι αυτή: Asus M4A87TD/USB3. Από τότε δεν έχω κάνει update. Πάντως στα windows 7

το φαν είναι μια χαρά οπότε δε νομίζω να φταίει το BIOS.

Αυτό που λες για fan control χωρίς pwm, πως το ελέγχω αν το υποστηρίζει? Γιατί φένεται ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το υποστηρίζει η μητρική σου, κάπου στο quiet fan στο bios πρέπει να σου δίνει επιλογές για DC-Fan ή PWM fan ;)

Εκεί βαλ'το DC και στην ανάγκη, ξεκούμπωσε και το 4ο καλώδιο στο φισάκι του φαν (το γαλάζιο) οπότε θα τον δει σαν απλό DC ανεμιστήρα και θα το διαχειρίζεται ΛΟΓΙΚΑ μόνη της η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ τα ανέβασα. Για κάποιο λόγο η φωτογραφική τα έβγαζε με ανάλυση 2000χκάτι και έπρεπε να τα μικρύνω ένα ένα. Τέσπα Qcontrol δεν βλέπω, μόνο ένα Q function.

Edit: Παίζει με update του bios να αποκτήσω το option?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ναι, γιατί το μεγαλύτερο αδερφάκι της, η Crosshair το έχει

11524f6c913203e9b.jpg

να στο κρύβει επιδή έχεις πάνω pwm, δεν νομίζω, αλλά δοκίμασε αποσυνδέοντάς το ή βάζοντας προσωρινά ένα με 3pin header.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm οταν λες να αποσυνδεσω το γαλαζιο καλωδιακι εννοεις να το τραβηξω απο το κλιπακι? Γιατι φενεται να ειναι ενωμενο. και καλωδιο με εξοδο 3 πιν δεν νομιζω να μπορω να βαλω γιατι το υπαρχων ειναι ενσωματομενο πανω στο φαν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να το βγάλεις από το πλαστικό φισάκι, πιέζοντας το έλασμα του από το πλάι με κάτι λεπτό

spintrak_minipac.jpg

μετά αν θέλεις ξαναμπαίνει χωρίς κόπο ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ εμενα τα καλωδια ειναι κιτρινο γαλαζιο κοκκινο μαυρο με αυτη τη σειρα. να βγαλω το κιτρινο η.το μαυρο? σοζ για το πρηξιμο

Link to comment
Share on other sites

OK ok. Το έκανα λοιπόν και δυστυχώς καμία αλλαγή το μόνο που παρατήρησα είναι το φαν να ανεβάζει τα rpm κατα 1000. Και το option δεν εμφανίστηκε. Να προσπαθήσω να αναβαθμίσω το BIOS?

Edit: Hmmmmm τώρα που chekara απο το aida τον sensor, βλέπω ότι και στα windows 7 το φαν έχει 2200 rpm. Παρ' όλ' αυτά δεν βγάζει άχνα. Παίζει να κάνει η gpu τη ζημιά? Πρέπει να έιμαι πολύ κουφός όμως.

Πω και μάλιστα παίζει να φταίει ο open source driver. Θα τα τσεκάρω αυτά και θα επιστρέψω

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δοκίμασε να πας σε latest bios, βάλε και το pin στην θέση του και αν δεν αποκτήσεις την επιλογή, καιρός να δεις κάτι σε aftermarket με 3pin να τελειώνεις μία και καλή ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now