skipper

Βοήθεια με νέο σύστημα υδρόψυξης

Recommended Posts

Τις καλησπέρες μου στην παρέα :)

Έχοντας παρακολουθήσει το -εξαιρετικό- watercooling thread του Σάκη και με την ιδέα της υδρόψυξης να παίζει αρκετό καιρό στο μυαλό μου, θέλω να την ψάξω σε μεγαλύτερο βάθος για το δικό μου σύστημα.

Επειδή είμαι όμως παντελώς άσχετος για το τι παίζει και χρειάζεται σε κάθε λεπτομέρεια θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.

Με ενδιαφέρει ένα αποδοτικό σύστημα που να καλύπτει CPU (AM3+), ram (με plexi) και full motherboard block (Crosshair V Formula). Επίσης σκεφτόμουνα για 3πλο radiator μιας που το Cosmos S μου μπορεί να το υποστηρίξει.

Για συνολικό κόστος έλεγα 300~350 ευρώ (και λιγότερο καλοδεχούμενο είναι :P ) και τρόπο παραγγελίας, μιας και από Ελλάδα μόνο το eworld βλέπω ότι δίνει αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter

τουτα ηθελα ναπαρω εγω πριν καιρο που ειχα ψηθει για νερα αλλα το αφησα πάλι.

βαλε και ενα ψυγειο και εισαι jet.

ιμο μην βαλεις στις ραμ. βαλε μονο ενα cpu και αν θες και μοβο αν και δεν βλεπω τον λογο.

εγω θα επαιρνα επισης ΕΚ και το block της μητρικης πάντως, ειναι και ομορφο.

http://www.ekwaterblocks.com/shop/blocks/motherboard-blocks/full-board-blocks/ek-fb-asus-crosshair-v-acetal.html

crosshair5_1.jpg

απλα μην παρεις το copper και πάρε το acetal το μαυρο για να ειναι ολα μαυρα και να βγαζουν μια κακια :D

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

μωρε το καταλαβα οτι το θες για το οπτικο το θεμα αλλα εμενα δεν με αρεσε ποτε το νερο στις μνημες.

για αυτα που ηθελα να παρω, ηταν κανα 20αρι τα μεταφορικα

θα επαιρνα τριπλο ψυγειο εγω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα.

Τα Swiftech είναι αποδοτικότερα από τα αντίστοιχα ek;

Χαρακτηριστικά λέω για το Swiftech Apogee HD

Ναι στο τριπλό θα πάω έχω σταμπάρει το συγκεκριμένο που έβαλα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

το εγραψα λαθος γιατι ειχα κατι αλλο στο μυαλο μου.

εννοουσα "θα επαιρνα χοντρο ψυγειο και οχι slim".

για τα blocks, δεν ξερω αν ειναι καλυτερα η οχι, εγω θα επαιρνα ενα που να μου αρεσει και το μαυρο το ΕΚ με αρεσει πολλα!

και αυτα τα 2 ειναι ωραια.

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p13181_Koolance-CPU-370SA--CPU---AMD.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p12830_Swiftech-Apogee-HD-4-Port-water-block-for-Intel---AMD---White.html

οι διαφορες πρεπει να ειναι πολυ μικρες οποτε παρει οποιο σε αρεσει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Koolance 370 - XSPC Raystorm

EK (All the same)

Apogee

Με αυτην την σειρα... και παντα με το καλυτερο "καθισμα" του μπλοκ.

και αν παρεις μπλοκ μητρικης, παρη καλη αντλια, γιατι ειναι πολυ περιοριστικες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω:

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter

Δεν εχει μεσα το μπλοκακι της μητρικης, γιατι δεν το εχει το μαγαζι αυτο...

Και τα δυο μπλοκακια μπορουν να ξαναχρησημοποιηθουν σε αλλο συστημα, αν κανεις ποτε αναβαθμηση!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να ξέρεις ότι στις μνήμες δεν χρειάζεσαι μπλοκ. Απλώς εγώ έτυχε να έχω στην άκρη από αγορά μνημών και απλώς το χρηισμοποίησα γιατί το είχα. Τέτοιο μπλοκ μπαίνει μόνο στις dominator καθώς βγαίνουν τα ψυκτράκια από πάνω και πατάει το μπλοκ. Για τα υπόλοιπα εμένα μου αρέσουν πολύ τα ΕΚ καθώς θεωρώ την τιμή τους πολύ καλή και είναι και αρκετά ευπαρουσίαστα αλλά και αποδοτικά ταυτόχρονα. Αντλία όπως είπε και ο Μιχάλης να πάρεις μία δυνατή κατά προτίμηση D5 είναι και ρυθμιζόμενη. Ψυγείο νομίζω ένα τριπλό είναι οκ για το κουτί σου όπως λες αλλά και ένα ακόμα δεν θα ήταν πρόβλημα για να χωρίσεις το loop σου σε "κομμάτια", δλδ σε ένα ψυγείο τα μισά μπλοκ και σε ένα ακόμα τα άλλα μισά. Τουλάχιστον εγώ έτσι βλέπω την υδρόψυξη όπως φαίνεται στο κουτί μου. Έχω μνήμες και επεξεργαστή σε ένα ψυγείο και την κάρτα σε ένα μικρότερο. Τώρα για το 3ο που έχω βάλει στο πάτωμα μην ρωτήσεις γιατί εμένα ρώτα τους άλλους που με φάγανε είναι άδειο και είναι άδειο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Barfastic κενό μου δείχνει το καλάθι αγοράς. :/

Σάκη έχω και το H70, οπότε θα μπορούσα να κάνω κάποια πατέντα και να χρησιμοποιήσω αυτό; Στις κάρτες πάντως δεν σκέφτομαι να βάλω γιατί θα βγει πολύ φαντάζομαι το τελικό budget και μου αρέσει και το CUII σαν εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένα parts - αν και η αντλία παίζει να είναι λιγάκι outdated - όχι ότι δεν είναι καλή (που είναι) απλά δεν πρέπει να είναι το πιο αθόρυβο pump ever... :)

:T:

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια αυτη ειναι για Ενυδρεια... Δεν κανει για ενα συστημα υδροψυξης με πολλαπλα μπλοκ, γιατι δεν εχει αρκετο head pressure.

Κατα προτιμηση

DDC/355/35X

D5/655

Phobya/EK/DCP 4.0

Phobya/EK/DCP 2.2

απλα να ξερεις οτι το συγκεκριμενο μαγαζι δεν τα εχει σε στοκ, στα παραγγελνει απο αλλο σιτε και οταν τα εχει στα στελνει σε εσενα. Γιατι πας μεσο μεσαζοντες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Στα βαζω με λινκακια...

EK FB ASUS Crosshair V Motherboard Waterblock : Copper Acetal |Specialtech UK Water Cooling Shop

Swiftech MCR320XP Extreme Performance 360mm Triple Radiator : MCR320XP |Specialtech UK Water Cooling Shop

EK Supreme HF Easy Mount Universal CPU Waterblock : Copper Acetal |Specialtech UK Water Cooling Shop

10Χ 1/4" Thread High Flow Barb Fitting for 1/2" (13mm) ID Tubing : Black |Specialtech UK Water Cooling Shop

XSPC 7/16" ID - 5/8" OD (11-16mm) High Flex Tubing : Clear |Specialtech UK Water Cooling Shop

Mayhems X1 Premix Fluid for Water Cooling 1 Litre : Red / UV Red |Specialtech UK Water Cooling Shop

Phobya Nano-G 12 Silent Waterproof 120mm Case Fan 1500rpm |Specialtech UK Water Cooling Shop

Συνολο 380.736 EUR (με μεταφορικα)

Και εχεις μια φοβερη βαση για επεκταση, με δυνατη αντλια, φοβερο ψυγειο (Βασιλιας εδω και καιρο μαζι με το Thermochill PA120.3). για της μνημες ραμ δεν πιστευω να χρειαζετε εκτος αν το θες για εμφανιση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now