Samaritan

ZOTAC GeForce GTX 680 Extreme Edition: Uber-end επιδόσεις σε μία κάρτα, γίνεται;

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ZOTAC GeForce GTX 680 Extreme Edition: Uber-end επιδόσεις σε μία κάρτα, γίνεται]http://reviews.hwbox.gr/news/zotac.jpg[/NEWS_IMG]Και άλλη μια εταιρεία έχει σειρά να επιδείξει την ισχύ της, με την ZOTAC να δίνει υποσχέσεις που θα αναταράξουν την διεθνής overclocking σκηνή. Ο λόγος για την Zotac GeForce GTX 680 Extreme Edition, την οποία διακρίνουμε παρακάτω: GK104 GPU, 2GB Hynix GDDR5 memory chips, VRM 12 φάσεων είναι από τα λίγα που την χαρακτηρίζουν, αφού διαθέτει και, server-grade tantalum και FPCAP multi-phase capacitors, GaNpowIR driver-MOSFETS, όλα ελεγχόμενα από το ChiL CHL8318 VRM Controller. Μην αμελήσουμε να αναφέρουμε πως η κάρτα διαθέτει συνδεσιμότητα με ένα πολύ ενδιαφέρον front-panel OC module, που μπορεί κυριολεκτικά να υποτάξει την κάρτα στον χρήστη, ή αλλιώς να προσφέρει real-time diagnostic information για συχνότητες λειτουργίας, τάσεις, ταχύτητα περιστροφής ανεμιστήρων κ.α. Και μιας και αναφέραμε ανεμιστήρες, διαθέτει συγκεκριμένα δύο, που απωθούν την θερμότητα χάρη σε ένα αλουμινένιο fin array και χάρη σε χάλκινα heatpipes. Η ZOTAC δεν διέδωσε περισσότερες πληροφορίες, ούτε για τις συχνότητες λειτουργίας ούτε και για την τιμή.

[img_ALT=ZOTAC GeForce GTX 680 Extreme Edition: Uber-end επιδόσεις σε μία κάρτα, γίνεται]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f7458eca3502.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ZOTAC GeForce GTX 680 Extreme Edition: Uber-end επιδόσεις σε μία κάρτα, γίνεται]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f7458ecb07f3.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ZOTAC GeForce GTX 680 Extreme Edition: Uber-end επιδόσεις σε μία κάρτα, γίνεται]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f7458ecbafe8.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ZOTAC GeForce GTX 680 Extreme Edition: Uber-end επιδόσεις σε μία κάρτα, γίνεται]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f7458ecc57e2.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ZOTAC GeForce GTX 680 Extreme Edition: Uber-end επιδόσεις σε μία κάρτα, γίνεται]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924f7458ecce86b.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις...οτι και να βαλουνε πανω με το 256bit και 192 bandwidth η καρτα τρωει ενα φρενο απο 6πιστονες brembo.Και μην μου πειτε οτι δεν παιζει ρολο αυτο τωρα...και ΑΜΑ δεν παιζει ρολο πρακτικα παιζει ψυχολογικα:P

Link to comment
Share on other sites

John παραείναι πιο σύνθετο, στην μεριά των back end, το αν το 256 είναι στα αλήθεια τροχοπέδη. Το αν είχες έναν πιο φαρδύ δίαυλο, κόστιζε σε correction codes που δεν ευνοούνταν από το chip, είναι πραγματικά ένα θέμα που δεν μπορείς να το ξέρεις κοιτώντας "από έξω" ;)

Δηλαδή αυτό που λέω, είναι ότι... χεχ... μηχανικοί την έφτιαξαν - σίγουρα είχαν σκεφτεί αρκετές παραμέτρους πριν καταλήξουν :)

Link to comment
Share on other sites

John παραείναι πιο σύνθετο, στην μεριά των back end, το αν το 256 είναι στα αλήθεια τροχοπέδη. Το αν είχες έναν πιο φαρδύ δίαυλο, κόστιζε σε correction codes που δεν ευνοούνταν από το chip, είναι πραγματικά ένα θέμα που δεν μπορείς να το ξέρεις κοιτώντας "από έξω" ;)

Δηλαδή αυτό που λέω, είναι ότι... χεχ... μηχανικοί την έφτιαξαν - σίγουρα είχαν σκεφτεί αρκετές παραμέτρους πριν καταλήξουν :)

Δλδ θες να μου πεις οτι αν ειχε 384bit δεν θα πηγαινε καλητερα?

Να σου πω τι διαβασα σε review και συγκεκριμενα σε τεστ πανω στο crysis.

Λεει:αναβασαμε τον core clock στα 1267mhz with no luck to gain more frames οποτε αποφασησαμε να κλοκαρουμε την μνημη στα 7000+ με αποτελεσμα η αποδοση να ανεβει 7-10%.Αυτο συμβενει due to lack of memory bandwidth.

Δεν θυμαμαι site αλλα ειναι κανα δυο που μετρανε στο crysis 1 οποτε με λιγο ψαξιμο θα το βρητε.

Ειπε οτι δεν εποφελει ολα τα παιχνιδια αλλα κυριος crysis και μετρο 2033,αυτα που θελω και εγω δλδ.Οποτε δυσταζω να δοσω 550ε και να παρω 256bit.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το διπλο post.

Βρηκα κατι παρομιο απο AnandTech

Given the large gap in theoretical performance between the GTX 680 and GTX 580, as it turns out we’ve run into one of the few scenarios where the GTX 680 doesn’t improve on the GTX 580: memory bandwidth. In our overclocking results we discovered that a core overclock had almost no impact on Crysis, whereas a memory overclock improved performance by 8%, almost exactly as much as the memory overclock itself. When it comes to the latest generation of cards it appears that Crysis loves memory bandwidth, and this is something the Radeon HD 7900 series has in spades but the GTX 680 does not. Thankfully for NVIDIA not every game is like Crysis.

AnandTech - NVIDIA GeForce GTX 680 Review: Retaking The Performance Crown

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι λέμε.

Οι καλές κάρτες πάνε τις μνήμες αρκετά ψηλά, στα reviews κανείς δεν τις πήγε τέζα.

Ούτε έκατσε κανείς να δεί από ποιά συχνότητα και πάνω δεν δίνουνε κάτι ή αν δίνουνε μέχρι τελευταίου MHz.

Link to comment
Share on other sites

john μην μπερδευεις τα bit με τα hz

αν αλλαξεις bit μπορει να θελει να αλλαξεις αρχιτεκτονικη με αποτελεσμα το συγκεκριμενο τσιπακι μπορει να ειναι πιο αργο στην ταδε αρχιτεκτονικη

Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτουμε οτι μια 260 εχει 448bit αλλα στην ουσια δεν εχει καμια σχεση με την 580-680 που εχει 384-256 τοτε ναι εχει μια λογικη του οτι δεν παιζει ρολο και παει αναλογα.Απλα μου εχει κολισει στο μυαλο λεω ρε τους γιοταδες 256bit ελεος.Δεν μου κολαει ψυχολογικα δεν ξερω:hehe:

Το boost παιζει να το κανουμε disable?Oλοι λενε οχι αλλα κανεις δεν εχει μιλησει για bios tweak.Και το boost επισης δεν μου αρεσει.Εβλεπα gaming με fraps και boost usage και οταν το boost χαμηλωνε απο 75 fps εβλεπες 60.Οχι εχω θελω να ειναι καρφωμενα τα fps,τερμα οσο παει και δεν παει η καρτα εκει να λιωσει:whip:

Link to comment
Share on other sites

Ρε πραγματικά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποια να πάρω :hehe:

εεε σοφο αμα παρεις απο εξω καρτα custom ψινομαι και εγω,3 θα παρουμε μια εσυ και δυο εγω.:P

Θα μιλησουμε και απο κοντα την κυριακη;)

Link to comment
Share on other sites

Που τις πουλάνε αυτές;

After the launch of GeForce GTX 680, various manufacturers try their means to introduce their reference models, while now Zotac is preparing for its GeForce GTX 680 Supreme Edition graphics card to satisfy the need of high-end and overclocking players. However, the card is only available in China.

Link to comment
Share on other sites

Ρε πραγματικά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποια να πάρω :hehe:

κι εγω μια απο τα ιδια....

και οι 2 καρτες (7970-680) ειναι στα ιδια λεφτα.... ποια ομως θα σου δωσει τη μεγιστη αποδοση με overclocking;;;:que:... αξιζει δηλαδη να περιμενουμε να βγουν custom 680 η να χτυπησουμε μια 7970 μες το πασχα και να τελειωνει;;;;

επισης η αποδοση της 680 αναμενεται να βελτιωθει με καινουριος drivers ετσι;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χτυπισεις μια 7970 να τελειωνεις?

Χτυπα μια 680 να τελειωνεις:whistling:

γιατι με 680 δεν τελειωνεις, πρεπει να περιμενεις να βγει custom cooler, και αν οντως ειναι ανωτερη η ιση με την 7970 σε full oc κατασταση οσον αφορα 1080p gaming ασχετως με 3d, psysx κλπ τοτε αξιζει να περιμενεις... αν ομως δεν ακουει στα mhz, η πρεπει να ειναι 100mhz πανω απο την 7970 για να την περασει, τοτε δεν λεει...

μιλαω παντα ως καταναλωτης και κοιταω τι με συμφερει....

επισης, εχει ακουστει τελικα ποτε θα βγουν οι gk110;;; μην γινει καμια φαση οπως την 480 και παρεις την 680 και μετα δεν μπορεις να την κανεις sli αν δεν παρεις μεταχειρησμενη....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now