venisk

Πρόβλημα με zalman ψήκτρα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα φιλαράκι που έχει μια zamlan ψήκτρα και ο ανεμιστήρας της έχει κολλήσει στο τέρμα..ο επεξεργαστής είναι στους 40c δεν ζορίζεται καθόλου και έκανα κ update το bios (p5n-t deluxe intel 8400) έχει κανείς ιδέα τι μπορείς να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη μητρική δουλεύει κανονικά; Έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις;

Συνήθως στο bios των GB έχει μια ρύθμιση CPU smart fan control κάτω απ' το menu pc health status. Απλά ενεργοποίησέ την.

Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS μέσα στο Hardware Monitor, τι ρυθμίσεις έχουν γίνει στην ψύκτρα;

Γιώργο στο hardware monitor μόνο για το qfan και για το warning στις στροφές έχει..τα δοκίμασα ολα enable disable οτι στροφές γράφει ακόμα και disable..όλα τα άλλα σε ότι αφορά oc είναι στο auto.

Σε άλλη μητρική δουλεύει κανονικά; Έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις;

Συνήθως στο bios των GB έχει μια ρύθμιση CPU smart fan control κάτω απ' το menu pc health status. Απλά ενεργοποίησέ την.

Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα..θα ψάξω στο health status αλλά νομίζω 99% πως μόνο τα voltage έβλεπα που απλά γύριζαν σε ignore..

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν ξεχνάς κάτι @ bios (pwm mode/dc fan mode) μέσα στο qfan, τότε μακάρι κάτι να έπαθε το fanάκι και όχι η μητρική... δοκίμασε ένα άλλο spare fan :)

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς..και silent κ optimal κ performance στο qfan..θα δοκιμάσω όταν ξαναπάω ένα άλλο fan να επιβεβαιώσω τ έχει κολλήσει. thanks

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now