mofori

intake/exhaust

Recommended Posts

καλησπεροχαιρετω σας,

απο πλευρας ψύξης και θερμοκρασιών του κουτιου, τι ειναι καλυτερο?

α) περισσοτερος αερας να μπαινει απ'οσο βγαινει?

β) περισσοτερος αερας να βγαίνει απ'οσο μπαίνει

γ) ίδια περίπου ποσότητα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει περισσότερο (φιλτραρισμένο) αέρα να μπαίνει και λιγότερο να βγαίνει, τότε λόγω της θετικής πίεσης θα γλυτώσεις και αρκετή σκόνη από τις διάφορες εγκοπές/ανοίγματα :)

Link to comment
Share on other sites

αν και εχει φίλτρα το κουτι (που μάλλον θα πάρουν ποδι) δε μ'ενδιαφέρει το θέμα σκόνη μιας και έχω ενα κομπρεσσερακι 2,5 άτια για να κανω τα βαψιματακια μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις είδα τον τίτλο μου ήρθαν αναμνήσεις στο μυαλό αξέχαστες :hehe:

κάτι για έναν ανεμιστήρα τροφοδοτικού ας πουμε; :D

πάντως συμφωνώ κ γω, ίση ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει εγω, ειναι καλυτερο το θετικο γιατι παρεχεις περισοτερο ψυχρο αερα στο κουτι... το οποιο αναλαγοςο με της εγκοπες που υαπρχουν θα βγαινει με αλλη δυναμη...

κοινος, ειναι πιο δυσκολο να ρουφιξη το κουτι αερα απο της εγκοπες, παρα να το αποβαλλει...

και απλα να ακταλαβετε βαλτε το χερι σας πανω απτο στομα σας αφηνοντας ενα πολυ μικρο ανοιγμα. και εκπνοηστε, τωρα ρουφηξτε.... αν δεν πνιγήκατε θα καταλαβετε αυτο που λεω...

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Epic thread is epic. :hehe: @Mofori Καλό θα ήταν να μην υπάρχει πίεση εντός του κουτιού πάντως.

Και εγώ μόλις έιδα τον τίτλο λύθηκα στα γέλια και λέω ο Τσάγκος θα απαντήσει σίγουρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καλύτερα είναι να μπαίνει περισσότερος αέρας και να βγαίνει λιγότερος.

Παρά να βγαίνει περισσότερος και να μπαίνει λιγότερος.

Αλλή μια ερώτηση επειδή έχει πολύ σκόνη το ψυγείο το δικό μου και ούτε με άερα δεν φεύγει και φαίνεται λίγο καφέ.

Μπορώ να το βουτήξω μέσα σε μια λεκάνη (το ψυγείο μόνο και να το βγάλω και να το αφήσω να στεγνώσει? θα πάθει τίποτα.

btw αύριο περιμένω τους typhon 1850rpm και άμα με βολέψουν θα πάρω και τους 1450 για το Case.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εκανα!

Με ενα σουιφερακι δοκιμασε...

Αρχικα φυσα το.... αν θες πηγαινε στο βενζιναδικο και φυσα το με το κομπρεσσερακι που σιγουρα θα εχουν.

Αν δεν ειναι και παλι αρκετα καθαρο, ζεστανε λιγο απιονισμενο νερο, μουλιασε ενα πανακι, ισα ισα να εχει υγρασια, και απαλα απαλα πατα πανω στο ψυγειο...

το τελευταιο πραγμα που θα εκανα ειναι να το πλυνεις!

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα και σε Βενζινάδικο αλλά ξέρεις έχει αυτό το καφέ χρώμα από την σκόνη.

μετά δοκίμασα και τα άλλα που αγοράζεις με 5 ευρώ πήρα 2 σπρέι αέρα τα πέρασα απο τα Fins ένα ένα η σκόνη έχει φύγει.

μια χαρά τις συνιθισμένες θερμοκρασίες έχω όπως είχα πάντα όταν το είχα πρωτοπάρει

αλλά δεν είναι μαύρο όπως ήτανε.

edit: και την Η80 την έχω πίσω στην exaust θέση τα Fans πως να τα βάλω να τραβάει από πίσω και να χώνει μέσα στο κουτί (και όταν το έχω έτσι εγώ προσωπικά ο ζεστός αέρας βγαίνει από πάνω)

η να πέρνει από μέσα πως τα έξω (και όταν γίνεται αυτό βγαίνει λίγος ζεστός αέρας από πάνω και ολος ο ζεστός βγαίνει από την Η80 γενικά έχει ένα ζεστό κλίμα εκεί πέρα.

Link to comment
Share on other sites

το καφε μπορει να ειναι οξειδωσει (καπως ετσι λεγετε) του μεταλλου... ειναι φυσιολογικο...

τες πα θα το κάνω αύριο, που θα έρθουν και τα καινούρια Fans και θα βάλω και φοτό θα ανοίξω και θέμα.

Link to comment
Share on other sites

το καφε μπορει να ειναι οξειδωσει (καπως ετσι λεγετε) του μεταλλου... ειναι φυσιολογικο...

προφανως, αν το ψυγειο ειναι απο χαλκο, αυτο που φαινεται καφε ειναι ο χαλκος που εχει φυγει η μαυρη μπογια απο πανω του. τα οξειδια του χαλκου (δηλαδη η σκουρια του) εχουν πρασινο χρωμα.

btw γιατι γελάσατε ολοι με τον τίτλο του thread? μονο εγω δεν το έπιασα? :que:...

Link to comment
Share on other sites

Thumbs up

Μου ήρθανε σήμερα τα Fans από scythe typhon 1850 rpm

Μπορώ να πω ΈΝΑ ΜΕΓΆΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΣΤΟΝ Βarf!

είμαι υπερ ευχαριστημένος! και παράγγειλα άλλους 5 :P

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βρηκες λυση!

Μοφορι, γελανε γιατι η καυλογκαζι νομιζαν οτι ηθελες να ρωτησεις για εισαγωγες, φιλτροχοανες κτλ, και χταποδια εξατμισης κτλ κτλ... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now