Recommended Posts

Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την αγορα μιας μητρικης το αμεσως επομενο διαστημα.Προς το παρον εχω την μητρικη της υπογραφης μου αλλα συντομα το μηχανημα θα μετακομισει στο εξοχικο οπου πηγαινω συχνα.Επισης εχω το cosmos 2 εδω και καθεται και περιμενει μητρικη και επεξεργαστη.Τα κριτηρια ειναι:

1.Κατα προτιμηση Ε-ΑΤΧ μητρικη ειδαλλως θα φανταζει σαν νανος μεσα στο cosmos.

2.Κατα προτιμηση μαυρο,κοκκινο,ασπρο,γκρι (μονο ενα η' και συνδυασμος) σαν χρωματισμοι για να δενει το συνολο με τα υπολοιπα (πχ modular sleeved καλωδια τροφοδοτικου)

3.Δυνατοτητα μελλοντικης αναβαθμισης σε sli με 2 triple slot καρτες γραφικων συν χωρος για μια καρτα ηχου

3.PCI-express 3.0 x16 αν υπαρχει δυνατοτητα για 16x σε sli ακομα καλυτερα.

4.Προτιμηση σε εταιρειες asus,evga

Το αρχικο πλανο ελεγε Ζ77 και 3770Κ αλλα μπορω να επαναθεωρησω προς το Χ79 αν δεν μπορω να βρω μητρικη που να με καλυπτει στα περισσοτερα απο τα παραπανω.Η rog Z77 formula οπως και νεα sabertooth ειναι ελκυστικες αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι με καλυπτουν αρκετα.Η evga επισημως ακομα δεν εχει δειξει τιποτα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το 1155 και το Ζ68 και θεωρω το Χ79 υπερβολη και πανακριβο για την χρηση που κανω.Εκτος του οτι απο το Χ58 με rampage 3 και 960 δεν ημουν τοσο ευχαριστημενος απο οσο ειμαι τωρα με το Ζ68 και τον 2700Κ.Δεν θελω να την ξαναπατησω.

Αυτα.Τα φωτα σας παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Σου άλλαξα τον τίτλο για να είναι πιο κατατοπιστικός. Το decisions, decisions... δεν παραπέμπει σε κάτι, για αυτό ίσως να μην βοήθησε κάποιος.

Το NDA των Z77 μητρικών λήγει σε 2 ημέρες από τώρα. Το NDA των Ivy Bridge επεξεργαστών λήγει στις 23 Απριλίου. Έχε λίγο υπομονή μέχρι τέλη Απρίλη και θα δεις ότι θα σκάσουν μύτη στην αγορά άπειρες Z77 λύσεις.

Πάμε τώρα παρακάτω. Καταρχάς, δεν πρόκειται να βγουν Z77 E-ATX μητρικές, οπότε αν θες κάτι αναγκαστικά σε αυτό το form factor, θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο chipset. Σε βλέπω λοιπόν για κάτι σε XL-ATX με Z77 ;)

Και πάλι όμως θα πρέπει να αράξεις λίγο γιατί δεν θα βγουν XL-ATX Z77 μητρικές με το καλημέρα, ειδικά εφόσον θες κάτι σε ASUS ή EVGA επειδή κινούνται και στα χρώματα που προτιμάς. Σίγουρα η ASUS Maximus V Extreme θα καθυστερήσει πολύ. Προς το παρόν έχει επιβεβαιωθεί μόνο η Maximus V Gene.

Διαβάζοντας όμως το post σου προς το τέλος μπερδεύτηκα λίγο. Αρχικά λες ότι προτιμάς κάτι σε E-ATX και μετά λες ότι σκέφτεσαι για Z77 Sabertooth? Μα αυτή είναι ATX, ούτε καν XL-ATX.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όμως το post σου προς το τέλος μπερδεύτηκα λίγο. Αρχικά λες ότι προτιμάς κάτι σε E-ATX και μετά λες ότι σκέφτεσαι για Z77 Sabertooth? Μα αυτή είναι ATX, ούτε καν XL-ATX.

αφου δεν υπαρχει κατι αλλο να δω προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θες. Το Χ79 είναι η κορυφαία πλατφόρμα προς το παρόν. Το Ζ77 το συναγωνίζεται επάξια αν αναλογιστείς και την χαμηλότερη τιμή.

Για μένα πάρε Ζ77 όταν με το καλό βγουν στην αγορά και με τα υπόλοιπα χρήματα κράτα τα για τίποτε άλλο :D

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικο πλανο ελεγε Ζ77 και 3770Κ αλλα μπορω να επαναθεωρησω προς το Χ79 αν δεν μπορω να βρω μητρικη που να με καλυπτει στα περισσοτερα απο τα παραπανω.Η rog Z77 formula οπως και νεα sabertooth ειναι ελκυστικες αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι με καλυπτουν αρκετα.Η evga επισημως ακομα δεν εχει δειξει τιποτα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το 1155 και το Ζ68 και θεωρω το Χ79 υπερβολη και πανακριβο για την χρηση που κανω.Εκτος του οτι απο το Χ58 με rampage 3 και 960 δεν ημουν τοσο ευχαριστημενος απο οσο ειμαι τωρα με το Ζ68 και τον 2700Κ.Δεν θελω να την ξαναπατησω.

Αυτα.Τα φωτα σας παρακαλω...

Εγώ μπερδέυτηκα με τα bold. Τελικά θέλει X79 ή δεν θέλεις X79?

1.Κατα προτιμηση Ε-ΑΤΧ μητρικη ειδαλλως θα φανταζει σαν νανος μεσα στο cosmos.

2.Κατα προτιμηση μαυρο,κοκκινο,ασπρο,γκρι (μονο ενα η' και συνδυασμος) σαν χρωματισμοι για να δενει το συνολο με τα υπολοιπα (πχ modular sleeved καλωδια τροφοδοτικου)

3.Δυνατοτητα μελλοντικης αναβαθμισης σε sli με 2 triple slot καρτες γραφικων συν χωρος για μια καρτα ηχου

3.PCI-express 3.0 x16 αν υπαρχει δυνατοτητα για 16x σε sli ακομα καλυτερα.

4.Προτιμηση σε εταιρειες asus,evga

To Cosmos II δεν έχει side window, οπότε μήπως θα έπρεπε να κάνεις μια υποχώρηση στο θέμα των χρωμμάτων και ένα βήμα μπροστά στο θέμα της χρηστικότητας? Τι θα έλεγες για μια Asrock μάυρη-χρηση ή μια Gigabyte matte blck με λίγο μπλέ?

Ακόμα και E-ATX να μην έιναι η μητρική, άμα έιναι απλά ATX μπορείς να πάς σε Z77 εφόσον βρεθέι κάποιο με 2 τριπλά PCI-E και πιθανότατα να βοηθάει και στο Air-Flow επειδή θα έιναι μικρότερη.

Για E-ATX πάντως πάς μόνο σε πανάκριβες X79 και σε τίποτα αλλο για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα σηκωθεί μια είδηση με Z77 EVGA που υποστηρίζει Quad SLI και έιναι πάνω κάτω αυτό που ζητάς :)

Κάνε λίγο υπομονή και θα δείς! Σήμερα ανακοινώθηκε :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις να θα βγει τελικα maximus extreme σε Z77 τελικα; η' να κανω preorder την EVGA;

Θα βγει αλλά θα αργήσει πολύ ακόμα...μιλάμε για Ιούνιο-Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά (ας με διορθώσει κάποιος)

Όλες οι μητρικές και χ79 και ζ77 υποστιρίζουν quad sli/crossfire αλλά στην ζ77 απλά πρέπει να έχεις 2 δυπήρινες κάρτες σωστά? γιατί έχουν μεν μόνο 2 pci-e γιατί όλες λενε quad sli/crossfire / crossfire/sli

ενώ χ79 στις περισσότερες πέρνει μέχρι 3ις μονοπύρινες αλλά και 2 δυπίρινες γιατί υποστιρίζουν και αυτές quad βλ. sabertooth x79

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now