Recommended Posts

[NEWS_IMG=ZOTAC ZT-Z77-U1D: Overclocking Monster!]http://reviews.hwbox.gr/news/zotac.jpg[/NEWS_IMG]H ZOTAC International, ηγέτιδα στην κατασκευή μητρικών καρτών και καρτών γραφικών, φύλαγε καλά τα μυστικά της σύμφωνα με τις υλοποιήσεις γύρω απο το socket 1155 που θα υποστηρίζουν την 3η γενιά Intel Core processors. Μετά από την ανακοίνωση των mini-itx μητρικών έφτασε η ώρα να πετάξει και τον άσο στο τραπέζι με την ονομασία ZOTAC ZT-Z77-U1D. Η νέα μητρική ξεχωρίζει για την ποιότητα κατασκευής αλλά και για τις overclocking δυνατότητες, απευθυνόμενη τόσο σε euthusiasts όσο και σε σκληροπυρηνικούς overclockers για τις οι απαράμιλλες επιδόσεις της. Η ZOTAC ZT-Z77-U1D είναι βασισμένη στο Intel Z77 Express Chipset και θα διαθέτει ATX Form Factor.

Η εταιρεία έδωσε ιδιαίτερη προσοχή στα τεχνικά χαρακτηριστικά ώστε η νέα μητρική να αποτελέσει την πιο ολοκληρωμένη πρόταση της αγοράς ενσωματώνοντας ηλεκτρικό κύκλωμα 27 Phase VRM, τέσσερις θύρες υποδοχής μνημών DDR3 2133+, δυο θύρες SATAΙΙΙ 6Gbps, τεσσερις θύρες SATAΙΙ 3Gbps, δυο PCI-Express 3.0 x16 slots με υποστήριξη SLI™ και CrossFireX™ Technology (8x/8x), τέσσερα PCI-E 2.0 x1 slots, Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 και έξι θύρες USB 3.0. Η μακροσκελής λίστα των χαρακτηριστικών περιλαμβάνει επίσης 8+2-channel HD audio που υπόσχεται κορυφαία ακουστική εμπειρία και τρεις θύρες εξόδου σήματος (DVI, HDMI και DisplayPort). Τα χαρακτηριστικά όμως που πρόκειται να προκαλέσουν τον θαυμασμό των overclockers είναι το UEFI BIOS, debug led, κουμπιά Power on, Reset, Clear Bios και ελάχιστους πυκνωτές που παρεμποδίζουν την ευκολότερη εγκατάσταση κάνιστρων για υγρό άζωτο. Τέλος η μητρική τροφοδοτείται από ένα 8-PIN CPU Power Connector και ένα 4-PIN MOLEX (απαραίτητο στην περίπτωση δυο καρτών γραφικών)

Η διαθεσιμότητά της ZOTAC ZT-Z77-U1D αναμένεται άμεσα σε άγνωστη προς το παρόν τιμή γνωριμίας.

[img_ALT=ZOTAC ZT-Z77-U1D: Overclocking Monster!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f84aad88f8d6.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ZOTAC ZT-Z77-U1D: Overclocking Monster!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f84aad8a73c1.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ZOTAC ZT-Z77-U1D: Overclocking Monster!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f84aad8c9e58.jpg[/img_ALT]

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αν και σαν looks μου αρέσει δεν θα την αγόραζα.

Για αρχή περίμενα να έχει ISRT connector, αλλά αυτό δεν είναι standard. Ήθελα καμιά SATA παραπάνω σίγουρα και επίσης ας τους ενημερώσει κάποιος πως εν έτη 2012, οι 2 PCI-express θύρες είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ για μητρική. Ακόμα και αν είναι overclocker oriented όπως λένε θα ήθελε κανείς τουλάχιστον 3.

Επίσης η 2η PCI-express με την 1η, θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους.

Τέλος, η θέση της μπαταρίας είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

τα γραμματα στα νρμ/μοσφετ ειναι στραβα?

ενα πουλακι μου ειπε οτι και η γιγα θα βγαλει κατι στα χρωμματα μου... περιμενω να δω, αλλιος αυτη ειναι πρωτος στοχος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αν και σαν looks μου αρέσει δεν θα την αγόραζα.

Για αρχή περίμενα να έχει ISRT connector, αλλά αυτό δεν είναι standard. Ήθελα καμιά SATA παραπάνω σίγουρα και επίσης ας τους ενημερώσει κάποιος πως εν έτη 2012, οι 2 PCI-express θύρες είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ για μητρική. Ακόμα και αν είναι overclocker oriented όπως λένε θα ήθελε κανείς τουλάχιστον 3.

Επίσης η 2η PCI-express με την 1η, θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους.

Τέλος, η θέση της μπαταρίας είναι επιεικώς απαράδεκτη.

πράγματι

έπρεπε το 2ο pci-e να το εχει στη θεση του 2ου pci-e x1

2 ακομα sata θα ηταν καλυτερα

επισης 3 εξοδους εικονας ειναι πολυ...ανταπτορες

επίσης την κόβω αρκετά ακριβή

για εμένα ιδανικές θέσεις τα pci-e τα εχει η asus sabertooth z77( που μάλλον θα πάω σε αυτη)

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο μαυρα καλωδιακια που φευγουν απο πισω απο του τυπου coaxial τι ειναι??..Χυμα δεν ειναι η κανω λαθος??..

Shield καλωδιάκια για κεραίες wifi ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now