Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Αναζητώ για ένα γνωστό ένα all-in-one pc αλλά ψάχνοντας είδα ότι συμφέρει απόλυτα να πάρει ένα desktop που να διαλεχτούν 1-1 τα parts. Έχω φτιάξει μια σύνθεση intel και θέλω την άποψη σας. Είναι για έγγραφα κυρίως και για ίντερνετ αλλά για να αντέξει στο χρόνο έβαλα ενα λίγο καλύτερο επεξεργαστή από ό,τι ίσως χρειάζεται.

Κουτί: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: Asus TA-8H1 Midi Black/Silver Case - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Μητρική: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: ASROCK H61M/GS, B3, s1155 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Επεξεργαστής: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Επεξεργαστές :: INTEL CORE i3-2100 3.1GHz s1155 Sandy Bridge - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

RAM: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Kingston HyperX Blu 4GB DDR3 1333MHz KHX1333C9D3B1/4G - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Τροφοδοτικό: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Τροφοδοτικά :: Corsair Builder Series 430W V2 80+ PSU - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Σκληρός: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Σκληροί Δίσκοι :: Hitachi Deskstar 500GB Sata II 16MB, 7K1000.C , 0F10381 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

DVD: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Optical & Tape Drives :: Samsung DVD-RW SH-222BB/BEBE Bulk - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Οθόνη: Περιφερειακά & Αξεσουάρ :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Samsung S19A100N 19" LED Monitor - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Λειτουργικό: Υπολογιστές & Hardware :: Λογισμικό :: Λειτουργικά Συστήματα Υπολογιστών :: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit DSP SP1 Greek - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Κι έτσι είναι περίπου στα 540? τη στιγμή που τα all-in-one ξεκινάνε από 500 περίπου. Εκτιμώ ότι το 40αρι δεν είναι τίποτα μπροστά στη διαφορά του i3 από έναν π.χ. AMD A4 ή A6 ή από το να έπαιρνα αυτό τον επεξεργαστή (Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Επεξεργαστές :: INTEL PENTIUM DUAL CORE E5700 3.0GHz BOX - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών) με αυτή την κάρτα γραφικών (Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κάρτες Γραφικών :: Gainward GeForce 210, 1024MB, DDR3 (4260183361923) - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών) Και στις 2 περιπτώσεις τα συστήματα που έφτιαξα είναι κοντά στο 500αρι. Νομίζω ότι το παραπάνω τα σκίζει. Αλλά ακούω τις απόψεις σας ....

Link to comment
Share on other sites

τα all in one ειναι αυτα

toshiba-all-in-one.jpg?w=440&h=330

εχουνε τα παντα πισω απο την οθονη και τιποτα αλλο, τα οποια μοιαζουνε πολυ σε ποιοτητα, κατασκευη, αποδοσεις αλλα και ψυκτικες ικανοτητες σε laptop παρα σε σταθερο pc

και βεβαια συμφερει να στησεις ενα pc κομματι κομματι

για οικονομικο pc για απλη χρηση θα διαλεγα ενα amd fm1 socket

γιατι τα apu εχουνε ενσωματωμενη καρτα γραφικων και επεξεργαστη στο ιδιο τσιπακι και δεν χρειαζεται να δωσεις εξτρα λευτα για καρτα γραφικων. Και αν δεν φτανουν τα συγκεκριμενα γραφικα παιζει το λεγομενο hybrid crossfire, που σημαινει βαζεις μια amd καρτα γραφικων επιπλεον με τον κλασικο τροπο, και συνεργαζεται με το apu για καλυτερα γραφικα.

Και σε αυτη τη λυση το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις να ερθει το fm2 socket

τελη μαιου-αρχες ιουνιου

περισσοτερα εδω και εδω

και ενα review του AMD A6-3650 για να δεις τι παιζει εδω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το anandtech αλλά στην σύγκριση μεταξύ 3650 και 2100, ο 2100 φεύγει πανυγηρικά μπροστά, ακόμη και στα multithreaded benchmarks και καίει λιγότερο, που σημαίνει λιγότερο θόρυβο στο κουτί.

Τα μόνα + της fm1 πλατφόρμας είναι η igp που αν δεν την χρειάζεσαι, θα σου πρότεινα να πάς προς s1155 και η δυνατότητα overclocking, που από τα λεγόμενά σου , κρίνω ότι δεν σε ενδιαφέρει.

Απλά αν σε παίρνει οικονομικά βρες μητρική που υποστηρίζει τους ivy bridge, μιας και ποτέ δεν ξέρεις.(κάτι σε h67 ίσως).

Τα AIO, όπως λες εσύ και ο Yoshi, προφανώς δεν συμφέρουν, ειδικά στα χρήματα που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια συμφερει να στησεις ενα pc κομματι κομματι

για οικονομικο pc για απλη χρηση θα διαλεγα ενα amd fm1 socket

γιατι τα apu εχουνε ενσωματωμενη καρτα γραφικων και επεξεργαστη στο ιδιο τσιπακι και δεν χρειαζεται να δωσεις εξτρα λευτα για καρτα γραφικων. Και αν δεν φτανουν τα συγκεκριμενα γραφικα παιζει το λεγομενο hybrid crossfire, που σημαινει βαζεις μια amd καρτα γραφικων επιπλεον με τον κλασικο τροπο, και συνεργαζεται με το apu για καλυτερα γραφικα.

[/url]

Είχα φτιάξει μια σύνθεση με τον A4-3400. Τα μισά parts είναι ίδια οπότε απλά αναφέρω όσα διαφέρουν:

Μητρική: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: Gigabyte A75M-S2V, FM1 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Σκληρός: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Σκληροί Δίσκοι :: WESTERN DIGITAL CAVIAR BLUE 500GB SATA3, 16MB (WD5000AAKX) - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών (επειδή ημητρικη αυτη παιρνει κα SATA 3)

RAM: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Patriot Signature DDR3 4GB CL9 PC3-12800 1600MHz PSD34G16002H - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών (γιατι υποστηριζει 1600Μηζ) Αν και από άλλο thread στο φορουμ διαβασα οτι καλο ειναι και ακομα μεγαλυτερος χρονισμος οποτε ισως πηγαινα και εδω: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Kingston HyperX 4GB DDR3 1866MHz KHX1866C9D3/4G - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Όπως και να έχει, προτίμησα και έθεσα ως αρχική σύνθεση αυτή με τον i3 διότι 50? είναι περίπου η διαφορά τους και νομίζω ότι ο i3 είναι πολύυυυυ καλύτερος και λόγω συχνότητας και λόγω hyperthreating και λόγω intel (παρ'οτι παντα περιμενα και περιμενω την εκπληξη απο την AMD). Αλλωστε κι αυτος εχει τσιπακι και δεν θα χρειαστει καρτα γραφικων. Αλλωστε η μητρικη υποστηριζει τα Intel HD και την διαλεξα γι'αυτο το λογο.

Τα μόνα + της fm1 πλατφόρμας είναι η igp που αν δεν την χρειάζεσαι, θα σου πρότεινα να πάς προς s1155 και η δυνατότητα overclocking, που από τα λεγόμενά σου , κρίνω ότι δεν σε ενδιαφέρει.

Απλά αν σε παίρνει οικονομικά βρες μητρική που υποστηρίζει τους ivy bridge, μιας και ποτέ δεν ξέρεις.(κάτι σε h67 ίσως).

Τα AIO, όπως λες εσύ και ο Yoshi, προφανώς δεν συμφέρουν, ειδικά στα χρήματα που ψάχνεις.

Οι h67 υποστηρίζουν ivy bridge ? Από όσο έψαξα και ήξερα οι μητρικές τους είναι πολύ ακριβές. Ή τουλάχιστον είναι πολύ καλές. Δεν έχουν βγει για λιγότερο απαιτητικούς χρήστες. Ίσως όταν βγουν οι επεξεργαστές. Αλλά θα είναι τέτοιοι οι επεξεργαστές αυτοί που δεν θα μπορείς να πάρεις φθηνη΄μητρική. Και από αυτή την άποψη δεν θα ειναι χρησιμοι εδω. Άλλωστε, το pc νομίζω θα την αντέξει άνετα την 4ετια 5ετια. Είναι για γραφείο οπότε δεν θα χρησιμοποιείται όλη μέρα. Μετά την 4ετια αν θέλει να κάνει αναβάθμιση οι i5 θα είναι πιο φθηνοι τοτε (αν υπαρχει κανενας στην αγορα :P ) .....

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά αυτό που με απασχολεί είναι αν το 50αρι αξίζει. Για εμένα και μόνο που πάω σε 2ης γενιάς Intel δεν υπάρχει αυτή η διαφορά. Τιμη/αποδοση είναι τρελά value for money. Απλά δεν έχω δουλέψει με Intel HD Graphics και δεν ξέρω αν τα Intel HD Graphics 2000 θα αντέξουν. Εγώ με το ψαξιματακι που έκανα εκτιμώ πως ναι. Εσείς τι πιστεύετε ;

Υ.Γ. Ήξερα τι είναι οι all-in-one αλλά δεν ψήθηκα εξ'άρχης. Και μόνο που δεν αναγνώριζα τους επεξεργαστές έκλεισα αμέσως παράθυρα και πήγα να φτιάξω δική μου σύνθεση ... Ψιλομαπα το καρπούζι μου φαίνονται ...

Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη ματιά είδα ότι αρκετά φθηνά gigabyte h61 mobos υποστηρίζουν ivy. Μπορείς να το ψαξεις.

Το 50άρικο του 2100 συγκριτικά με τον 3400 αξίζει αφού, αν το anandtech είναι σωστό, μιλάμε για σχεδόν διπλάσια απόδοση.

To HD2000 να αντέξει σε τι? Μία απλή ''κάρτα γραφικών'' είναι που δεν προορίζεται για παιχνίδια, εκτός αν είναι 3-4 χρόνων. Gpu acceleration σε hd videos υποστηρίζει, html5 acceleration δεν γνωρίζω (νομίζω πως ναι).

Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη ματιά είδα ότι αρκετά φθηνά gigabyte h61 mobos υποστηρίζουν ivy. Μπορείς να το ψαξεις.

Το 50άρικο του 2100 συγκριτικά με τον 3400 αξίζει αφού, αν το anandtech είναι σωστό, μιλάμε για σχεδόν διπλάσια απόδοση.

To HD2000 να αντέξει σε τι? Μία απλή ''κάρτα γραφικών'' είναι που δεν προορίζεται για παιχνίδια, εκτός αν είναι 3-4 χρόνων. Gpu acceleration σε hd videos υποστηρίζει, html5 acceleration δεν γνωρίζω (νομίζω πως ναι).

Δεν το θέλει καν για τέτοια πράγματα. Απλά μην κολλάει σε κανένα video στο youtube ή αμα θέλει να δει καμιά ταινία (όχι mkv. απλά πράγματα).

Συνεπώς, θα του πω να πάει subito στον i3.

Οι αξιολογήσεις του anandtech ακόμα και αν δεν είναι ακριβείς, δείχνουν την πραγματικότητα. Ο i3 είναι σαφώς καλύτερος απλά το anandtech κάνει benches σε εργασίες απαιτητικές και όχι απλές. Συνεπώς, εκεί δουλεύει το hyperthreating του i3 και τους σκίζει, οπότε αυξάνεται η διαφορά ... Άλλωστε έχει και μεγαλύτερο χρονισμό και άλλη τεχνολογία. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !

Υ.Γ. Κάθε άλλη γνώμη δεκτή !

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γράφω σε πολλά μηνύματα αλλά ψάχνω γενικώς και είδα ότι σε άλλο thread είχε προταθεί σε ένα μέλος να βάλει RAM όχι 1 x 4GB αλλά 2 Χ 2GB για να επωφεληθεί από το dual channel. Εγώ έβαλα 1 4αρι για να αφήσω την μια κενή θέση για αναβάθμιση. Αλλά αν είναι να έχει διαφορά λέω να βάλω 2 τσιπάκια. Εσείς τι λέτε γι'αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

argi η μια η αλλη ειναι στα τεστ 2100 vs 3650 στο anand αποτι βλεπω

τωρα αμα περιμενεις γραφικα απο hd2000 :hehe: :hehe: angry birds και πολύ είναι. Καλύτερα να δώσεις 20 ευρώ να πάρεις μία 6600 αρχαία μεταχειρισμένη καλύτερα θα παίζει.

Ο 3650 εχει και dx11 και σηκωνει και dirt2 και skyrim κτλ. Μονο dx9 εχει ο 2100 αν δεν κανω λαθος

ενδεικτικα

1

2

και περισσοτερα εδω για το versus

και αλλα ρεζιλικια για το hd2000 εδω

γνωμη μου σιγουρα ο 2100 ειναι καλυτερος, με μια ξεχωριστη καρτα γραφικων

τωρα για καταναλωση πρεπει να ειναι +30-40% σε full load πιο ενεργοβορος ο 3650 και ελαχιστα πιο πανω ο 2100 σε idel, αλλα αν αναγκαστεις να βαλεις και ξεχωριστη καρτα γραφ στον 2100 πιο ενεργοβορο συνολο μετα θα ειναι ο 2100.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου σιγουρα ο 2100 ειναι καλυτερος, με μια ξεχωριστη καρτα γραφικων

τωρα για καταναλωση πρεπει να ειναι +30-40% σε full load πιο ενεργοβορος ο 3650 και ελαχιστα πιο πανω ο 2100 σε idel, αλλα αν αναγκαστεις να βαλεις και ξεχωριστη καρτα γραφ στον 2100 πιο ενεργοβορο συνολο μετα θα ειναι ο 2100.

Δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα παιχνιδιού. Το pc θα χρησιμοποιηθεί για έγγραφα office και internet. Απλά δεν θέλω να πάει π.χ. να δει κανένα βίντεο στο youtube και επειδή το onboard chip είναι μάπα να κολλάει. Σαφώς αυτή η κατηγορία AMD έχει φοβερές επιδόσεις σε γραφικά, ασύγκριτες με τα Intel HD2000 απλά το όλο θέμα είναι μέχρι που πάνε τα Intel 2000*. Επίσης, καλώς το ανέφερες, γιατί τον παράγοντα κατανάλωση ρεύματος δεν τον είχα σκεφτεί. Αυτή τη στιγμή είμαι σε δίλημμα γιατί αν βάλω i3 μετά δεν θα βάλω ξεχωριστή κάρτα γιατί θα ξεφύγω από το budget πολύ. (Ήδη όπως είπα είμαι 50? πάνω).

*π.χ. εδώ:

Έτσι αποδίδουν στο call of duty mw3. Είναι πολύ καλύτερο αυτό που βλέπω από το λαπτοπ μου όπου είναι ίσως και καλύτερο από το desktop που χρειάζεται ο γνωστός μου. Δηλ. αν έχει τέτοια lags σε ένα τόσο απαιτητικό παιχνίδι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με αυτά που πιθανώς θα κάνει (π.χ. βιντεο και ούτε καν 720p) και θα απαιτούν καλή μονάδα γραφικών.
Link to comment
Share on other sites

ε αν ειναι για τετοια χρηση πιστευω η hd2000 ειναι μια χαρα

σε ενα δικο μου pc εχω τον amd 810 και μια μητρικη με 880gma chip με ενσωματωμενα γραφικα

call of duty δεν παιζει (και δεν δοκιμασα) αλλα κανενα trackmania, κανενα dota μεχρι εκει τα παιζει

και ολα τα υπολοιπα (youtube, βιντεακια 720p και πανω, office κτλ) χωρις προβλημα

οποτε μπορεις να βγεις και με λιγοτερα λευτα για τετοια χρηση που περιγραφεις, αλλα παλαιοτερη τεχνολογια και οχι τοσο καλη μελοντικη αναβαθμιση λογω am3 socket

κοινως, γνωμη μου αν αντεχει το πορτοφολι σου παρε τον 2100

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το όλο θέμα είναι ότι θέλει και οθόνη και λειτουργικό, οπότε είναι αυτά τα 2 μόνο περίπου 200?. Άρα, ένα 500ρικο θα το χαλάσει δυστυχώς. Συνεπώς, είπα να βάλω ένα socket που εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται πιο αναβαθμίσιμο (παρ'ότι η intel τα αλλαζει, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος) αλλά κυρίως αποδίδει πολύ καλύτερα με ένα 50αρι παραπάνω από το budget. Στην τελική, σε μια 4ετια παίρνει καινούργιο μηχάνημα. Τα λεφτά του θα τα έχει βγάλει ....

Link to comment
Share on other sites

@yoshi

Ακόμη και στα multithreaded ο 2100 είναι στα ίδια σχεδόν με τον 3650, παρ' όλο που έχει 2 αντί 4 πυρήνες. Κάτι που δείχνει την δύναμη του ενός πυρήνα του 2100.(βλ. cinebench, 3dsmax)

Sysmark, photoshop ο 2100 φεύγει μπροστά αρκετά. Στα encoding tests είναι μία η άλλη.

Η hd2000 προφανώς είναι ψόφια μπροστά στην igp των Α6-Α8, και είναι ελάχιστα καλύτερη από το 880g που έχεις. Το καλό είναι ότι έχει Hardware acceleration, που βοηθάει το cpu σε διάφορες περιπτώσεις.

@Armed

Αφού μιλάμε για 3-4 χρόνια, το θέμα αναβαθμισιμότητας δεν παίζει, οπότε παίρνεις ότι καλύτερο μπορείς τώρα, για να κρατήσει περισσότερο. Απλά, δεν ξέρω άμα θα ήταν σωστό να πήγαινες σε g840 και να έπαιρνες μεγαλύτερη οθόνη π.χ 21,5''. Εκεί την διαφορά στην εμπειρία χρήσης θα την καταλάβει. Εκτός αν πρόκειται για pc καταστήματος, οπότε δεν έχει ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική (Gigabyte A75M-S2V) που έχεις βάλει στον A4-3400 έχει και SATA-3 αλλά και USB-3 κάτι που δεν έχει η μητρική (ASROCK H61M/GS, B3) που έχεις βάλει στον Core i3.

Αν δεν θέλεις USB3 και SATA3 τότε εγώ θα έπαιρνα την φτηνότερη FM1/1155 μητρική με τον A4-3400/G620 και θα έβαζα έναν 120/128GB SSD. Για αυτά που θέλεις το PC καλύτερα να βάλεις SSD παρά μεγαλύτερο CPU.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική (Gigabyte A75M-S2V) που έχεις βάλει στον A4-3400 έχει και SATA-3 αλλά και USB-3 κάτι που δεν έχει η μητρική (ASROCK H61M/GS, B3) που έχεις βάλει στον Core i3.

Αν δεν θέλεις USB3 και SATA3 τότε εγώ θα έπαιρνα την φτηνότερη FM1/1155 μητρική με τον A4-3400/G620 και θα έβαζα έναν 120/128GB SSD. Για αυτά που θέλεις το PC καλύτερα να βάλεις SSD παρά μεγαλύτερο CPU.

Αν βάλω ssd θα ανέβει τρελά το ποσό γιατί επειδή ακριβώς είναι για έγγραφα, τον θέλει ένα μεγάλο σκληρό. Ίσως έχεις δίκαιο ότι μπορεί να είναι αυτό που χρειάζεται το συγκεκριμένο σύστημα, αλλά θα κοστίσει πολύ.

@Armed

Αφού μιλάμε για 3-4 χρόνια, το θέμα αναβαθμισιμότητας δεν παίζει, οπότε παίρνεις ότι καλύτερο μπορείς τώρα, για να κρατήσει περισσότερο. Απλά, δεν ξέρω άμα θα ήταν σωστό να πήγαινες σε g840 και να έπαιρνες μεγαλύτερη οθόνη π.χ 21,5''. Εκεί την διαφορά στην εμπειρία χρήσης θα την καταλάβει. Εκτός αν πρόκειται για pc καταστήματος, οπότε δεν έχει ουσία.

Εκεί κατέληξα μετά από σκέψη κι εγώ αλλά με το σχόλιο του Aten-Ra μπερδεύτηκα πάλι.

Έφτιαξα 2 νέες συνθέσεις που έχουν πλέον το ίδιο κόστος. Άλλαξα μητρικές κλπ.

AMD:

Μητρική

CPU

ram

INTEL

Μητρική

CPU

RAM X 2

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 Ο ΙΔΙΟΣ

Έβαλα ανώτερο επεξεργαστή στη σύνθεση amd μήπως και διευκολύνω το αδιέξοδο. Δεν αναφέρει να έχει igp αλλά νομίζω ότι όλοι αυτοί έχουν. Επίσης, μετά από τις επισημάνσεις έβαλα στην intel συνθεση μητρική με sata3 και usb3. Τώρα, ποιά από τις 2 προτιμάτε ; (Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με καταναλώσεις ρευμάτος. Ποιά σύνθεση συμφέρει ; )

Link to comment
Share on other sites

Τα έγγραφα δεν πιάνουν πολύ χώρο, ένας 120/128GB SSD θα είναι υπέρ αρκετός για την δουλεία που το θέλει. Επίσης μπορεί να βάλει μελλοντικά έναν μεγαλύτερο μηχανικό extra για Storage όταν θα έχουν πέσει οι τιμές.

Αντί να βάζεις ακριβότερους επεξεργαστές σαν τον Core i3 2100 και τον A6-3650 προτίμησε έναν φτηνότερο. Αν πας σε AMD βαλε τον Α4-3400, σε Intel βαλε τον Pentium G620. Για την δουλεία που θέλει το PC ο μεγαλύτερος επεξεργαστής δεν θα του προσφέρει τίποτα. Επίσης μελλοντικά μπορεί να κάνει upgrade σε μεγαλύτερο επεξεργαστή αν χρειαστεί.

Με την διαφορά που θα έχεις από τον φτηνότερο επεξεργαστή συνδυάζοντας με τις υψηλές τιμές που έχουν οι μηχανικού δίσκοι, μπορείς να βάλεις έναν 120/128GB SSD.

Θα πρότεινα τον Crucial M4 128GB η τον Intel M520 120GB.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now