p_under

Nvidia GTX 680: Red Screen Of Death Issue

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Nvidia GTX 680: Red Screen Of Death Issue]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Η Nvidia GeForce GTX 680, αδιαμφισβήτητα είναι η ταχύτερη κάρτα, μέχρι στιγμής, στον πλανήτη, παρόλα αυτά υπάρχουν αναφορές σε διάφορα φόρουμ ανά την υφήλιο όπου η ναυαρχίδα της Nvidia πάσχει από ένα περίεργο φαινόμενο. Πολλοί το έχουν ονομάσει "Red screen of death", και όπως υποδηλώνει και το όνομα του μοιάζει με την το old time classic BSOD!

Ορισμένοι χρήστες κατηγορούν μια μερίδα προγραμμάτων, στην οποία βρίσκονται τα GPUZ, AIDΑ64 καθώς και άλλα benchmarking tools. Ωστόσο οι προγραμματιστές του AIDA64, αρνούνται τις κακόβουλες κατηγορίες και βρίσκονται σε θέση να διαγνώσουν την πηγή του προβλήματος, και επίσης κατάληξαν σε μια ικανοποιητική λύση.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις των developers του AIDA64, όταν κάποιο πρόγραμμα προσπαθεί να διαβάσει τον driver της GTX 680, οδηγείται σε ένα σφάλμα και εμφανίζεται το προβληματικό φαινόμενο - Red screen of death. Επίσης επισήμαναν, ότι το σφάλμα δημιουργείται επειδή προγενέστερες κάρτες από την GTX 680 είχαν ένα αρχείο μητρώου που κάθε πρόγραμμα έψαχνε για πληροφορίες για την εκάστοτε GPU, τώρα πλέον με τον ερχομό της GTX 680, το συγκεκριμένο αρχείο δεν υπάρχει και όλες οι πληροφορίες αποθηκεύονται σε ένα flash memory chip.

Τέλος, φημολογείται ότι το παραπάνω φαινόμενο μπορεί να προκαλέσει βλάβη στην κάρτα γραφικών, βέβαια κανείς δεν είναι σίγουρος αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό, καθώς το μόνο που μπορεί να πάθει βλάβη είναι ο driver της κάρτα σας! Επίσης οι developers του AIDA64, ενημέρωσαν την έκδοση του προγράμματος τους και πλέον μας καθησυχάζουν ότι δεν θα πρέπει να ανησυχούμε για την εμφάνιση κόκκινων οθονών στο σύστημα μας.

[img_ALT=Nvidia GTX 680: Red Screen Of Death Issue]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11204f908126bac44.jpg[/img_ALT]

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Έβρεξε και βγήκανε τα σαλιγκάρια LOL.

Το RSOD εμφανίζεται μόνο αν πας να διαβάσεις το BIOS της 680 με λάθος τρόπο.

Το AIDA64, PowerStrip, GPU-z χρειάζονται update και κατευθείαν πάπαλα το RSOD.

Το GPU-z αν το έχεις ανοιχτό, και δεν πας να κάνεις save το BIOS της κάρτας, δεν προκαλεί τίποτα απολύτως.

Ούτε κάποιο benchmark προκαλεί RSOD, ούτε κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Δημοσιογραφία του κώλου, δώστε hits να ρεφάρει χρήμα το site.

Link to comment
Share on other sites

γτ κρίνεις τόσο πολύ μια είδηση? Δεν είχα σκοπό την λασπολογία, απλά την ενημέρωση του κόσμου για μια δυσάρεστη κατάσταση όπου μπορεί να βρεθεί. Σε ευχαριστώ που προσθέτεις το κομμάτι του BIOS READING, γτ προφανώς - κακώς βέβαια - το αμέλησα!

φιλικά Πάνος.

Link to comment
Share on other sites

γτ κρίνεις τόσο πολύ μια είδηση? Δεν είχα σκοπό την λασπολογία, απλά την ενημέρωση του κόσμου για μια δυσάρεστη κατάσταση όπου μπορεί να βρεθεί. Σε ευχαριστώ που προσθέτεις το κομμάτι του BIOS READING, γτ προφανώς - κακώς βέβαια - το αμέλησα!

φιλικά Πάνος.

O τίτλος του θέματος είναι αυτός που παραπλανεί κατα μια έννοια

τα προβλήματα αυτα καθαυτα δεν πηγάζουν απο την καρτα , ειναι θέματα που δημιουργούνται απο καποιες ασυμβατότητες.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι ο τίτλος υποδηλώνει ότι η κάρτα - hardware είναι υπαίτια του προβλήματος, πόσο μάλλον ότι παραπληροφορεί! Αν βέβαια, δεν είναι οκ ο τίτλος, θα αλλαχθεί από κάποιον mod-admin ή θα είχε γίνει είδη :)

Link to comment
Share on other sites

γτ κρίνεις τόσο πολύ μια είδηση? Δεν είχα σκοπό την λασπολογία, απλά την ενημέρωση του κόσμου για μια δυσάρεστη κατάσταση όπου μπορεί να βρεθεί. Σε ευχαριστώ που προσθέτεις το κομμάτι του BIOS READING, γτ προφανώς - κακώς βέβαια - το αμέλησα!

φιλικά Πάνος.

Έλα νταξ...chillah! Ο Peppas δεν λέει για εσένα Πάνο, αλλά για τους έξω που το γράψανε.

Άλλαξα και τον τίτλο προς αποφυγή παρεξηγήσεων. :T:

Σου απάντησε ο συνονόματος.

Μην βιάζεσαι, έχεις "χώσει" στο μυαλό σου μου φαίνεται ότι κάτι έχω μαζί σου, και όποια είδηση σχολιάζω σκέφτεσαι ότι τα χώνω σε εσένα μου φαίνεται :D

Ο τίτλος λίγο πάντως "δείχνει" σαν φταίχτη την 680, ενώ στην ουσία ευθύνονται 2-3 συγκεκριμένα προγράμματα στα οποία και εμφανίζεται το θέμα σε συγκεκριμένες λειτουργίες μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο συνονόματος.

Μην βιάζεσαι, έχεις "χώσει" στο μυαλό σου μου φαίνεται ότι κάτι έχω μαζί σου, και όποια είδηση σχολιάζω σκέφτεσαι ότι τα χώνω σε εσένα μου φαίνεται :D

Ο τίτλος λίγο πάντως "δείχνει" σαν φταίχτη την 680, ενώ στην ουσία ευθύνονται 2-3 συγκεκριμένα προγράμματα στα οποία και εμφανίζεται το θέμα σε συγκεκριμένες λειτουργίες μάλιστα.

έλα πες την αλήθεια.

Τσαντίστηκες γιατί θίχτηκε η nvidia.

E? :P

Link to comment
Share on other sites

έλα πες την αλήθεια.

Τσαντίστηκες γιατί θίχτηκε η nvidia.

E? :P

Ναι, έχασα τον ύπνο μου, την ηρεμία μου, με παράτησε η γκόμενα, έχασα ένα 500? από το κωλοπορτοφόλι μου.

ΑΑαα, και μόλις κάηκε η 2η GTX 680 μου :@....

Στο μεταξύ τώρα, για αυτό το πρόβλημα, ευθύνεται η nVIDIA όσο ευθύνεται η Microsoft για το ότι τo VS Studio 2011 δεν κάνει compile τον κώδικα του Φ,Χ,Υ νουμπά που δεν γράφει σωστό κώδικα και βρίζει την M$ :D

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω την RSOD.οταν αγορασα την καρτα προχτες ειχα το παλιο TechPowerUp GPU-Z

παταν να ανοιξει για να δω διαφορες απο την 580 και τσουπ...βουαλα...

Με pm παρακαλω αυτα....δεν ειναι αναγκη να τα βλεπει ο κοσμος.

:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now