Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Το σύστημα μου αποτελείται απο τα εξής μέρη:

CPU: Intel Core i7 3820

Mobo: MSI Socket 2011 X79A-GD65 (8D)

RAM: Corsair Vengeance 16GB Quad 1600 C9

GPU: MSI GTX 560 Ti Hawk

PSU: Corsair Enthusiast Series TX850 V2

HDD1: OCZ OCZ Vertex 3 Series 60GB SSD

HDD2: WD Caviar Green 1.5TB

Optical:Sony AD-7261S LightScribe DVD-RW

Η μητρική ως γνωστών έχει 2 chip για BIOS.

Το θέμα μου είναι το εξής:

Συναρμολόγησα το "puzzle" και ζντουπ no BIOS!

Έπειτα από πολλές δοκιμές όπως Clear CMOS, αλλαγή chip του BIOS, power off power on έπαιξε! έκανα εγκατάσταση τα windows 7.

Το θέμα είναι όμως ότι σε κάθε power off ή Restart έτρωγε αυτό το σκάλωμα και ήθελε ξανά τα ίδια "παιχνίδια" power off - on, Clear CMOS αλλαγή chip BIOS.

Την επόμενη μέρα (δηλαδή σήμερα) δεν λέει να μου κάνει την χάρη να μπει στο BIOS.

Οπότε εδώ ζητάω την άποψη σας για το τι μπορεί να φταίει.

:que:... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Quick Update: Στα Voltage Checkpoints δεν παίρνω τάση στο CPU Core.

Σκέφτομαι μήπως είναι issue του τροφοδοτικού.

PROBLEM SOLVED:

Έφταιγε το ολοκαίνουργιο PSU: Corsair Enthusiast Series TX850 V2.

Τζάμπα οι κατάρες στην MSI (χρόνια τώρα με βγάζει ασπροπρόσωπο).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στα forums της MSI για την ίδια μητρική και άλλοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα, άλλαξαν PSU και διορθώθηκε.

Το ερώτημα μου είναι το εξής υπάρχει περίπτωση οι μητρικές να έχουν προστασία στο overvoltage-undervoltage?

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ιδιο θέμα ειχα και εγω με αυτο το τροφοδοτικό σε φιλο και έψαχνα να βρω τι παίζει και τελικα μόλις αλλαξα τροφοδοτικό τελος ολα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ τροφοδοτικών και μητρικών, απλά είναι αρκετά σπάνιες. Κάποιες παλιές EVGA με κάποια παλιά Tt δεν έπαιζαν με τίποτα που χου, έτσι απλά. Τώρα στο power up timing είναι κάτι, στην κατανομή των rails είναι, θα σε γελάσω...

Πάντως λογικά κάποιος από τους δύο (motheboard/psu manufacturer) έχει ξεχειλώσει τα ATX specs...

AutomatonGR πάρε λαχείο :D

Link to comment
Share on other sites

Ή λαχείο ή μαύρο στην CORSAIR :P

FYI: Σήμερα απεβίωσε και το CORSAIR H100 Hydro Series!!!!

Τί να πώ μάλλον ξεπληρώνω τις αμαρτίες μου χαχαχα.

Σκέφτομαι με τα χρήματα αυτά αν μπορώ να πάρω καμιά άλλη ψύκτρα αντί για CORSAIR. Έχετε να προτείνετε κάτι για LGA2011?

Link to comment
Share on other sites

Ή λαχείο ή μαύρο στην CORSAIR :P

FYI: Σήμερα απεβίωσε και το CORSAIR H100 Hydro Series!!!!

Τί να πώ μάλλον ξεπληρώνω τις αμαρτίες μου χαχαχα.

Σκέφτομαι με τα χρήματα αυτά αν μπορώ να πάρω καμιά άλλη ψύκτρα αντί για CORSAIR. Έχετε να προτείνετε κάτι για LGA2011?

Εσύ μάλλον πας για μαύρο με την corsair. Καλά όμως πως απεβίωσε η ψύκτρα? Η αντλία?

Τεσπα, εγώ προχθές πήρα την Noctua NH-D14 και απλά έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα. Τώρα δεν ξέρω αν υποστηρίζει 2011 ή κυκλοφορεί κανένα bracket αλλά ψάξ'το. Αξίζει. Είναι και σχεδόν απόλυτα αθόρυβη... Δεν έχω κανένα παράπονο...

Με τροφοδοτικό corsair και μάλιστα TX650, είδα και γω πρόβλημα ασυμβατότητας σε φίλο. Στο δικό του απλά δεν άνοιγε, σε μένα όλα fine.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αντλία πρέπει να είναι. Δεν το διακινδυνεύω όμως να κάνω troubleshooting, να μου την αλλάξουν και τέλος.

Ωραίο το Noctua NH-D14 SE2011.

Για LGA 2011 είναι το Cpu Cooler Noctua NH-D14 SE2011 που είναι το ίδιο μάλλον με το bracket του 2011 με 10 ευρώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αντλία πρέπει να είναι. Δεν το διακινδυνεύω όμως να κάνω troubleshooting, να μου την αλλάξουν και τέλος.

Ωραίο το Noctua NH-D14 SE2011.

Για LGA 2011 είναι το Cpu Cooler Noctua NH-D14 SE2011 που είναι το ίδιο μάλλον με το bracket του 2011 με 10 ευρώ παραπάνω.

Πραγματικά αξίζει. Για να καταλάβεις, στα 5.2Ghz με 1,38v έχω το πολύ 62c σε Full Load.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω αν υποστηρίζει 2011 ή κυκλοφορεί κανένα bracket αλλά ψάξ'το.

Δωρεάν εδώ τα 2011 Bracket για την Noctua!

Και εάν κάποιος άλλο διαβάζει το θέμα αυτό απλά πρός ενημέρωση το κάνει και η Coolermaster και η BeQuiet και η Thermaltake :T:

Link to comment
Share on other sites

Γομάρα η noctua όμως και θέλει το χώρο της ενώ τα κλειστα της corsair είναι τζιτζί. Και πολύ αποδοτικά. Απλώς έπεσες σε κακό κομμάτι. Συμβαίνουν αυτά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now