Recommended Posts

εκτενέστατο το review , ενα μεγάλο μπράβο και ένα μεγαλύτερο ευχαριστώ σε όσους συμμετείχαν σε αυτο

δυστυχως για μένα βιάστηκα να κανω την αναβάθμιση με i5-2500k :(

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Sofo.

πολυ καλο και to the point το review σου!

αν και θα ηθελα να σας εδιναν και εναν 3770Κ :whistling:

Eυχαριστώ πολύ! Ευχαριστώ και όσους από το team βοήθησαν στο review αυτό. Μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ αν και το ΣΚ κοιμήθηκα μόνο 4 ώρες :)

Χριστόφορε, quotάρω εσένα για να δώσουν όλοι προσοχή σε ένα πράγμα. Ναι, θα ήταν καλύτερα να είχαμε τον 3770k αλλά δεν τον είχαμε. Έτσι, συγκρίναμε με τον 2500k και τον 3930k που είναι και οι 2 οι μεσαίοι cpus της σειράς τους. Έχουν λιγοτερη cache απ' ότι οι μεγάλοι οπότε αν συγκρίναμε με τον 2600k και με τον 3960X τα αποτελέσματα θα ήταν κάπως άδικα.

Θέλω να πιστεύω πως οι διαφορές του 3770k από 2600k και 3960Χ θα είναι αναλογικές με αυτές που έχουμε στο review μας.

Πάντως μου άρεσε πιο πολύ που είχαμε τον 3570k. Είναι ένας επεξεργαστής που αν τον μάθει ο κόσμος μπορεί να μοσχοπουλήσει. Περνάει σαν σταματημένο τον 2600k και απ' όσο έχω δει η διαφορά του από τον 3770k είναι μηδαμινή. Αν παίξει και γύρω στα 250 ευρώ τότε θα γίνει best seller!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ! Ευχαριστώ και όσους από το team βοήθησαν στο review αυτό. Μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ αν και το ΣΚ κοιμήθηκα μόνο 4 ώρες :)

Χριστόφορε, quotάρω εσένα για να δώσουν όλοι προσοχή σε ένα πράγμα. Ναι, θα ήταν καλύτερα να είχαμε τον 3770k αλλά δεν τον είχαμε. Έτσι, συγκρίναμε με τον 2500k και τον 3930k που είναι και οι 2 οι μεσαίοι cpus της σειράς τους. Έχουν λιγοτερη cache απ' ότι οι μεγάλοι οπότε αν συγκρίναμε με τον 2600k και με τον 3960X τα αποτελέσματα θα ήταν κάπως άδικα.

Θέλω να πιστεύω πως οι διαφορές του 3770k από 2600k και 3960Χ θα είναι αναλογικές με αυτές που έχουμε στο review μας.

Πάντως μου άρεσε πιο πολύ που είχαμε τον 3570k. Είναι ένας επεξεργαστής που αν τον μάθει ο κόσμος μπορεί να μοσχοπουλήσει. Περνάει σαν σταματημένο τον 2600k και απ' όσο έχω δει η διαφορά του από τον 3770k είναι μηδαμινή. Αν παίξει και γύρω στα 250 ευρώ τότε θα γίνει best seller!

Συμφωνώ απολυτως με τα λεγομενα σου, απλά δεν μου χτύπησε καλά στο μάτι διπλανό forum να έχει τον 3770Κ και εδω τον 3570Κ...

Σιγουρα μεσα στην μαυριλα που βιωνουμε και προσπαθουμε να εξοικονομησουμε κανα ? ,ο 3570Κ προφανως και ενδιαφερει περισσοτερο.

Απλα ενα συγκριτικο αναμεσα σε 3570Κ+3770Κ θα ηταν καλη φαση.

ειλικρινα μιλαω αν ειχα sample απο 3770Κ θα σας το εδινα αλλα οπως ειπα και του bill η καλη μας η Intela μας γεμισε με δειγματα των 3450 + 3550:coffeetime:

Η τιμή του 3570Κ θα ειναι εκτος απροοπτου 249?.

Link to comment
Share on other sites

πρεπε να φύγω αλλά η μελέτη θα γίνει σε εκτεταμένο βαθμό αργότερα με την ησυχία μου

ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους ασχολήθηκαν με το review!

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

πρεπε να φύγω αλλά η μελέτη θα γίνει σε εκτεταμένο βαθμό αργότερα με την ησυχία μου

ένα μεγάλο μπράβο Σοφοκλή και Γιώργο!

Εnjoy !

Μπράβο και στον Τάσο (caution) και στον Άλεξ (AMDnord), νομίζω πως ο τελευταίος πείστηκε να αλλάξει επιτέλους στρατόπεδο :hehe:

Ευχαριστούμε θερμά και τον Mike (barfastic) που μας έδωσε τον 3930k του γιατί εγώ είχα μόνο τον X! :):drinks:

Edited by George_o/c
NINJA'd
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και στον Τάσο (caution) και στον Άλεξ (AMDnord), νομίζω πως ο τελευταίος πείστηκε να αλλάξει επιτέλους στρατόπεδο :hehe:

ΧΑ!

Τωρα που αναστηθηκε το cpu μου, σαν άλλος Jesus, δεν αλλαζω :P

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του 3570Κ θα ειναι εκτος απροοπτου 249?.

δηλαδη ενα 50αρι ευρω απο τον "προκάτοχό" του.

αξίζει η διαφορα στην τιμη για τις επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο μπράβο σε Sofos, caution, amdnord και γενικά σε όλο το team :T: πραγματικά το review βγήκε ά-ψ-ο-γ-ο και χαίρεσαι να το διαβάζεις :)

Για τους Ivy τώρα τι να λέμε, η ιντέλα τα διελυσε ολα για άλλη μια φορά :D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ενα 50αρι ευρω απο τον "προκάτοχό" του.

αξίζει η διαφορα στην τιμη για τις επιδόσεις?

Μιλάμε λοιπόν για ένα 50άρικο παραπάνω σε σχέση με τον 2500Κ αλλά έχεις καλύτερες clock per clock επιδόσεις, καλύτερο RAM o/c, Lucid MVP, HD 4000 IGP, εξελιγμένο HyperThreading που εστιάζει σε single-threaded εφαρμογές και σχεδόν το ίδιο o/c potential με τους Sandy. Οι θερμοκρασίες δεν είναι καθόλου μεγάλο θέμα όταν το o/c παραμένει σε λογικά επίπεδα.

Μπράβο σε όλο το team, βγήκε πολύ καλό το review :drinks::T:

Link to comment
Share on other sites

στην σελιδα 18 λεει

Εν ολίγοις οι Ivy Bridge είναι 10-15*C πιο ζεστοί από τους Sandy Bridge στην ίδια συχνότητα, γιατί είναι high-leakage CPUs

ενω στην σελιδα 3 λεει

τα νέα 22nm Tri-Gate δεν πλεονεκτούν μόνο σε "διαστάσεις" αλλά πλεονεκτούν και λόγω σχεδιασμού, με σαφώς μικρότερο leakage σε σχέση με τα παλιότερα 2D planar chip αλλά και με καλύτερο Gate Delay.

εχω μπερδευτει

μηπως το συγκεκριμενο κομματι που ειχατε ειναι με μεγαλο leakage? μηπως ειναι απο τα πρωτα revisions και στη συνεχεια η ιντελα θα βγαλει και πιο "σωστα" κομματια?

διαβασα τα σχολια πρωτα πριν διαβασω το review, ομορφο review, αλλα απο τα σχολια περιμενα τρελη διαφορα με τον 2500κ, πραγμα που δεν ειδα απο τα benchmarks

στην ουσια η μονη διαφορα που μου εμεινε ειναι η hd μουφ 4000 και παλι (χωρις να ειμαι χρηστης 2500k) δεν με επεισαν τα νουμερα για τυχον επιλογη του 3570κ εναντι του 2500κ

ποιος διαλεξε μπλε-ανοιχτο μπλε-γαλαζιο για τα γραφηματα? μπερδευτηκα 500 φορες

κατα τα αλλα πολυ αναλυτικο review, το χαρηκα guyz well done!

Link to comment
Share on other sites

συγχαριτηρια και ευχαριστουμε για την παρουσιαση. Τωρα οσον αφορα τους ivy και εγω μπορω να πω οτι δεν μου εδωσαν την αισθηση οτι αξιζει η αλλαγη απο 2600Κ/2500Κ στον αντιστοιχο ivy ισως μονο για αυτους που ενδιαφερονται για τα ενσωματωμενα γραφικα ή χρησιμοποιουν το quicksync αρκετα. Εγω ηθελα καλυτερο overclocking potential πραγμα που δεν φαινετε να ισχυ σε 2-3 review που ειδα οποτε περιμενω καποιο νεο stepping ή αν δεν συμβει κατι του χρονου να ειμαστε καλα και να εχουμε τα χρηματα να παμε σε haswell που θα πιστευω θα πιασουν περισσοτερο τοπο τα χρηματα που τοσο δυσκολα πλεον μενουν για τετοιες πολυτελειες.

Link to comment
Share on other sites

στην σελιδα 18 λεει

Εν ολίγοις οι Ivy Bridge είναι 10-15*C πιο ζεστοί από τους Sandy Bridge στην ίδια συχνότητα, γιατί είναι high-leakage CPUs

ενω στην σελιδα 3 λεει

τα νέα 22nm Tri-Gate δεν πλεονεκτούν μόνο σε "διαστάσεις" αλλά πλεονεκτούν και λόγω σχεδιασμού, με σαφώς μικρότερο leakage σε σχέση με τα παλιότερα 2D planar chip αλλά και με καλύτερο Gate Delay.

Λογικά το μπέρδεμα - απλά είναι κλασική περίπτωση διάστασης της "θεωρίας" από την "πράξη" και εξηγώ:

Τα 3gate πράγματι λόγω σχεδιασμού ΠΡΕΠΕΙ να δείξουν πολύ μειωμένο leakage σε σχέση με τα απλά planar. Όμως τα προηγούμενα απλά planar έχουν "πάνω" τους σχεδόν 5 χρόνια εξέλιξης οπότε είναι πολύ ώριμα και δίνουν το μικρότερο leakage που μπορεί να δώσει η "επίπεδη" σχεδίαση. Τα 3-gate από την άλλη, όταν ωριμάσουν θα έχουν εξ' ορισμού μικρότερο leakage, αλλά προς το παρόν, στο ντεμπούτο τους παρουσιάζουν μεγαλούτσικο leakage.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο :)

Ευχαριστούμε για τα σχόλια guyz :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως μου την σπάει αυτή η θερμική συμπεριφορά. Και μου φαίνεται είναι οι ίδιες θερμοκρασίες με 8120 δεν ξέρω άμα είναι πιο κρύος ο BD κιόλας.

Σε SB NB πως τα πάμε τι temps είδατε εκεί πέρα με το O/C?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now