Recommended Posts

fail αλλα τι να κανουμε. (μπορει και να τα λεω αναποδα και ο σενσορας της amd να διαβαζει οτι ναναι και ο σενσορας της μητρικης να διαβαζει σωστα, οσο σωστα μπορει να διαβασει btw). Δοκιμες σε αυτο ειχα κανει με pot+probe και εφτασα σε αυτο το συμπερασμα.

τουλαχιστον εμεις δεν εχουμε στραβα καπακια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

fail αλλα τι να κανουμε. (μπορει και να τα λεω αναποδα και ο σενσορας της amd να διαβαζει οτι ναναι και ο σενσορας της μητρικης να διαβαζει σωστα, οσο σωστα μπορει να διαβασει btw). Δοκιμες σε αυτο ειχα κανει με pot+probe και εφτασα σε αυτο το συμπερασμα.

τουλαχιστον εμεις δεν εχουμε στραβα καπακια :hehe:

Ασχετο με το τελευταιο speedfan ειναι η μεγαλυτερη θερμοκρασια απο ολες (εμενα δειχνει 82c) btw...εκτος και αν ειναι κατι αλλο?..? :)

Link to comment
Share on other sites

@konmarin

1)Καλό είναι πρωτού πατήσεις το κουμπί "Υποβολή" να διαβάζεις τι έχεις γράψει.Είπαμε φορουμ είναι και μιλάμε σε χαλαρή γλώσσα αλλά όχι και έτσι.....Τα μισά που γράφεις βγάζουν δύσκολα νόημα.

2)Το κράξιμο στην AMD έπεσε γιατί η ίδια η εταιρία (και συγκεκριμένα το μετέπειτα απολυθέν PR Dept) έλεγε ότι οι BD θα μαμούνε ότι CPU κυκλοφορεί. Και όταν φτάσαμε στο παρά πέντε της κυκλοφορίας τους αντί να πούνε ότι δεν είναι τελικά κάτι το απίστευτο, δώσανε στη δημοσιότητα CPUz validations στα 8Ghz για να μας πείσουνε ότι μαμούνε...EPIC FAIL

3)Μην γίνεσαι fanboy με παρωπίδες. Δες λίγο τι παίζει. Για φτηνά συστήματα ναι η AMD αξίζει. Αλλά για gaming και δυνατά πολύ πράγματα η intel είναι πολύ μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον εμεις δεν εχουμε στραβα καπακια :hehe:

Μικρέ μου fanboy, μάλλον δεν έχεις προλάβει εποχές που ξηλώναμε τα IHS στους 939.

Link to comment
Share on other sites

τελος παντως αφου το σκισαμε λιγο ας πω και εγω ο καημενος.

η θερμοκρασια που βλεπετε στα προγραμματα στο cpu temp είναι η θερμοκρασια στο σοκετ κατω απο το cpu (99%)

ο σενσορας που ειναι μεσα στο cpu έχει άλλο ονομα που δεν τον διαβαζουν τα coretemp/realtemp αλλα τον διαβαζει το αιδα σε πολλες περιπτωσεις μητρικων και θα σας το πω το βραδυ που θα παω σπιτι :P

Για τους AMD μιλάς?

Οταν ερχεται η ωρα να κριθει ο intel ολα ειναι καλα μια οι amd "καιγοντε" την αλλη δεν δειχνουν "σωστα" θερμοκρασια αλλα η ΜΟΥΦΑ που εκανε η intel δεν κρινετε ειναι "Αγια" Ετσι δεν ειναι??? προτιμω οταν "βαζω" το δαχτυλο μου στο power να γραφει το πολυ 500? και οχι 1000?...

Είσαι πραγματικά Fanboy όπως το έιπες :D

Μαζί με τις θερμοκρασίες δεν ρίχνεις και μια σύγκριση στις επιδόσεις? :)

Πολύ φιλικά,

Bill

Link to comment
Share on other sites

Μικρέ μου fanboy, μάλλον δεν έχεις προλάβει εποχές που ξηλώναμε τα IHS στους 939.

σταμάτα ρε?

μην τα λες αυτα, και εγω ειχα βγαλει απο venice το καπακι αλλα δεν τα λεω παραεξω :hehe:

@gorilla

ναι για τα amd λεω μοναχα :P

τι σκ@τα fanboy θα ημουν αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

1) Πολυ ωραια που δεν βγαζουν νοημα.Για οσους γνωριζουν βγαζουν.

2) An7 και οι intel βγαζαν 100c +++ και οι amd καιγονταν καποτε δεν εχει να λεει απο την στιγμη που εχει γινει κατασκευαστικο λαθος.

3) Τα τελεια μηχανακια που τα αγοραζεις 2000? +++ και η διαφορα τους με τα υπολοιπα pc ειναι 10-15fps με τα υπολοιπα parts ιδια...

3) Αλλοι ειναι οι "πληρωμενοι" intel και οχι εγω.Δεν επιτεθηκα σε κανεναν και δεν εθιξα κανεναν και αυτο παει κατευθειαν στον crio.

4) Αν θελει αλλο ενα forum να με κανει ban επειδη εθιξα την intel χωρις να ερθω σε προσωπικη αντιπαραθεση με κανεναν αυτο και αν ειναι "πληρωμενο"

5) Στραβα καπακια epic fail επιτελους...

Link to comment
Share on other sites

4) Αν θελει αλλο ενα forum να με κανει ban επειδη εθιξα την intel χωρις να ερθω σε προσωπικη αντιπαραθεση με κανεναν αυτο και αν ειναι "πληρωμενο".

Νομίζω πώς έχεις ξεκινήσει την συζήτηση προκατειλημένος. Εάν συζητάς κόσμια και δεν βρίζεις δεν πρόκειτα να φας ban. Δεν ξέρω σε ποιο άλλο forum έισαι και εάν έχεις φάει ban αλλά άμα παρακολουθείς το hwbox, δεν νομίζω να σου έχουμε δώσει τέτοια εντύπωση.

Νομίζω πώς προκαλέις χωρίς λόγο στο συγκεκριμένο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λοιπον απλα καθε intel fanboy η οτιδηποτε εχει σχεση με επεξεργαστη intel θα με βρισκει μπροστα του τι να κανουμε σε αυτον τον πλανητη δεν υπαρχουν μονο intel τωρα τρεχουν να προλαβουν trinity και arm και εχει και συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

3) Τα τελεια μηχανακια που τα αγοραζεις 2000? +++ και η διαφορα τους με τα υπολοιπα pc ειναι 10-15fps με τα υπολοιπα parts ιδια...

5) Στραβα καπακια epic fail επιτελους...

3) 15fps διαφορά από cpu είναι έτη φωτός διαφορά --που δεν έχουν τόσο-

5) Στο ξανα λέω, μην ξεχνάμε τις εποχές της AMD Που έκανε τα ίδια πράγματα.

Δεν έχω κάποιο λόγο να υποστηρίζω την Ιντελ περισσότερο από την AMD.

Απλά και μιλώντας με δεδομένα, η AMD έχει μείνει πίσω.

Αν κάποιος έρθει και μου πει, θέλω ένα μηχάνημα για το γραφείο, θα του προτείνω fusion, αν θέλει gaming θα του προτείνω intel.

Έκαστος στο είδος του.

Link to comment
Share on other sites

Απλα με χαλαει καποιοι αντικειμενικοι fanboy να κρινουν και να μην κρινοντε.Και εγω για δουλειες γραφειου μπορει να προτεινα τον intel d2700 η amd e350-450 και για gaming 1090t η i5 2xxx το θεμα ειναι οτι εγω παραδεχομαι οτι οι faildozer ηταν χαλια αλλα επισης στραβα καπακια σε cpu ειναι επισης fail.Σε ηλικια ειμαι περιπου ιδια με την χρονολογια της φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα με χαλαει καποιοι αντικειμενικοι fanboy να κρινουν και να μην κρινοντε.Και εγω για δουλειες γραφειου μπορει να προτεινα τον intel d2700 η amd e350-450 και για gaming 1090t η i5 2xxx το θεμα ειναι οτι εγω παραδεχομαι οτι οι faildozer ηταν χαλια αλλα επισης στραβα καπακια σε cpu ειναι επισης fail.Σε ηλικια ειμαι περιπου ιδια με την χρονολογια της φωτο :)

Ας το πάρουμε αλλιώς.

Ναι, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ fail τα στραβά καπάκια. Και?

Είναι χειρότεροι οι AMD σε θέμα επιδόσεων ή όχι?

Τα στραβά καπάκια στους AMD έπαιζαν την εποχή που οι 939 μεσουρανούσαν, έδωσε κανένας βάση? όχι, γιατί? γιατί απλά ήταν μπροστά σε επιδόσεις και δεν ένοιαζε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και τοτε παλι "ειχε προβληματα η amd" ενω η intel δεν εχει ποτε και θες να μου πεις ασχετα με το καπακι δεν εχει θερμοκρασιες και επισης αντι να κοιτας μπροστα κοιτας πισω και μου λες οτι τετοιου ειδους λαθη επιτρεπονται το 2012 (περιλαμβανοντας και την θερμοκρασια ασχετα με το καπακι) και θες να μου συγκρινεις value for money 1100t σε σχεση με ποιον intel??? και fps σε παιχνιδια??? mobo-cpu 200?-300? για συγκρινε και intel... ο καθενας κανει τις επιλογες του και για 10-20fps παραπανω δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσω 500? mobo-cpu προτιμω να τα επενδυσω σε καρτα γραφικων-ssd...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και τοτε παλι "ειχε προβληματα η amd" ενω η intel δεν εχει ποτε και θες να μου πεις ασχετα με το καπακι δεν εχει θερμοκρασιες και επισης αντι να κοιτας μπροστα κοιτας πισω και μου λες οτι τετοιου ειδους λαθη επιτρεπονται το 2012 (περιλαμβανοντας και την θερμοκρασια ασχετα με το καπακι) και θες να μου συγκρινεις value for money 1100t σε σχεση με ποιον intel??? και fps σε παιχνιδια??? mobo-cpu 200?-300? για συγκρινε και intel... ο καθενας κανει τις επιλογες του και για 10-20fps παραπανω δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσω 500? mobo-cpu προτιμω να τα επενδυσω σε καρτα γραφικων-ssd...

Φίλε μου, όταν κάνουμε συζήτηση να καταλαβαίνουμε τι λέμε.

Για να καταλάβεις πόσο λάθος κάνεις στα games οι διαφορές δεν είναι 10-20fps.

Δεν με καίει να υποστηρίξω μια εταιρία, ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ και τις 2 εταιρίες στο σπίτι μου.

Επίσης μην μπερδεύεις το value for money, γιατί σε διαφορετικές κατηγορίες είναι και διαφορετικά τα δεδομένα και ποτέ δεν έκανα σύγκριση για value for money, εσύ έχεις βγάλει αφρούς με αυτό.

Εστιάζεις στο δέντρο και χάνεις το δάσος φίλε μου. Αυτό που προσπάθησα να σου πω πριν είναι, ότι δεν τον ενδιαφέρει καν τον κόσμο αν έχουν ένα μικρο issue με το καπάκι, όπως επίσης δεν τον ενδιέφερε όταν είχε η AMD.

Για κάποιο λόγο αμύνεσαι για την AMD και γίνεσαι εριστικός ενώ σου λείπουν βασικές γνώσεις δεδομένων και από τις 2 εταιρίες με το τι έκαναν στο παρελθόν :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κυκλος και γυριζει και για το αν εχω γνωσεις δεν θα κατσω να κανω αναλυση σε καποιο forum.Μηπως εστιαζεις στο δασος και χανεις το δεντρο? Γινομαι εριστικος γιατι και εγω ειχα και εχω και τις δυο εταιρειες αλλα με ενοχλει αφανταστα οτι κανει η intel ειναι καλος και οτι κανει η amd ειναι κακος αυτο με ενοχλει! Και μην ξεχναμε οτι αν δεν συνυπηρχαν δεν θα υπηρχε η κοντρα και σαφος θα ηταν στασιμες και οι δυο εταιριες επισης ειναι καλο και για την τσεπη.Και οι δυο εχουν αληλοκλεψει η μια την αλλη.Η μηπως θες να υπηρχε μονο μια απο τις δυο και να σου χρεωνε celeron η athlon για extreme...Τελος παντων να ειμαστε καλα να εχουμε κοντρα!!! Αν εγινα εριστικος ειναι γιατι με ενοχλει το η intel φοραει "φωτοστεφανο"

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κυκλος και γυριζει και για το αν εχω γνωσεις δεν θα κατσω να κανω αναλυση σε καποιο forum.Μηπως εστιαζεις στο δασος και χανεις το δεντρο? Γινομαι εριστικος γιατι και εγω ειχα και εχω και τις δυο εταιρειες αλλα με ενοχλει αφανταστα οτι κανει η intel ειναι καλος και οτι κανει η amd ειναι κακος αυτο με ενοχλει! Και μην ξεχναμε οτι αν δεν συνυπηρχαν δεν θα υπηρχε η κοντρα και σαφος θα ηταν στασιμες και οι δυο εταιριες επισης ειναι καλο και για την τσεπη.Και οι δυο εχουν αληλοκλεψει η μια την αλλη.Η μηπως θες να υπηρχε μονο μια απο τις δυο και να σου χρεωνε celeron η athlon για extreme...Τελος παντων να ειμαστε καλα να εχουμε κοντρα!!! Αν εγινα εριστικος ειναι γιατι με ενοχλει το η intel φοραει "φωτοστεφανο"

Είδες που κάνεις λάθος?

Καμιά από τις 2 δεν φοράει φωτοστέφανο. Ότι κάνει τώρα η Ιντελ το είχε ξανα κάνει όταν πάλι ήταν μπροστά πιο παλιά και το ίδιο είχε κάνει και η AMD όταν ήταν εκείνη μπροστά με το 939.

Καμιά εταιρία δεν δουλεύει για την ψυχούλα της μάνας τους, ούτε για όφελος του πελάτη. Κοιτάνε πως να βγάλουν το μεγαλύτερο κέρδος και τίποτε άλλο απλά προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις τι σου λέω γιατί φοράς τις παροπίδες του fanboyισμού.

Ήμουν και γώ κάποτε στην θέση σου σαν fanboy της AMD. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now