Yoshi

Εκλογές 2012

Εκλογές 2012  

29 members have voted

  1. 1. Εκλογές 2012

    • ΠΑΣΟΚ
      3
    • ΝΔ
      2
    • ΚΚΕ
      1
    • ΣΥΡΙΖΑ
      6
    • ΛΑΟΣ
      0
    • Δημοκρατική Συμμαχία
      0
    • Κοινωνική Συμφωνία
      0
    • Ανεξάρτητοι Έλληνες
      7
    • Δημοκρατική Αριστερά
      3
    • Οικολόγοι Πράσινοι
      7


Recommended Posts

21 Δεκεμβρη θα γινει γαλαξιακη ευθυγραμμιση και δεν θα μεινει τιποτα ορθιο πανω στην γη.Οποτε μην αγχωνεστε....απολαυστε τις μερες σας.

Εγω δεν θα ψηφισω δεν αξιζει καν το 40ευρο πηγαινε-ελα Ευβοια για κατι το οποιο πλεον δεν εχει κανενα νοημα.

Θα κατσω να παιξω S.T.A.L.K.E.R με την 680 μου και να φαω κανα πιτογυρο με την κοπελια.

Link to comment
Share on other sites

ΤΠΤ δεν πρεπει να ψηφισουμε ΑΚΥΡΟ λέμε, εμεις ιδίως που ειμαστε νεοι πρεπει να κάνουμε την διαφορα!!!

Εγω παντως εχω ακουσει πολλους οτι θα ψηφισουν τσιπρα/καμμενο/χρυση αυγη/ακυρο(αλλα δεν με πειθει το ακυρο , κερδιζουμε κατι με το ακυρο??) . Αυτα τωρα για εμενα 1 απο αυτα παιζει.

Θα σας πρότεινα να ψηφίσετε κάτι και ΟΧΙ άκυρο, λευκό ή αποχή γιατί η νομοθεσία είναι έτσι "τροποποιημένη" ώστε αυτά τα 3 να είναι υπέρ του πρώτου κόμματος, με αποτέλεσμα να ευνοείται το 1ο κόμμα να βγάλει αυτοδυναμία, κάτι το οποίο κανείς δεν θέλει. Για όποιον δεν ξέρει τι θέλει ένα μικρό κόμμα θα ήταν προτιμότερο από άκυρο, λευκό ή αποχή. Επίσης καλό θα ήταν να το διαδώσετε γιατί ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι αυτό ισχύει μόνο για το λευκό.

Link to comment
Share on other sites

«Οι κοινωνίες οι οποίες έχουν στέρεες δομές και κατέχουν μία πολύ ισχυρή αίσθηση του ανήκειν και της ταυτότητας, που οφείλεται στην κοινή αντίληψη του χρόνου και του χώρου, και μπορούν με αυτή την αίσθηση να κινητοποιήσουν τα ψυχολογικά, κοινωνιολογικά, πολιτικά και οικονομικά στοιχεία έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιούν στρατηγικά ανοίγματα ικανά να ανανεώνονται συνεχώς. Αντιθέτως, οι κοινωνίες που ζουν μία κρίση ταυτότητας και τη μετατρέπουν σε μία καταστροφή πολιτισμού περιέρχονται σε ένα στρατηγικό αδιέξοδο παραδομένες στη δίνη των ψυχολογικών, κοινωνικών, πολιτικών και οικονομικών διακυμάνσεων». σ. 57

«οι κοινωνίες που έχοντας χάσει την αυτοπεποίθησή τους αποδέχθηκαν να γίνουν τα περιφερειακά στοιχεία άλλων κοινωνιών, μετά από μια ψυχολογική κατάρρευση θα μείνουν αντιμέτωπες και με τον κίνδυνο της στρατηγικής τους διάλυσης» (σ. 832)

30df2ub.jpg

2nkmby8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πρότεινα να ψηφίσετε κάτι και ΟΧΙ άκυρο, λευκό ή αποχή γιατί η νομοθεσία είναι έτσι "τροποποιημένη" ώστε αυτά τα 3 να είναι υπέρ του πρώτου κόμματος, με αποτέλεσμα να ευνοείται το 1ο κόμμα να βγάλει αυτοδυναμία, κάτι το οποίο κανείς δεν θέλει. Για όποιον δεν ξέρει τι θέλει ένα μικρό κόμμα θα ήταν προτιμότερο από άκυρο, λευκό ή αποχή. Επίσης καλό θα ήταν να το διαδώσετε γιατί ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι αυτό ισχύει μόνο για το λευκό.

Το άκυρο ειναι άκυρο τελος δεν προσμετριέται πουθενά, τα άλλα δύο όντως ειναι όπως το λες υπερ του 1ου κομματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα ψηφισω δεν αξιζει καν το 40ευρο πηγαινε-ελα Ευβοια για κατι το οποιο πλεον δεν εχει κανενα νοημα.

Θα κατσω να παιξω S.T.A.L.K.E.R με την 680 μου και να φαω κανα πιτογυρο με την κοπελια.

Απ΄τα τα Ψαχνά είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Το άκυρο ειναι άκυρο τελος δεν προσμετριέται πουθενά, τα άλλα δύο όντως ειναι όπως το λες υπερ του 1ου κομματος.

Ακριβώς επειδή το άκυρο δεν προσμετρείται πουθενά, είναι το ίδιο με την αποχή.

Για να εξηγήσω:

Αν ένα κόμμα πάρει 2.000.000 ψήφους από τους 4.000.000 ψηφοφόρους γιατί οι υπόλοιποι 4.000.000 ψήφισαν άκυρο ή απείχαν,

τότε αυτό το κόμμα θεωρείται ότι πήρε 50% (2.000.000 στα 4.000.000) και όχι 20% (2.000.000 στα 10.000.000) που θα έπρεπε κανονικά.

Εδώ οι πολιτικοί έχουν κάνει –με θράσος και συνεχίζουν να κάνουν- όλα τα υπόλοιπα ώστε να τους βολεύουν σε αυτό θα κολλούσαν νομίζεις;

με λίγη έρευνα μπορείς να το επιβεβαιώσεις αν δεν με πιστεύεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ιστιαία...γιατι?

Τοπικιστικό thing. Τέτοιες νοοτροπίες είναι κοινό χαρακτηριστικό των Ευβοιωτών, τους ξέρω γιατί έχω και εγώ καταγωγή απο εκεί, για παράδειγμα, την Χαλκίδα γνωστή ως Μαύρη Γέφυρα (Negroponte) την έχουν βρομίσει και υποβαθμίσει με άθλιο tagging στους τοίχους ακόμη και στο Κόκκινο Σπίτι, κανείς δεν δίνει δεκάρα, όλοι γράφουν greeklish στα smartphones γιατι βαριούνται και επειδή πιθηκίζουν και στο Μουσειάκι του Κάστρου του Καράμπαμπα που έχει τις αρχαίες επιγραφές με το Κυμαικό αλφάβητο είναι ζήτημα να έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους. Και μετά με λες μίζερο, ρε δεν υπάρχει μέλλον σε αυτόν τον τόπο σου λέω.

[media]

[/media]
Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι εδω στην Αθηνα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο τα χωρια.Εδω υπαρχει μια υπερενταση ο κοσμος ολη μερα τρεχει και ειναι συνεχεια μεσα στο αγχος και τα νευρα και σκεφτετε συνεχεια χρεοι μην χασει την δουλεια του κλπ κλπ.Στην εξοχη ομως δεν ειναι ετσι,ο κοσμος ζει διαφορετικα,βλεπει τι γινεται αλλα δεν ειναι τοσο δραστηριος οσο κοσμος στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Τοπικιστικό thing. Τέτοιες νοοτροπίες είναι κοινό χαρακτηριστικό των Ευβοιωτών, τους ξέρω γιατί έχω και εγώ καταγωγή απο εκεί.

Και εγώ απο Ιστιαία είμαι :hehe: (πατέρας)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο Ιστιαία είμαι :hehe: (πατέρας)

Βασιλη παμε Ιστιαια να αραξουμε ρε συ να φυγουμε απο την βρωμια.Και απο δουλεια κατι θα κανουμε θα φυτεψουμε καμια ντοματα κανα μπουστανι κατι θα βρουμε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω ακουσει πολλους οτι θα ψηφισουν τσιπρα/καμμενο/χρυση αυγη/ακυρο(αλλα δεν με πειθει το ακυρο , κερδιζουμε κατι με το ακυρο??) . Αυτα τωρα για εμενα 1 απο αυτα παιζει.

Δεν σε πείθει το άκυρο? Η Χρυσή Αυγή σε πείθει εε?

Κερδίζεις κάτι με την Χρυσή Αυγή? Έχεις ψάξει για αυτήν την εγκληματική ομάδα έστω?

Έχει και βλέψεις στην Βουλή τρομάρα μου.

H αληθεια ειναι οτι εδω στην Αθηνα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο τα χωρια.Εδω υπαρχει μια υπερενταση ο κοσμος ολη μερα τρεχει και ειναι συνεχεια μεσα στο αγχος και τα νευρα και σκεφτετε συνεχεια χρεοι μην χασει την δουλεια του κλπ κλπ.Στην εξοχη ομως δεν ειναι ετσι,ο κοσμος ζει διαφορετικα,βλεπει τι γινεται αλλα δεν ειναι τοσο δραστηριος οσο κοσμος στην Αθηνα.

Πίστεψε με, δεν είναι έτσι όπως νομίζεις. Με το ζόρι επιβιώνουμε, όπως και οι περισσότεροι εδώ. Κρίμα που τα ΜΜΕ καλύπτουν μόνο τις μεγάλες πόλεις, για τις περιφέρειες ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Ειδικά τον Έβρο.

Edited by Samaritan
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πείθει το άκυρο? Η Χρυσή Αυγή σε πείθει εε?

Κερδίζεις κάτι με την Χρυσή Αυγή? Έχεις ψάξει για αυτήν την εγκληματική ομάδα έστω?

Έχει και βλέψεις στην Βουλή τρομάρα μου.

Πίστεψε με, δεν είναι έτσι όπως νομίζεις. Με το ζόρι επιβιώνουμε, όπως και οι περισσότεροι εδώ. Κρίμα που τα ΜΜΕ καλύπτουν μόνο τις μεγάλες πόλεις, για τις περιφέρειες ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Ειδικά τον Έβρο.

Eνώ αυτοί που είναι τώρα στη βουλή δεν είναι εγκληματίες...

πήγαινε και πιάσε τους Ελληνες που μένουν στο γκέτο και ρώτα τους ποιος τους βοήθησε να καθαρίσει ο Αγιος Παντελεήμονας και μετά ξαναμιλάμε

Link to comment
Share on other sites

Το άκυρο ειναι άκυρο τελος δεν προσμετριέται πουθενά, τα άλλα δύο όντως ειναι όπως το λες υπερ του 1ου κομματος.

Άκυρο και λευκό είναι το ίδιο πράγμα. Δεν προσμετρούνται στα έγκυρα ψηφοδέλτια.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο και λευκό είναι το ίδιο πράγμα. Δεν προσμετρούνται στα έγκυρα ψηφοδέλτια.

Κάτσε λίγο, σόρρυ, αλλά αυτά δεν πάνε υπέρ του πρώτου στο τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο, σόρρυ, αλλά αυτά δεν πάνε υπέρ του πρώτου στο τέλος?

Όχι. Ο εκλογικό νόμος λέει ότι τα λευκά δεν θεωρούνται έγκυρα.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με, δεν είναι έτσι όπως νομίζεις. Με το ζόρι επιβιώνουμε

Mα δεν το νομιζω,ετσι ειναι.Αφου και εγω επαρχια ζω.Το οτι με το ζορι επιβιωνουμε

ναι ειναι αληθεια απο τον κηπο και τα ζωα τρωμε,ο μισθος παει σε λογαριασμους και τιποτα αλλο.Απλα θελω να πω οτι ο κοσμος δεν τρεχει στις πλατειες και σε συλαλλητηρια να διαμαρτηρετε οπως εδω στην Αθηνα,απλα σκυβει το κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites

Eνώ αυτοί που είναι τώρα στη βουλή δεν είναι εγκληματίες...

πήγαινε και πιάσε τους Ελληνες που μένουν στο γκέτο και ρώτα τους ποιος τους βοήθησε να καθαρίσει ο Αγιος Παντελεήμονας και μετά ξαναμιλάμε

αυτό δεν είναι λόγος να βγουν ακραία στοιχεία στην επιφάνεια της χώρας και να πάμε 40 χρόνια πίσω!!!

και στο κάτω κάτω ποια η σύνδεση του Αγιου Παντελεήμονα με την κρίση, γιατί η πλειοψηφία με αυτό το σκεπτικό θα ψηφίσει

εκτός αν το έχουν λύσει ορισμένοι αυτό και τους απασχολούν οι μετανάστες

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Τα λευκά, άκυρα και οι απέχοντες ευνοούν τα πρώτα κόμματα γιατί τους μεγαλώνουν το ποσοστό. ΔΕΝ μετριούνται άμεσα σαν ψήφοι του 1ου κόμματος.

Κάτσε λίγο, σόρρυ, αλλά αυτά δεν πάνε υπέρ του πρώτου στο τέλος?

ΝΑΙ όπως είπα και παραπάνω αυξάνουν το ποσοστό... γιατί το ποσοστό των κομμάτων βγαίνει από τα έγκυρα και όχι από το σύνολο των πιθανών ψηφοφόρων (δηλαδή τον πληθυσμό).

Όχι. Ο εκλογικό νόμος λέει ότι τα λευκά δεν θεωρούνται έγκυρα.

οι μη εγκυροι (λευκά, άκυρα) ψήφοι έχουν την ίδια αξία με την αποχή, ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται στο σύνολό των έγκυρων από τους οποίους βγαίνει το ποσοστό των κομμάτων. Αυτά που λέτε ότι άλλο άκυρο και άλλο λευκό ίσχυε κάποτε... το ίδιο πίστευα και εγώ μέχρι πολύ πρόσφατα

Είναι νομίζω καθήκον μας να πάμε να ψηφίσουμε ώστε να είμαστε υπεύθυνοι για το αποτέλεσμα. Αν είναι να πάτε για άκυρο ή λευκό μην πάτε καθόλου να ψηφίσετε το ίδιο είναι.

λίστα:

Υπουργείο Εσωτερικών - Αποτελέσματα Εκλογών

αποτελέσματα 2004:

Υπουργείο Εσωτερικών - Αποτελέσματα ΕΘΝΙΚΩΝ Εκλογών 2004

Το λινκ είναι από το υπουργείο εσωτερικών. Με μια διαίρεση* μπορείτε να δείτε ότι αυτό που λέω ισχύει σίγουρα από το 1996 και μετά που έχει τα αποτελέσματα. Κάτι που βολεύει τα μεγάλα κόμματα μπορεί να μείνει "κρυφό" πολύ εύκολα όπως φαίνεται.

*ψήφοι που πήρε ένα κόμμα προς το σύνολο των έγκυρων ψήφων

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT:

ζητώ συγγνώμη για τα παραπάνω λινκ δεν περίμενα να το "σκεπάσουν" θα είχα βάλει screenshot

το αρχικό λινκ μεταφέρθηκε:

Υπουργείο Εσωτερικών - Αποτελέσματα Εκλογών

πλέον αναφέρει μόνο τα ποσοστά και όχι τις ψήφους που πήρε κάθε κόμμα, τα άκυρα, το σύνολο κτλ

με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο θα βρείτε αρκετές ιστοσελίδες που να τα λένε πχ

Αποτελέσματα Βουλευτικών Εκλογών 2009

Edited by vmatrix
αλλαγή των λινκ
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ όπως είπα και παραπάνω αυξάνουν το ποσοστό... γιατί το ποσοστό των κομμάτων βγαίνει από τα έγκυρα και όχι από το σύνολο των πιθανών ψηφοφόρων (δηλαδή τον πληθυσμό).

Για να είσαι πιο σωστός, το λευκό/άκυρο/αποχή αυυξάνουν το ποσοστό όλων των κομμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now