tasos9

Αποστολή επεξεργαστή από USA.

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα. Βρήκα αγοραστή για τον CPU στην αμερική και προτείνει ανταλλαγή. Εγώ για να στείλω τον δικό μου και να πάρω τον δικό του επεξεργαστή δεν θα χρειαστεί να περάσει από τελωνείο και ελεγχους? Υπάρχει τρόπος να γλυτώσω το τελωνείο? Κάπου άκουσα ότι αν ο άλλος το στείλει ως δώρο, περνάει έτσι.

Τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το ξεχάσεις αυτό το deal.

Από ένα κάρο απόψεις... δεν είναι μόνο το τελωνείο που ενδέχεται να σας μαμήσει καλά και τους 2.

Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

τον ξερεις αυτον? αν σου στειλει ενα πακετο τσιχλες αντι για τον επεξεργαστη?

Φυσικά υπάρχει αυτή η περίπτωση, αλλά αυτός έχει πολύ καλό trader's rep. Τι να πω, αν είναι ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

140ευρω δεν σου ζηταει το τελωνειο.ειναι το 40%της αξιας του προιοντος.αντε δηλαδη να του πουν 80ευρω.δεν εχεις καμια ακρη στο τελωνειο?!!

Link to comment
Share on other sites

140ευρω δεν σου ζηταει το τελωνειο.ειναι το 40%της αξιας του προιοντος.αντε δηλαδη να του πουν 80ευρω.δεν εχεις καμια ακρη στο τελωνειο?!!

Δυστυχώς όχι. Αυτό με την αποστολή ως δώρο που βοηθάει?

Link to comment
Share on other sites

πες του να στο στειλει με exπress και οχι με το απλο καθως εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μην περασει τελωνειο.

ta gift klp ta koitane pleon.

Link to comment
Share on other sites

Και OK επεξεργαστή να του στείλει, αν το τελωνείο σου πεί "θέλω 140?" για να πάρεις το πακέτο σου, πάλι μια χαρά θα του τον έχουνε φερμάρει.

To τελωνείο με ΕΛΤΑ θα ζητήσει 23% ΦΠΑ για αξία από 80 εώς 300? και από 300? και άνω προστίθεται ένα 4.5-5% (δεν θυμάμαι ακριβώς) ως εισφορά προς τράπεζες. Αυτά επί της δηλωμένης αξίας, συν της αξίας των μεταφορικών. Αν δεν έχει δηλωμένη αξία ή έχει παράλογη αξία (π.χ. 5 ipad με δηλωμένη αξία 20$) και το ανακαλύψουν, τότε ο τελωνειακός μπορεί να αποφασίσει ότι ποσό θέλει αυτός, αλλά τεκμηριωμένα (π.χ. θα το βρει σε κατάστημα online). Αν στο υπερτιμολογήσει, ζητάς αναθεώρηση, πληρώνεις ένα πρόστιμο 25?, πας το πραγματικό τιμολόγιο που πλήρωσες μαζί με κάποιο επίσημο έγγραφο διακίνησης χρημάτων (από την τράπεζα) ώστε να επιβεβαιωθεί το ποσό και κάνεις 2 μήνες να πάρεις το δέμα σου, αφού βέβαια πληρώσεις τα (πλέον αναθεωρημένα) τελωνειακά έξοδα.

Με courier είσαι με το καλημέρα στα 125? έξοδα εκτελωνιστή, 60? έξοδα αποθήκευσης συν όλα τα υπόλοιπα.

πες του να στο στειλει με exπress και οχι με το απλο καθως εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μην περασει τελωνειο.

ta gift klp ta koitane pleon.

Δεν έχει καμία σημασία - ίσα ίσα το Express επειδή υποχρεούσαι να δηλώσεις αξία, αν δηλώσει πάνω από 80$ μαζί με τα μεταφορικά τότε κατά 50% σταμάτησε τελωνείο. Με απλό ταχυδρομείο έχω παραγγείλει...τα πάντα...και ποτέ δεν πλήρωσα τελωνείο, ανεξαρτήτως αξίας. Και έχω κάνει παραγγελίες χιλιάδων.

Το "gift" όντως δεν υφίσταται από την δεκαετία του 1980...

Βάλε το στο απλό ταχυδρομείο ή το πολύ με priority mail (πολύ ακριβότερο αλλά έχει tracking) με μία λογική αξία (π.χ. 50$). Δεν υπάρχει περίπτωση να εκτελωνιστεί. Το τελωνείο ΠΟΤΕ δεν ελέγχει δέμα που έχει αποσταλεί από ιδιώτη και χωρίς τιμολόγιο, εκτός αν υποπτευθούν κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now