Recommended Posts

πολυ ωραιο review.ευτυχως εκανα καλη επιλογη με τον 520 στα 240gb.αυτος που με εντυπωσιαζε και τον εχω στο ματι για μελλοντικες αγορες ειναι ο samsung.νομιζω ομως οτι ο 830 εχει ψιλοπαλιωσει.ξερει κανεις αν εχει τιποτα νεο στα σκαρια η samsung;

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ κατατοπιστικο review και ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!! για το κουραγιο και την αναλυση!!!

Απλα θελω να πω και εγω οτι μετα απο ερευνα που εκανα ψαχνοντας και διαβαζοντας review κατεληξα οτι δεν κανεις γρηγορο raid με 64gb ssd (σε σχεση με πανω απο 128gb) γιατι στα 64gb το write σχεδον σε ολες τις εταιρειες ειναι αργο.Επισης με σειρα προτιμησης (κατα την δικη μου τσεπη-ματια).

1) crucial m4 οχι σφερατοι αλλα σταθεροι (θα βγει κανουργια σειρα και θα πεσουν οι τιμες)

2) samsung 830 νεο αιμα και επισης σταθεροι (νομιζω οτι δεν εχει firmware upgrade)

3) corsair performance pro σταθεροι και με ταχυτητες (λιγο τσιμπιμενοι)

4) intel 510 επισης καλοι αλλα πιο ακριβοι (νομιζω) απο τους corsair

Απλα θελω να πω οτι ναι μεν οι sandforce ειναι γρηγοροι αλλα εχουν παρουσιασει διαφορα προβληματα (bsod,no boot on ahci).Οποτε το επομενο σταθερο αλλα οχι τοσο γρηγορο chip ειναι της marvell

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

άντε με το καλό και το review του Vertex 4 :)

Soon... :whistling:

Απλα θελω να πω και εγω οτι μετα απο ερευνα που εκανα ψαχνοντας και διαβαζοντας review κατεληξα οτι δεν κανεις γρηγορο raid με 64gb ssd (σε σχεση με πανω απο 128gb) γιατι στα 64gb το write σχεδον σε ολες τις εταιρειες ειναι αργο.

Το Raid 0 ήταν με 2x Vertex 3 120GB (σύνολο 240GB).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχικά να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον Ζάχο, τέτοιες προσπάθειες και με πληθώρα μετρήσεων και αναλύσεων αξίζουν την επιβράβευση :)

Απ όλα τα drives είμαι αρκετά εντυπωσιασμένος με τον Samsung 830, για τους SSD της Samsung δεν έχει ακουστεί το παραμικρό, δουλεύουν άψογα και έχουν και αρκετά δυνατό garbage collector, και είναι σταθερά στις πρώτες θέσεις στις περισσότερες δοκιμές! Από τα πλέον τίμια drives της αγοράς αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο και συγχαριτηρια κι απο μενα!!

ΚΑταπληκτικο και κατατοπιστικοτατο το Round up!!!

Επιβεβαιωσε την γνωμη μου για τον Samsung 830 αλλα με ψιλοαπογοητευσε οσον αφορα τον Crucial Μ4.

Αναμεσα στους 830,M4 και Vertex 3 ποια η γνωμη σας οσον αφορα την στα8εροτητα (No BSOD) και ευκολια στο firmware upgrade ??

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω τιποτα Ζάχο, απλα αψογος :T:

αναμεσα σε 830/m4 εγω θα πηγαινα για τον sammy μιας και πρεπει να εχει εξισουν ευκολο fw update με τον Μ4 και εχει καταπληκτικο garbage collection.

Link to comment
Share on other sites

Αψογο το review.χιλια μπραβο και απο εμενα.

Το θεμα με τα review ειναι οτι οταν υπαρχουν τοσες πολλες πληροφοριες απο ενα σημειο και μετα κατανταει κουραστικο να το διαβασεις και να καταλαβεις τι γινετε.

Ε το συγκεκριμενο review δεν ειχε τετοια προβληματα και ηταν κατανοητο.

Μπραβο και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή και σωστή δουλειά, μπράβο ρε Ζακ, bookmarked :T:

Επί των αποτελεσμάτων νομίζω ότι ο Samsung είναι πραγματικά που με εντυπωσίασε, ενώ και ο M4 είναι φοβερή αγορά με τις τιμές που βλέπω στο amazon.co.uk.

Και πάλι συγχαρητήρια man :T:

Link to comment
Share on other sites

Zak, εγώ στα έχω πέι αλλά στο ξαναλέω!

Πολύ ζουμερό review και με πληροφορίες που δεν τις ήξερα καν!

Το να τα βλέπεις όλα μαζεμένα σου δημιουργεί ένα διαφορετικό αίσθημα

απ'ότι σε απλά review :T:

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω τιποτα Ζάχο, απλα αψογος :T:

αναμεσα σε 830/m4 εγω θα πηγαινα για τον sammy μιας και πρεπει να εχει εξισουν ευκολο fw update με τον Μ4 και εχει καταπληκτικο garbage collection.

θα ήταν ωραίο πάντως αν είχε χρόνο να ασχοληθεί ο Jax με τους Vertex 3/ΜΙ/Agility 3 και το νέο Firmware 2.22 που βγήκε σήμερα...

υποτίθεται ότι βελτιώνει δραματικά το Trim handling ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now