Recommended Posts

Ζάχο ό,τι και να πω είναι λίγο, μπράβο σου ρει! :T:

Ο 830 δείχνει να κρατά πολύ καλά, το ίδιο και ο Performance Pro ;) Για τον Agility 3 καιρό τώρα είναι γνωστό ότι αξίζει every penny και πραγματικά αποτελεί value for money επιλογή. Όσο για τον Max IOPS είναι όντως τερατάκι και "λέει" αν κάποιος το πετύχει σε καλή τιμή. Εγώ το είχα μερικές μέρες το drive και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, παρόλο που ήμουν σε Llano ;)

Το μόνο μου παράπονο είναι ότι θα ήθελα να δω μια χορταστική φωτογραφία με όλα τα drives μαζί, που είναι και πολύ eye catching. Ξέρω όμως ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατόν μιας και ορισμένα drives αγοράστηκαν για να πραγματοποιηθεί το roundup, ενώ άλλα τα είχαμε μόνο για συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Δεν πειράζει όμως, next time :D

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο, καντο και μια μεταφραση στα αγγλικα φιλε και ανεβασε το σε ξενα φορα.

Αντε να τους ανοιξεις λιγο τα ματια για το πως γινοντε σωστα round-ups.

Respect... μονο και μονο για τις ωρες που διαθεσες για να κανεις τα τεστ, respect.

Για τις γνωσεις σου στους ssd δεν εχω να πω τιποτα, φαινοντε αλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις, στα copy tests, 11gb σε 150sec δεν είναι πολύ? με 75MB/sec πάνω κάτω έκανε copy ο γρηγορότερος (Intel 520)?

"(Οι χρόνοι των αποτελεσμάτων αντιγραφής με το TeraCopy Pro 2.2 διαφέρουν αρκετά από το απλό copy των Windows)"

προς το χειρότερο?

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπράβο για το αναλυτικότατο review! :drinks:

Ευχάριστη έκπληξη και για εμένα ο 830. Τον έχετε βρει φθηνότερα από amazon.co.uk?

Άψογη δουλειά!!! Πολλά μπράβο!!! :bravo:

Σκέφτομαι και εγώ για τον 830! Πείτε μας αν τον βρείτε φθηνότερα από amazon!

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις, στα copy tests, 11gb σε 150sec δεν είναι πολύ? με 75MB/sec πάνω κάτω έκανε copy ο γρηγορότερος (Intel 520)?

"(Οι χρόνοι των αποτελεσμάτων αντιγραφής με το TeraCopy Pro 2.2 διαφέρουν αρκετά από το απλό copy των Windows)"

προς το χειρότερο?

Προς το χειρότερο, γιατί το TeraCopy Pro 2.2 κάνει και verification των data μετά την αντιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Προς το χειρότερο, γιατί το TeraCopy Pro 2.2 κάνει και verification των data μετά την αντιγραφή.

τραγικό...

έχει νόημα η επιλογή του τότε για real life εφαρμογή? Από την στιγμή πχ που κάνουμε γρηγορότερα τη δουλειά μας με το "απλό" copy?

Link to comment
Share on other sites

Στο SSD RoundUp χρησιμοποιήθηκε καθαρά γιατί δείχνει τους χρόνους μέχρι 1/100 του δευτερολέπτου και δείχνει και ταχύτητα MB/s

Στην προσωπική μου ζωή το χρησιμοποιώ γιατί:

1) Είναι καλύτερο ως τον τρόπο που αντιγράφει πολλαπλά αρχεία (π.χ 100.000 αρχεία).

2) Μπορείς να κάνεις Pause

3) Όταν κάνεις αντιγραφή ένα αρχείο και ταυτόχρονα προσπαθήσεις να κάνεις μία αντιγραφή ακόμα, δεν κάνει ταυτόχρονη αντιγραφή αλλά φτιάχνει Queue. Αυτό είναι και το πιο σημαντικό του feature. Στο Queue της αντιγραφής μπορείς να προσθέσεις όσα αρχεία θέλεις, αυτό συνεχίζει και αντιγράφει χωρίς να σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά με το verification δεν βλέπουμε το πραγματικό χρόνο αντιγραφής, θα ήταν ιδανικό να γίνονται οι μετρήσεις με το verification disabled...

πχ στον Agility 3 με τα 233secs είναι λες και κάνει copy με 45-47MB/sec... :P

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς πως είναι read/write. To copy δηλαδή όλων των drives γίνεται από τον εαυτό τους, στον εαυτό τους.

Το verification δεν γίνεται disable δυστυχώς, αλλιώς θα το είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Άψογη δουλειά!!! Πολλά μπράβο!!! :bravo:

Σκέφτομαι και εγώ για τον 830! Πείτε μας αν τον βρείτε φθηνότερα από amazon!

Κι εγώ προς τον 830 κλίνω. Στο Amazon UK είναι η καλύτερη τιμή που έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς πως είναι read/write. To copy δηλαδή όλων των drives γίνεται από τον εαυτό τους, στον εαυτό τους.

Το verification δεν γίνεται disable δυστυχώς, αλλιώς θα το είχα κάνει.

ναι προφανώς γνωρίζω εξαρχής ότι γίνεται στον εαυτό τους, απλά το verification τους χαντακώνει :(

απλά διευκρινίστε το αναλυτικά στο review για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, διότι με αυτό η αντιγραφή γίνεται πιο αργά από HDD...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι. Μόνο στο συγκεκριμένο test η αντιγραφή καθυστερεί περισσότερο. Δοκίμασε να αντιγράψεις 20.000, 4ΚΒ αρχεία στον μηχανικό από φάκελο σε φάκελο και δες τα νούμερα... (ενδεικτικά, περίπου 600KB/s)

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι. Μόνο στο συγκεκριμένο test η αντιγραφή καθυστερεί περισσότερο. Δοκίμασε να αντιγράψεις 20.000, 4ΚΒ αρχεία στον μηχανικό από φάκελο σε φάκελο και δες τα νούμερα... (ενδεικτικά, περίπου 600KB/s)

προφανώς μίλαγα μόνο για τα large files όταν έκανα τη σύγκριση με τον hdd :)

Link to comment
Share on other sites

έστω και αργοπορημένος πρέπει να συγχαρώ τον Ζαχαρία, γτ έκανε μια άριστη παρουσίαση. Μπράβο μαν, μας έβαλες τα γυαλιά. Με εξέπληξε ευχάριστα ο M4 γτ δεν το είχα για τόσο καλό SSD.

Ο 830 πόσο καιρό μετράει στην αγορά, θα αντικατασταθεί σύντομα? Ο Vertex 4 που είναι :P ?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το περίμενα εδώ και καιρό και έκανε την εμφάνισή του. Ένα μεγάλο μπράβο για το αποτέλεσμα και την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Thank you jax7480

Πολύ χρήσιμο round up. Επιτρέπει σε πολλούς σαν και μένα να παραμείνουμε με την χαρά του noob και να μην ψάχνουμε όλο το internet για να μάθουμε ποιος είναι ο καλός SSD. Πάρα πολύ χρήσιμο round up.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα για το review!!! :T: ,Για άλλη μια φορά έκανα αγορά σε hardware (τον Samsung 830 στην προκείμενη) βασιζόμενος στις απόψεις και τα review των Ελληνικών forum και χρηστών, από ότι βλέπω στο SSD roundup έκανα μία πολύ καλή επιλογή.

Αυτό καταδεικνύει και κάτι πολύ σημαντικό, ότι πλέον τα ελληνικά tech forums έχουν ταυτόχρονα ωριμάσει αλλά και ανεβάσει τον πήχη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now